Конспект библиотечного урока для учащихся 8 классов
Предмет: | Другое |
---|---|
Категория материала: | Другие методич. материалы |
Автор: |
Бережко Алла Дмитриевна
|
МЕТА:
- Спираючись на раніше набуті знання, визначити особливості тексту як основного поняття науки про мову.
- Формувати вміння аналізувати текст.
- Відпрацювати прийоми інтелектуальної роботи з текстом.
- Розвивати навички складання бібліографічного опису , анотації та реферата ( оглядово)
- Виховувати навички спілкування у колективі, розвивати творчу уяву, естетичне сприйняття світу.
ОБЛАДНАННЯ: Конверти із творчими завданнями для груп, навчальна презентація.
ТИП УРОКУ: Урок засвоєння та систематизації нових знань, відпрацювання навичок роботи з текстом як джерелом інформації
"ПЕРЕБІГ УРОКУ:
І .Мотивація навчання
1. Оргмомент
2. Повідомлення теми уроку
3. Виконання завдання –дослідження. Повідомлення вчителя Відомий учений-філолог Л.Щерба створив фразу, яка стала крилатою:
ГЛОКА КУЗДРА ШТЕННО БУДЛАНУЛА БОКРА ТА КИДЛЯЧИТЬ БОКРЕНЯ.
На перший погляд це повна нісенітниця, зрозуміти значення кожного слова окремо неможливо, тобто слова самі по собі не несуть лексичного змісту. А якщо уявити, що перед нами звичайне речення, побудоване за правилами синтаксису. Тоді ми зможемо зробити його синтаксичний розбір. Спробуємо . Виявляється, це можливо: є головні та другорядні члени речення, пов”язані сурядним зв’язком.
А ось інший приклад. Змоделюємо фразу зі слів, що належать до значущих частин мови:
БЕЗБАРВНІ ЗЕЛЕНІ ІДЕЇ ЗАВЗЯТО СПЛЯТЬ.
Слова мають певне лексичне значення, речення побудоване за правилами синтаксису. Але знову воно не несе змістового навантаження. У чому справа? Як розібратися з цим
п а р а до к с о м ( думка, що різко суперечить тверезому глуздові)?
Ваші пропозиції ( мозковий штурм)
- для того, щоб речення або група речень несли змістове навантаження, щоб люди розуміли один одного, необхідно обов’язково поєднувати у реченні лексичне, граматичне значення слів із відповідною синтаксичною роллю, а саме висловлювання повинно бути з в ‘ я з н и м. А для того, щоб воно стало ще й з м і с т о в н и м, потрібне не одне, а декілька речень. Разом вони складають таке лінгвістичне поняття, як т е к с т.
ІІ. Сприйняття учнями навчального матеріалу
1. Запис визначення поняття „текст” :
Текст – зв’язне висловлювання, що має певний зміст, який розгортається від речення до речення .
ТЕКСТ = тема + основна думка+зв’язність+ завершеність
ТЕКСТ = мікротеми --- тематичні речення--- тематичні слова
ТЕКСТ = ясність+ чіткість формулювання+доступність.
ІІІ.Реалізація мети уроку
1.Ми згадали все, що нам відомо про текст, тобто „ДАНЕ”, а сьогодні доповними ці відомості новими – знайдемо „НОВЕ”
Теоретичний матеріал для дослідження
„ДАНЕ” – слово або словосполучення, що забезпечує міжфразовий зв’язок у тексті.
„НОВЕ” – те, що містить додаткову інформацію у реченні.
Практичний блок
2. Пригадайте з уроків української мови відомості про жанри і стилі текстів. Попрацюємо в групах Об’єднаємося за дитячою лічилкою. «На золотому ґанку сиділи…»
1.Опис
2.Розповідь
3.Роздум
4.Розповідь+ роздум
Завдання – визначити тему , жанр, «дане» і «нове » у поданих текстах (див. додаток №1,2,3,4)
3. Вправа «Діалог з автором» - працює весь клас ( за основу взято текст, що об’єднує щойно проаналізовані уривки)
І етап:
- Дати заголовок ( порівняти з авторським) – прогнозованість думок
- Визначити основну думку(ідею) тексту
- Знайти ключове речення, що її виражає.
- Визначити мікротеми
ІІ етап:
- Поставити питання автору , необхідні для розуміння прочитаного
Наприклад, Чому учитель вважав малюків щасливими? Що означає для людини бачити ранкову зорю,комашку- сонечко соловейка? Чому назву оповідання подано у вигляді питального речення? тощо
ІІІ етап:
- Визначення поняття «контекст»
- Конте́кст (від лат. contextus — «поєднання», «зв’язок») — завершений уривок писемного або усного мовлення (тексту), загальний зміст якого дозволяє уточнити значення окремих слів та речень, що входять до його складу…
- Уточнення значення слів «п’є росу», «тепла усмішка», «весела комашка у даному контексті
- Переказ тексту «ланцюжком».
4. Робота із складання монографічного та аналітичного бібліографічного опису
Щойно ми прочитали та проаналізували оповідання Василя Сухомлинського «Які ж ви щасливі!». Даний твір був у вас роздрукований на окремих аркушах. А якщо ви схочете ще раз перечитати його, то треба звернутися до бібліотечного каталогу. А як же з ним працювати?
Давайте міркувати разом. Це оповідання може бути надруковане окремим виданням – звертайтеся до монографічного бібліографічного опису-бібліографічного опису однотомного видання або окремого тому багатотомного чи серійного видання (однієї книги)
Воно будується за схемою:
Автор
Заголовок
Місце видання
Видавництво
Кількість сторінок
Якщо оповідання вміщено у збірці,газеті чи журналі, то створюють аналітичний бібліографічний опис – опис частини документу(стаття, окреме оповідання тощо). Тоді схема опису буде виглядати таким чином:
Заголовок опису
Основний заголовок
Автор
Місце видання
Видавництво
Кількість сторінок
Розгляньте зразки бібліографічних карток і визначте тип опису. Робота у групах , визначених попередньо – скласти бібліографічний опис поданих творів (статей)
5. Визначення поняття анотація- (від лат. «зауваження») – коротка характеристика видання: рукопису, статті, книги. Вона визначає особливості та переваги даного твору, допомагає читачеві зорієнтуватися у виборі, дає відповідь на запитання «про що ця книга?»
Технологія складання анотації: під час складання анотації нам допоможуть:
- обкладинка,титульний лист,вступна стаття,зміст, примітки
- визначення ключових слів та цитат, складання плану.
УВАГА! Не забувайте, що анотація – це зв’язний текст!
Робота з анотаціями.
Поняття про реферат ( оглядово) – стислий виклад основної інформації першоджерела на основі її змістового пере опрацювання.
Схема складання реферату:
-бібліографічний опис
- текст: об’єкт дослідження, мета роботи,спосіб дослідження, результати, область застосування результатів,висновки, додаткові матеріали.
Це наше перше знайомство із таким стислим видом подання інформації. Детально ви ознайомитеся із ним у 9 класі.
ІV. Закріплення
Перегляд слайд фільму за принципом дзеркала «заднього виду» - матеріал уроку подається для узагальнення у протилежному порядку. Або метод незакінчених речень:
1. Сьогодні ми дізналися про…
2. Анотація – це…
3. Бібліографічний опис – це…
V. Домашнє завдання. Скласти анотацію 2-3 книг своєї домашньої бібліотеки
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 26.25 Kb |
Количество скачиваний: | 5 |