Қазақ тілі пәнінен Кембридж бағдарламасы бойынша 5 сыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспар

Предмет: Иностранные языки
Категория материала: Рабочие программы
Автор:

«№9 орта мектеп» ҚММ

Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі: Қожабекова Айгүл  Серікқызы

Сабақтың қысқа мерзімдік жоспарлары

 

Пән

Қазақ тілі

Сынып

5

Өтілетін мерзім: 

 

Тақырыбы

Меймандос қала

Мақсаты

Қала тақырыбы бойынша мазмұндай алу,үндестік заңы ережесімен танысып қолдану, талдау жасау

Күтілетін нәтиже:

1Менің қалам тақырыбы  жайлы өз ойын айта алады.

2Үндестік заңды дұрыс қолдана алады.

3Топта, жұпта, еркін пікір алмасады

4Мәселе төңірегінде талқылауға, зерттеуге, дәлелдеуге үйренеді.

Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер:

 

Топтық жұмыс, кластер, бірлесе жұмыс жасау, пікір алмасу,ыстық орындық, сұрақ-жауап,жадыны дамытуға арналған ойын, Жигсо әдісі

 

 

Қолданылған модульдер:

1 Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;

2 Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету;

3 Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;

4 Оқыту мен оқуда АКТ- пайдалану;

5 Талантты және дарынды балаларды оқыту;

6 Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу;

Сабақтың кезеңдері:

Тапсырмалар мен сұрақтар

 

 

 

Мұғалімнің әрекеті

 

 

Оқушының әрекеті

 

 

Бағалау түрі

 

 

 

Кіріспе Тренинг

Балалармен сәлемдесу, оқушылардың зейінін сабаққа аударту, жылы атмосфера орнату

Оқушылармен амандасып,тексеріп, бір-біріне тілек айтқыза отыра оқушылар арасында жылы атмосфера

Мұғаліммен амандасады, бір –біріне тілектер айтады.

Сыныппен

 

 

«Әдемі қимыл» тренингі.

Мақсаты: мұғалім мен оқушы арасында психологиялық жайлы атмосфера қалыптастыру, талдау,өзіндік сыни көз қарас,диалогтік оқытумен қатар оқушылар еркіндікті дамытады.

Оқушылармен бірге орындыққа отырып шеңбер құрып,тренингті өткізуге жағдай жасап бағыт-бағдар беруші болу.

өзара жылы қарым қатынас орната отырып,  тренингке қатысу,бір-біріне жақсы қарым қатынас орнату, ынталандыру.

 

Топқа бөлу

Фигураның

атауларына байланысты

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй жұмысын тексеру

Жаңа сабақ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа сөздерді көшіріп жазу

Жеке жұмыс,

Бірлескен жұмыс

«Жигсо» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топпен жұмыс, жеке жұмыс, бірлескен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ережемен жұмыс

 

 

Оқулықпен жұмыс

 

 

 

Сабақты қорытындылау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасы

 

 

 

Кері байланыс

 

 

 

Бағалау

1.Топқа бөлу: суреттер беріледі, оқушылар өздері ойланып, үш топқа бөлінеді

2 Топ ережелерін еске түсіреді

Мақсаты: үлгерімі жақсы және орташа оқушыларды, өзара аз қарым қатынас жасайтын балаларды ортақ жұмыс жасауға бағыттау, сыни ойлау қабілеттері артады.

 

 

 

 

 

Оқушылардан ережені, берген тапсырманы сұрау

Тақтаға тақырып бойынша таныстырылым көрсетіледі. Осы таныстырылым бойынша ақша  жайлы өз ойларын білу

мақсаты:

Оқушылар сабақты өздігінен анықтауда АКТ-ны пайдалану арқылы қызығушылықтарын арттыру

 

 

«Меймандос қала » мәтіні беріледі

Мақсаты: оқушылардың жеке жұмыс жасауда мәтінді, өздігінен аударуға бағыттау, топта сыныптастарының көмегіне жүгінуге бір-бірінің пікірлерін тыңдауға дағдыландырады.

Күтілетін нәтиже:

«мұғалім-оқушы»

«оқушы-оқушы»

Жағдайында қарым-қатынас жасау арқылы бірлесе жаңа тақырыпты меңгереді.

 

 

 

 

 -Біздің Отанымыз қандай?

-Қазақстанның астанасы?

-Мемлекеттік рәміздер?

-Қазақстанның жері қандай?

« Алматы қаласы» тақырыбына класстер жасау (ортақ тапсырма)

Мақсаты. Тақырып төңірегінде сыни ойларын шығармашылық түрде

бейнелеуге бағыттау, өз көзқарастарын зерттеуге, дәлелдеуге, қорытынды жасауға үйрету.

Күтілетін нәтиже: топ ішінде тақырып бойынша шығармашыл ойларын дамытады, қорғайды, дәлелдейді.

 

Ыстық орындық әдісі

«Апорт қаласы» тақырыбына ой бөлісу.

Мақсаты: мәселені шешуде өз жауапкершілігін түсіну арқылы топ арсында дәйекті ой бөлісуге ынтадландыру

 

 

 

 Үндестік заңы  ережесін түсіндеру

 

71 бет 1 тапсырма

78 бет 4-5  тапсырма

 

 

 

Сұрақ-жауап

-Балалар, бүгін,біз қандай тақырыпты қарастырдық?

- Туған жер жайлы не айта аламыз?

-Алматы қаласы қандай?

-Қалада нелер бар?

-Алматы неге апорт қаласы дейді?

-Сендердің қалаларың қандай?

 

 

77 бет 3 тапсырма.Диалогті жаттау

 

«Не білдім? Не білгем келеді?»

 

 

 

Оқушылардың бір-бірін бағалау критерийлері негізінде бағалаған бағалау парақтарын негізге ала отырып, жиынтық баға қойылады.

 

 

 

 

 

Шеңберде тұрған оқушылар әр түрлі суреттер  алады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Балалардың назарын тақтаға аудартып, оқушылардан өткен ережелерді қайталайды

Интерактивті тақтаға назар аудартып, таныстырылымның  тақырыбын анықтауға түрткі сұрақтар қояды. Сабақтың мақсатын түсіндіреді.

 

 

 

 

 

 

Тақтада «Меймандос қала» мәтіні беріледі. Мұғалім мәтінді оқиды,мәтінде не баяндалғаны туралы сұрайды. Мазайка әдісін пайдаланып жұмыс жүреді. Мұғалім біріккен сөз ережесі жазылған кеспелер таратады.Ережені жеке оқуды және мәтіннен езулік түрлерін анықтап, түсіндіру ұсынылды.

 

 

 

 

 

 

 

 

Мұғалім ватмон таратып, каллаж жасауға барлық мүмкіндіктер орындайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мұғалім әдістің мақсатын түсіндіріп өзі туған күн  жайлы айтып содан кейін ортадағы орындыққа отырғызып, «Апорт қаласы» тақырыбында ой бөлісулерін ұсынады.(әр топтан 3 оқушыдан)

 

Ережені оқып, кеспе арқылы топтарға таратамын, оқушылар өздері оны оқып, мұғалім бағыт-бағдар береді.

Мұғалім тапсырманы түсіндіреді, бірінші сөйлемді үлгі ретінде өзі жазады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Әдісті жүзеге асыру үшін ат салысады,стикерлер таратылып, сұрақтарға жауап беруді сұрайды, өмір ағашына жабыстырады.

Оқушылар суреттерді таңдап өздері топқа бөлінеді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар өздерінің білімдерін тексереді, ұмытып қалған тақырыптарды еске түсіріп  білімдерін толықтырады.

Оқушылар бірнеше минут ой толғаныс жасап, тез арада туындаған сұрақтарға жауап беріп, білген мақал-мәтелдерді айтып шығармашыл балалар белсенділік танытады.(Отан туралы)

 

 

 

 

Мәтінді тізбектеп оқып шығады, мазмұнын ашады. Оқушылар топта өзара пікір алмаса отырып, мазайка әдісін пайдаланады, өлеңнен бірнеше біріккен сөзді анықтайды. Топ ішінде әр қайсы жеке оқып, ортаға салады. Үндестік заңы ережесі бойынша мысал келтіріп, түсіндіреді,дәптерлеріне жазады.

Оқушылар бірлесіп ақылдасып, бір-бірінің пікірін тыңдап,

 «Меймандос қала» тақырыбына каллаж жасап, қорғайды

өз ойларын бейнелейді.

Әр топтан екі оқушы шығып,каллаж бойынша сөйлейді. Басқа топ мүшелері жауаптарын бағалау критерийлері бойынша бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтардан өз еріктерін танытып, оқушылар өз  жазған ойларын  оқиды

 

 

 

 

 

Топтар талқылап, пікір алмасады, мысалдармен дәлелдейді.

Оқушылар бірлесе жұмыс жасайды, топтың шапшаңдылығы байқалады, осы уақытта топ көшбасшысы бағалайды

 

 

 

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап беріп,өтілген тақырыпты тұжырымдайды, өз пікірлерін білдіреді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі, сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтағы көшбасшы тиісті бағасын қойып отырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағдаршам әдісі

                 

 

 

Тип материала: Документ Microsoft Word (doc)
Размер: 154.5 Kb
Количество скачиваний: 28
Просмотров: 194
