Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешуге есептер шығару.

Предмет: Математика
Категория материала: Конспекты
Автор:

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушыларға бір айнымалысы бар теңдеулердің анықтамасын айта білуге, теңдеудің түбірін таба білуге және онымен мәндес теңдеулерді анықтай білуге дағдыландыру.

Тәрбиелік: оқушыларды еңбексүйгіштікке, адалдыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.

Дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін, дүние танымын, пәнге қызығушылығын арттыру.

Сабақтың типі: іскерлік пен дағдыны қалыптастыру.

Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, интерактивті таңта, смайликтер

Оқыту әдісі: СТО технологиясы.

Сабақтың барысы:

І. Қызығушылықты ояту.

«Ой қозғау»

-үй тапсырмасын ауызша тексеру

-сұрақ жауаптар:

1.Теңдеу дегеніміз не?

2.Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп атайды?

3.Қандай теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады?

4.Теңдеудің қандай қасиеттерін білесіңдер?

5.Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің түбірі қалай табылады?

ІІ. Мағынаны ашу.

«Ой толғаныс»

«Ой шыңдау» (оқулықпен жұмыс)

№583

1)4х+5(3-2х)=5-11х 4) 23-4(3х+8)=1-17х

4х+15-10х=5-11х 23-12х-32=1-17х

4х-10х+11х=5-15 -12х+17х=1-23+32

5х=-10 5х=10

х=-10: 2 х=10: 5

х=-5 х=2

№855

1)8у-3(2у-3)=7у-2(5у+8) 3) 5у+7(3-у)=3(5-2у)-6

8у-6у+9=7у-10у-16 5у+21-7у=15-6у-6

2у-7у+10у=-16-9 -2у+6у=9-21

5у=-25 4у=-12

у=-25:5 у=-12: 4

у=-5 у=-3.

«Ой сергіту» (логикалық есептер)

1.Нанды үш бөлікке бөлу үшін неше рет кесу керек (2)

2.Қараңғы бөлмеде майшам мен керосин лампасы бар. Бірінші не жазасыз? (шырпы)

3.Адамның 10 қолында неше саусақ бар? (50)

4.1 жұмыртқаны қайнатуға 3 минут кетсе, 5 жұмыртқаны қайнатуға неше минут керек? (3 минут)

ІІІ. «Ой қорыту»

жалғасын тап.

1.«Бір кісі қазған құдықтан, ... » (мың кісі су ішер)

2.«... – ақыл-ойдың гимнастикасы» (математика)

Үйге тапсырма: №853 (2,3). №855 (2,4)

Бағалау. Бағдаршам әдісі

Сабақты аяқтау. Смайликтер арқылы.

Тип материала: Документ Microsoft Word (docx)
Размер: 732.55 Kb
Количество скачиваний: 9
Просмотров: 100
