Ашық сабақ Қазақ хандығына 550 жыл
Предмет: | История |
---|---|
Категория материала: | Презентации |
Автор: |
Ташиева Жазира Саяткызы
|
Сабақтың мақсаты: Білімділік мақсат: Ұлы Отан соғысы жылдарындағы елі үшін жанын қиған ерлер өмірін дәріптеу, Мәлік Ғабдуллин туралы түсінік беру. Дамытушылық мақсат: Оқушыларға бағыт бере отырып топпен жұмыс істеуге дағдыландыру, мәнерлеп, түсініп оқу дағдысын, мәтін мазмұнын әңгімелей білуге жетелеу Тәрбиелік мақсат: Оқушыларды еңбекқорлыққа, елін, туған жерін сүюге, патриоттыққа тәрбиелеу. Сабақ түрі: жаңа сабақ Әдісі:топпен жұмыс, сұрақ-жауап, әңгімелеу, ой қозғау, қызығушылығын ояту Көрнеклігі:интерактивтітақта, парақшалар Пәнаралық байланыс: ән сабағы Сабақтың барысы: 1.Психологиялық дайындық. Оқушыларды орындарынан тұрғызып,тақпақ айтқызу арқылы оқушылардың сабаққа назарларын аудару Күн нұрына алақанды созайын Жүрегіме басып ұстай қалайын. Нәзік, әрі жылы, әрі мейрімді Сонда дерекболыпкетержан-жағым. Топқа бөлу. /Түсті жұлдызшалар арқылы топқа бөліп отырығызылады./ -Бүгінгі сабағымыз топпен жұмыс болады.Ол үшін әр қайссың өздеріңе ұнаған түсті жұлдызшаны таңдап алыңдар.Тақтада және партада қай түс қандай топқа барып отыратыны жазылған. Сары жұлдыздар - «Алғырлар» Жасыл жұлдыздар - «Білгірлер» Тоқ сары жұлдыздар: - «Ұшқырлар» Көк жұлдыздар - «Ойшылдар » Қоңыр жұлдыздар - «Тапқырлар » -Енді арамыздан топ басшысын таңдап аламыз.Сабағымыз соңында бағаны жалпы топқа қоямын. Яғни, қызыл жұлдызша «5», жасыл жұлдызша «4», сары жұлдызша «3» болып бағаланады. 2.Үй тапсырмасын қайталау. Сұрақ-жауап / Артында сұрақтары бар қиықшалар таратып, өткен тақырыпты қайталау.Сұрақтары тақтада жазылған / - Осы оқиғада Талғат неше рет тапсырма орындап қайты? - Талғатқа тап берген истрибительге не болды? -Луганский Талғат Бегельдиновқа қандай сөздер айтты? - Осы мәтіндегі ұрыс қай жерде болды? - Талғат Бегельдинов туралы қандай мәлемет білесің? 3. Жаңа сабақ. Ой қозғау . Тақтада қиықшаларды құрастыру арқылы жұлдызша шығарады. Әр топтан 1 баладан шығып қиықтарды жылжытып қосады. - Енді әр топқа берілген қиықшаларды қосып құрастырамыз.Ол жұмысты тақтада орындайтын боламыз. - Бұл не? - Түсі қандай? - Қызыл жұлдызды ІІ Дүние жүзілік соғысында қаза тапқан ұл қыздарымыздың жалындаыр мен ұшқыны мәңгі өшпесін депосы қызыл жұлдызға балаған, әлі де балап келеді. Ендеше бүгін біз ІІ Дүние жүзілік соғысына тағы бір батырымызбен танысамыз.Кім екенін мына ребусты шешу арқылы табамыз. 4. Ребус шешу.Ойын «Кім шапшаң?» Жауабы: Мәлік Ғабдулин. - Қазір сендермен «Кім шапшаң?» ойынын ойнаймыз. Мына ребусты қай топ шапшаң шешеді екен? - Дұрыс, балалар. Бүгін біз Мәлік Ғабдуллин туралы «Батырдың аты өлмейді » деген мәтінмен танысамыз. - Мәлік Ғабдулин кім? - Мағлұмат беру. 5. Мәтінмен жұмыс Дәптерге күн мен тақырыптың аты жаздырылады. 1. Мұғалімнің оқуы 2. Сөздік жұмыс. Түртіп алу әдісімен мәтіннен таныс емес сөздер табу. Олар: «Бейтаныс» - таныс емес, бөтен «Демде» тез, жылдам 3.Тізбектеп оқу. Әр топтан бір оқушыдан мәтінді тізбектеп оқиды. 4. Сұрақ-жауап. Сұрақтар тақтада жазылып тұрады. - Мәтіннің мазмұнын ашып алу үшін мен сендерге мынандай сұрақтар дайындадым. Олар: - Мұрат пен әжесі қандай автобусқа отырды? - Мұарт пен оның әжесіне кім жол көрсетті? -Мұрат әжесіне қандай сұрақ қойды? -Әжесі Мұратқа қандай жауап айтты? - «Бірінші май» көшесін қазір қалай атайды? 6.Рөлге бөліп оқыту. Топ арасында кейіпкерлерге бөлініп мәтінді рөлге бөліп оқиды. Әр топтан бір оқушыдан оқиды. 7.Сергіту сәті Ән «Әрқашан күн сөнбесін». Өлеңнің әуеніне қосылып барлық оқушы әнді орындайды. 8. Шығармашылық тапсырма. Топтарға тапсырмалар беріледі.Тапсырмалар топ ішінде талқыланып, дәптерлеріне орындайды.Әр топтың 1-2 оқушысынан сұрақтарға жауап алынады. «Ұшқырлар» тобына: - Ұлы Отан соғысы туралы қандай киноларды білесің? «Алғырлар» тобына - Мақалды жалғастырып жаз 1
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 19.09 Kb |
Количество скачиваний: | 10 |