Қазақ әдебиеті мен елі туралы
Предмет: | История |
---|---|
Категория материала: | Рабочие программы |
Автор: |
Serikbaeva Indira Amankeldievna
|
Тексерілді:
Сыныбы: 9 «Ғ»
Күні: 11.03.2015 ж.
Оқушы саны: 26
Қатысқаны:
Пән мұғалімдері: ... И.А.
Архамбекова М.К.
Сабақтың түрі
Интеграциялық сабақСабақтың тақырыбы
Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығыМақсаты
Тарихи оқиғаларды білу және Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығымен танысу
Міндеттері
- оқушыларға мысалды талдауға, өз ойын айтуға мүмкіндік беру; - алған білімдерін өмірмен байланыстыру арқылы оқушыларға негізгі ойды ұғынуға көмектесу; - топпен жұмыс түрлерінің іздену ортасын құру.
Күтілетін нәтижелер
Бүгінгі сабақтан өздеріне қорытынды жасай алады.
Оқытудың
әдіс-тәсілдері
ой шақыру топтастыру, диалогтік оқыту, бағалау
Керекті жабдықтар
1.Т.Ақшолақов, Т.Жұмажанова, С. Қалиев, С.Дүйсебаев. Қазақ әдебиеті.
9-сыныпқа арналған оқулық. Алматы, «Мектеп», 2013 ж.
2. Ұ.Асыл, Т.Жұмажанова, Ғ.Бейсенбаев. Қазақ әдебиеті. Хрестоматия.
3. Интернеттен алынған қосымша мәліметтер.
4. Бейнефрагменттер
- бағалау парақтары, плакат, кесте
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері
Тарих пәні мұғалімі әрекеті
Әдебиет пәні мұғалімі әрекеті
Оқушы әрекеті
Психологиялық дайындық
Оқушыларға сәттілік тілеу.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.
Тілекті қабылдай алу
Үй жұмысы (5-минут)
Үй жұмысын
қорытындылау
Топқа бөлу
Әуен қойылып, әртүрлі түсті пішіндер беріледі
Шаттық шеңберінде тұрып бір-біріне тілектер тілеу.Түстер арқылы топқа бөліну.
Кіріспе (5-минут)
Оқулықпен жұмыс
«Тарихшылар» тобы
«Әдебиетшілер» тобы «Зерттеушілер» тобы
Тұсаукесер
(5-мин)
1- тапсырма (5-минут)
Топта талқылайды.
Тренинг
Негізгі бөлім (15- минут)
2-тапсырма.
«Адал достар» тобы «Нағыз достар» тобы
«Өмірлік достар» тобы
Мысалды өз беттерінше оқиды
Қорытынды
(5-минут)
Дәптермен жұмыс
Хат жазу
Бағалау
Кері байланыс
парағы
(5-минут)
Жинаған ұпай балы есептеліп бағаланады.
«5»- 15 ұпай
«4» -12-9 ұпай
«3»- 6 ұпай
Үй жұмысы (5-минут)
Пәні
Қазақстан тарихы, қазақ әдебиеті
Сыныбы 9 «Ғ»
Күні: 11.03.15
Сабақтың тақырыбы
Ақын-жазушылардың мұраларының қайта жаңғыруы және Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығы
Мақсаты
Ақын-жазушылардың мұраларының қайта жаңғыруы және Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығы туралы білім алу
Міндеттері
1.1920-1930 жылдардағы әдебиеттің (Ж.Аймауытов, А. Байтұрсынұлы, Ш.Құдайбердиев, М. Дулатұлы, М. Жұмабаев, Б. Майлин, И. Жансүгіров,
С. Сейфуллин, С. Мұқанов, Ғ. Мүсірепов, Ғ. Мұстафин және т.б. шығармалары) дамуын түсінуге жағдай жасау
2. Жүсіпбек Аймауытовтың азаматтық биік тұлғасын, туған халқына, оның әдебиетіне, мәдениетіне сіңірген еңбегін танып-білу.
3. Еркін сөйлеуге, ашық пікір айта білуге баулу,
Сабақтың түрі
Интеграциялық сабақОқытудың тәсілі
ой шақыру, диалогтік оқыту, бағалау, АКТ
Күтілетін нәтиже
Сабаққа қажетті көрнекіліктер мен құралдар:
Жазушының өмірі мен шығармашылығы туралы біледі, шығарманың тақырыптық-идеялық мазмұнын ұғынады.
Жұрт алдында сөйлеу мәдениеті қалыптасады.
Оқушылар бағалауды үйренеді.
1. Қазақ әдебиеті: Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық.
/ Т.Ақшолақов, Т.Жұмажанова, С. Қалиев, С.Дүйсебаев. Алматы: «Мектеп», 2013 ж.
2. Қазақ әдебиеті: Хрестоматия. Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқу құралы. / Ұ.Асыл, Т.Жұмажанова, Ғ.Бейсенбаев. Алматы: «Мектеп», 2013 ж.
3. Қазақстан тарихы. Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық. /М.Қозыбаев, К.Нұрпейіс, Қ.Жүкешев.- Алматы: «Мектеп», 2013 ж.
4. Қазақ әдебиетін оқытуға арналған әдістемелік нұсқаулық.
5. Қ. Бітібаева. Әдебиетті оқыту әдістемесі.Алматы, «Рауан», 1997 жыл.
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңдері
Тарих пәні мұғалімі әрекеті
Әдебиет пәні мұғалімі әрекеті
уақыт
Оқушы әрекеті
Ұйымдастыру
Оқушылармен амандасу.
Сыныпты топқа бөлу.
Топ жетекшісін тағайындау.
Бағалау парағын тарату.
2 минут
Оқушылар топқа бөлінеді.
Әр топ өз топ басшысын тағайындайды.
Әр топқа жеке тапсырамалар беріледі. /10 мин/
2.1. Оқулықпен жұмыс
2.2. Әр топқа бір өкіл жіберіледі
2.3. Топта талқылап, дәптерлеріне жазып алады.
1-топ:
2-топ:
3-топ:
Қызығушылықты
ояту
Формативті
бағалау
Мағынаны тану
Ой толғаныс
Бағалау
Үйге тапсырма
І. Ұйымдастыру кезеңі 1 минут
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау 8 минут
ІІІ. Үй тапсырмасын қорыту 2 минут
ІҮ. Жаңа сабақты түсіну 8 минут
Ү. Жаңа сабақты бекіту 20 минут
ҮІ. Жаңа сабақты қорыту 3 минут
ойтолғау
ҮІІ. Үйге тапсырма беру 1 минут
ҮІІІ. Оқушылардың білімін бағалау 2 минут
Ұйымдастыру. Оқушыларды төрт топқа бөліп отырғызу. Топ басшысын тағайындау, бағалау парағын беру.
Тарих пәнінің мұғалімі
1920-1930 жылдардағы Қазақстан мәдениеті:
Ø халық ағарту ісі, ересектер арасындағы сауатсыздықты жою,
Ø қазақ жазуының араб әліпбиінен латынға ауысуы, орыс жазуы негізінде жаңа әліпбидің енгізілуі
Ø Әдебиет (Ж.Аймауытов, А. Байтұрсынұлы, Ш.Құдайбердиев, М. Дулатұлы, М. Жұмабаев, Б. Майлин, И. Жансүгіров, С. Сейфуллин, С. Мұқанов, Ғ. Мүсірепов, Ғ. Мұстафин және т.б. шығармалары) дамуын қорытындылау.
1920-1930 жылдардағы Қазақстан мәдениеті: (сұрақтар слайд арқылы көрсетіледі)
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Оқушылар алдын ала берілген тапсырмалар бойынша жауап береді.
4 топ бірін-бірі бағалайды. Топта ақылдасып, сыныптастарын суретпен бағалайды.
Жаңа сабақ. (Оқулықпен жұмыс).
І топ: Әдебиеттің дамуы. (Қазақ әдебиетінің өкілдерін және олардың негізгі
шығармаларын атаңдар).
ІІ топ: Театрдың дамуы.
ІІІ топ: Кино өнері.
ІV топ: Музыка мәдениеті
Ø Слайд арқылы көрсетіледі, фильмнен үзінді қойылады.
Әдебиет пәнінің мұғалімі:
1. Әдебиеттегі «Бес арыс» туралы білетінімізді еске түсірейік.
- «Бес арыс» деп кімдерді айтамыз?
- Олардың әдеби мұраларын еске түсіріп көрейік.
- Әдебиетіміздегі көрнекті тұлғаның бірі Ж.Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығымен тереңірек танысамыз.
- Ж.Аймауытов туралы не білеміз? Қандай шығармасымен таныссыңдар?
(«Әнші», «Күн менікі» әңгімелері).
Бейнебаян көрсету.
Мәтінмен жұмыс
Топтастыру стратегиясымен жұмыс істейді, плакатқа жазып, ортаға шығып қорғайды.
І топ: Ж.Аймауытовтың өмірі туралы
ІІ топ: Ж.Аймауытов – ақын, жазушы
ІІІ топ: Ж.Аймауытов – драматург, аудармашы
ІV топ: Ж.Аймауытов - публицист, ғалым
Бағалау критерийлері:
1. Үй тапсырмасын орындауы
2. Топтық жұмыста ой қосуы.
3.
4. Талқыланып отырған мәселе жөнінде өз ойын еркін жеткізе білуі.
Топ басшысының бағалауы (топ басшысы өз тобын бағалап, бағалау парағын мұғалімге тапсырады).
«Қартқожа» романын оқу.
Бағалау парағы
№
Оқушының аты-жөні
(1-7 балл)
Топтық жұмыста ой қосуы
(1-5 балл)
(1-5 балл)
Өз ойын еркін
жеткізе алуы
(1-8 балл)
Жалпы ұпай
1
2
3
4
5
6
Баллдары:
20 - 25 балл
21 – 24 балл
13 – 20 балл
12 – 6 балл
0 – 5 балл
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Уақыты
Бағалау
Ұйымдастыру
Оқушылармен амандасу.
Сыныпты топқа бөлу.
Топ жетекшісін тағайындау.
Бағалау парағын тарату.
Оқушылар топқа бөлінеді.
Әр топ өз топ басшысын тағайындайды.
2 минут
Топ басшысының
критерий бойынша
қорытынды
бағалауы.
Білу
Теориялық материалды еске түсіру арқылы оқушының қызығушылығын ояту
Түсіну
Тақырыптың мақсаты мен міндетін ашу
Ассоциация құру арқылы оқушылар қосымша мәліметтерді еске түсіреді.
Тарих пәнінің мұғалімі
1920-1930 жылдардағы Қазақстан мәдениеті:
халық ағарту ісі, ересектер арасындағы сауатсыздықты жою,
қазақ жазуының араб әліпбиінен латынға ауысуы, орыс жазуы негізінде жаңа әліпбидің енгізілуі
Әдебиет (Ж.Аймауытов, А. Байтұрсынұлы, Ш.Құдайбердиев, М. Дулатұлы, М. Жұмабаев, Б. Майлин, И. Жансүгіров, С. Сейфуллин, С. Мұқанов, Ғ. Мүсірепов, Ғ. Мұстафин және т.б. шығармалары) дамуын қорытындылау.
Оқушылар өздері ой қозғайды.
Бұрынғы біліміне сүйенеді.
Еске түсіреді.
10 минут
15 минут
Қолдану
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 56.94 Kb |
Количество скачиваний: | 12 |