Қазақстан тарихы "Қазақ күйшілері Құрманғазы Сағырбайұлы, Тәттімбет,Дәулеткерей" (8 сынып)
Предмет: | История |
---|---|
Категория материала: | Конспекты |
Автор: |
Жумагулова Толкын Тураккызы
|
Сабақтың тақырыбы: Қазақ күйшілері Құрманғазы Сағырбайұлы, Тәттімбет,Дәулеткерей.
Тізбектелген сабақтар бойынша
Сабақ № 8
Сабақтың мақсаты
Ø Қазақтардың дәстүрлі білім жүйесі, жаңа әдістемелік мектептер жайында оқып түсінеді
Оқып үйренудің нәтижесінде
Ø ХІХғ І жартысында қазақ өлкесінде зайырлы мектептер мен оқу орыныдарының , зайырлы мектептердің ашылуы жайында түсінді.
Тілдік мақсаттар
Пәндік лексика және терминология:
Айтыс
Қазақ поэзиясы мен музыка өнері (оқылым дағдысы)
Сыныпта талқылау жүргізеді (айтылым және тыңдалым дағдысы)
Үйрену мақсатында бағаны қоса бағалау
Табыс критерий арқылы оқушыны үнемі бағалау.
(1.Тақырыптың мазмұнды баяндауына қарай бағалау;
2.Зерттеудегі өзіндік үлесін бағалау;
3.Тақырыптың нәтижесіннің нақтылығына қарай бағалау.
4. Шығу парағы
(қол соғу, марапаттау, арқылы бағалау)
Ресурстар
З.Е.Қабылдинов Алматы «Атамұр໧46 (320-326 бет)
Әдіс-тәсілдер
Ø «Ашық тест»әдісі
Ø «Кім жылдам?»
Ø «Шеңбер» әдісі
Алдыңғы білім
Бейнелеу өнері.музыка белгілі суретшілердің шығармаларындағы Қазақстан тақырыбы
Жоспар
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ресурстар
Қызығу
шылықты ояту
10 мин
Оқушыларменсәлемдеседі.
Өтілген тақырып көлемінде «ашық сұрақ» тест беріледі.
І. Оқушылар сәлемдеседі.
«Ашық тестке» жауап беріледі.
Қосымша№1
І. «Ашық тест.
1.Г.Н.Потанин қазақ халқының өкілдерімен достық қарым-қатынаста болды – Ә.Бөкейханов, М.Шорманов, Қ.Өскенбаев, И.Сәтбаев,Шыңғыс Уәлиханов
2.Потаниннің қазақтардың өмірінен мақалалары – «Қырғыз жәрмеңкесінде», «Қырғыздардың сауда-саттығы», «Шон би», «Қазақ-қырғыз ұрпақтары», «Ең соңғы қырғыз ханзадаларының отауында»
3. «Греке»- құрметі кімге арналған – Потанин
4. 1833ж ұлы Пушкин сапар шекті – Пугачев көтерілісінің болған жерлерінде
5.А.С.Пушкин Орал қаласында болған қазақтың эпосының нұсқасын жазды – «Қозы Көрпеш – Баян сұлу»
6.Қазақстан аумағында Ресейдің аса белгілі ғалымдарының бірі 1833-1841ж еңбек етті – В.И.Даль
7.Даль қазақтар өмірінен бірнеше әңгіме және повесть жазды – «Майра», «Түнгі күзетші», «Бикен мен Маулен»(повесть)
8.Польшадан Семейге жер аударылып келгендердің бірі – Северин Гросс
9.Украинаның ұлы ақыны әрі суретшісі – Т.ГШевченко
10.Шевченко солдаттық борышын өтеді – Орынбор,Ор бекініс-қамалдарында, Маңғыстау түбегіндегі Новопетровск бекініс-қамалында
11.Шевченко повесті – «Түрмеден қашқан»(Варнак) кейінірек «Егіздер» алдыңғы тақырыпты тереңдете түсті.
12. Қазақ кедейлерінің азапты ауыр өмірі шыншылдықпен бейнелеген – «Бақташы бала», «Салт атты қырғыз», «Келі түйген келіншек», «Боранда», «Қайыршылар»
13.Қазақтар Шевченконы атады – «ақын Тараз»
14.Қазақстанда ғылыми тұрғыда зерттеуде роль атқарған – Орыс географиялық қоғамы
15.Қоғамның Қазақстанда шекраралас аумақтарда – Орынборда, Омбыда, Семейде, Ташкентте бөлімдері мен бөлімшелері ашылды
16.Қазақстан халқының тарихы, мәдениеті, шаруашылығы құнды деректер жарияланып тұрды – «Шолуларда», «Естелік кітапшаларда»
2. “Кім жылдам?» цифларға мән беріледі.1.1835-1920- Г.Н.Потанин Жәмішев селосында Сібір казактарының отбасында дүниеге келді.
2.1915ж- Г.Н.Потанин Орынборда 80 жасқа толған мерейиойын ұйымдастырды.
3.1917ж Диваев – 100-ден астам тарихи-этнографиялық еңбек жариялады.
4. 1847-1857ж Шевченко – Қазақстанның Кішіжүз аумағында айдауда болды
5.1847ж саяси айыбы үшін- -- жасында дербес Орынбор корпусына солдат етіп жіберді.
6.1895ж- Қазақстанның оңтүстік аумағын археологиялық тұрғыдан Археология әуесқойларының Түркістан үйірмесі зерттеуге кірісті.
7.1897ж- Ресей империясында Алғашқы жалпыға бірдей халық санағы жүрді.
8. 1845ж «Бикей мен Маулана» повесі – Парижде француз тілінде жарияланды.
Мағынаны
тану
Оқушыларды топқа бөле отырып жұмыс жасалынады.
ІІ. «Шынжыр» әдісі (Айтылым әрекеті)
Топқа бөлінеді.
І-топ-Қазақ поэтикалық өнері жайында не айтамыз
ІІтоп- Махамбет Өтемісұлы шығармашылығын ортаға саламыз
ІІІ-топ Дәулескер күйшілер
ІҮ топ- Айтыс
Шарты: Оқушылар шеңбер бойына орналасады;
Берілген тақырыпқа сәйкес оқушы бір сөйлем айтады, оны келесі оқушы жалғастырады.
Бір тақырыптың көлемінде мәтін құрастырады.
ІІІ. «Шынжыр» әдісі орындайды.
Күтілетін нәтиже тақырыпты оқушылардьң меңгеруiн жеңiлдету үшiн әрбiр тақырыпшаны бір-біріне шеңбер бойында тұрып жеткізе түсіндіру.
-өзiндiк жұмыстар жасап, өз шешімдерін айту.
-Оқушылар оқыған тақырыптың негізгі идеясына тоқталу.
Мұғалім мен оқушылар арасында сұрақ-жауап қатынасы арқылы тақырыпты толықтыру.
ХІХғ қазақтардың поэтикалық және музыка өнерін дамытуға үлес қосқандар
1.Махамбет Өтемісұлы – Ішкі Ордадағы Бекетей құрамында дүниеге келді. Ол орыс, татар араб тілдерін білді. Сондықтан да 1824-1829ж Жәңгір ханның ұлы Зұлқырнайдың тәрбиешісі ретінде Орынбор қаласында тұрды. Осы жылдары орыс жазушысы, этнограф В.И.Дальмен саяхатшы ғалым С.Г.Карелинмен жақын достасып кетті. Оның өлеңдері: «Соғыс», «Алайма, сұлтан алайма»
(Баймағанбет сұлтанға айтқаны)
Бағалау
Табыс критерий арқылы оқушыны үнемі бағалау.
(1.Тақырыптың мазмұнды баяндауына қарай бағалау;
2.Зерттеудегі өзіндік үлесін бағалау;
3.Тақырыптың нәтижесіннің нақтылығына қарай бағалау.
4. Шығу парағы
(қол соғу, марапаттау, арқылы бағалау)
Үйге тапсырма
Қазақ күйшілері Құрманғазы Сағырбайұлы, Тәттімбет,Дәулеткерей.. Жаңа сөздер мен жылдар бойынша дәптермен жұмыс.
Кері байланыс
8»Ә» сыныбында «Бейнелеу өнері.музыка белгілі суретшілердің шығармаларындағы»тақырыбына арналған жыл,жаңа сөз, жасалынған карточкаларға арналынған кесте. 27.04.2015ж
р/с
Оқушы
аты-жөні
Ашық тест»
Жаңа сөздер
Жылдар
Жаңа сөз
Үйге берілген тапсырмаға дайындығы
Жаңа сабаққа қатысу белсен
ділігі
нәтиже
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Тип материала: | Документ Microsoft Word (doc) |
---|---|
Размер: | 25.87 Kb |
Количество скачиваний: | 26 |