Әдебиеттік оқудан ашық сабақ "Хайуанаттар дүниесі. Бейсебай Кірісбаев" 4-сынып
Предмет: | Начальные классы |
---|---|
Категория материала: | Конспекты |
Автор: |
Абенова Хайнжамал Балтановна
|
Сабақтың тақырыбы: Хайуанаттар дүниесі. Бейсебай Кірісбаев.
Сабақтың мақсаты:
1. Сынып оқушылаының төт түлік мал, мал ауашылығы және малшының тұрмыс -тіршілігі туралы алған білімдерін тиянақтау, толықтыа түсуге жағдай туғызу.
2. Тіл байлықтарын, сөздік қорларын молайту арқылы сөйлеу тілдерін дамыта түсу
3.Төрт түлік малды құметтеуге, малшы еңбегі мен ауылшаруашылық еңбектің құндылығын сезіндіру арқылы ұлттық тәрбиеге бейімдеу.
Сабақтың көрнекілігі: төрт түлік малдың суреттері, төрт түлік малға арналған ырым- тыйымдар жазылған плакаттар.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі,
Психологиялық дайындық
«Сәттілік тіле»
Үй жұмысын тексеру.
Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.
І. Қызығушылықты ояту
1 топ. Төрт түлік малды суреттеу.
2 топ. Төрт түлік малды зерттеу.
3 топ. Үй жануарлары мен дала жануарларын салыстыру.
4 топ. Мал шаруашылығының пайдасы.
Оқушыларды топтау жұмысы
Топтардың пікірін тыңдау.
Төрт түлік малды атау арқылы жаңа топ құру.
(Түйе, жылқы, сиыр, қой, ешкі) деп тізбектей атап қайта топтасу.
«Төрт түлігім ырысым»
Түйе -байлық
Қой- мырзалық
Ешкі- жеңілдік
Жылқы- сәндік
Сиыр- ақтық
ІІ. Мағынаны тану
«Атамның қорасындағы мал» тақырыбына салынған сурет ілулі
- Балалар мына сурет сендерге қандай ой салады?
- Бүгін біз төрт түлік мал туралы білетінімізді ортаға саламыз
- Қазір әр топ оз тобының атына сай өз білгендерін айтып береді.( салған суреттері бойынша)
ІІІ. Оқулықпен жұмыс
Оқулықта берілген өлең шумақтарын әр топ мәнерлеп оқып шығады.
«Кубизм» стратегиясы бойынша тапсырмаларды анықтау
1.Төрт түлік мал тақырыбына бес жол өлең жазу
2.Вен диаграмасы Қала өмірі мен ауыл өмірін салыстыру
3. Төрт түлік мал туралы мақал мәтел
4. төрт түлік мал туралы жаңылтпаш айту
Дойын «Көш керуен»
1.Төрт түлікті қалай шақырамыз
2. Төрт түлік иелері
3. Төрт түлік мал туралы өлең орында
4.Төрт түлік мал туралы тыйым сөздер
Тақтаға тыйым сөздер жазылады.
Малды теппе, ақты төкпе.
Малды басынан ұрма.
Малға теріс мінбе.
Балалар бүгінгі сабақта біз төрт түлік мал туралы айтып отырмыз
Енді айтып беріңдерші малдарда жиі кездесетін қандай ауруларды білесіңдер? Және ол аурулардың алдын алу жолдары қандай?
Сабақты қорытындылау:
Сонымен балалар төрт түлік маладам үшін ішсе сусын,жесе тамақ, кисе киім, мінсе көлік. Бүгінгі сабақта қандай үй жануарлары бар олардың қандай пайдасы бар және олар туралы мақалдар, өлеңдер бар екенін білдік.
Түйе атасы- нар
Ат адамның қанаты
Мал бақсаң сиыр бақ, сүт кетпейді шарадан.
Рефлексия: «Бесбармақ» сабақ ұнаса бармақты жғары көтеру, орташа болса , бармақты көлденең көтеру, ұнамаса төмен түсіру.
Үй жүмысы: «Төрт түлігім- асыл қазынам» эссе жазу
Бағалау:
Тип материала: | Документ Microsoft Word (doc) |
---|---|
Размер: | 40 Kb |
Количество скачиваний: | 53 |