Конспект урока внеклассного чтения

Предмет: Другое
Категория материала: Конспекты
Автор:

Тема: Українські поети про Велику Вітчизняну війну. Урок виразного читання.

Мета:Ознайомити із віршами українських поетів про Велику Вітчизняну війну, удосконалювати навички виразного читання поетичних творів, розвивати пам'ять, мислення, мовлення,виховувати в учнів повагу до героїчних подвигів співвітчизників, ушанувати пам'ять тих, хто загинув у роки Великої Вітчизняної війни; показати всю жорстокість, з якою був знищений наш народ; формувати патріотичні почуття гордості за старше покоління; сприяти пробудженню бажання вивчати історію своєї держави, берегти її традиції, уболівати за майбутнє країни.

Обладнання: презентація про М. Рильського, Ліну Костенко, М. Бажана, В. Симоненка,

А. Малишка, фільм про Велику Вітчизняну війну «План Барбаросса», вислови про слово, портрети письменників.

Тип уроку: урок виразного читання.

ХІД УРОКУ

І ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА

Вступне слово вчителя ХХІ століття. Усе далі й далі відходять грізні роки Великої Вітчизняної війни.. Щороку в травні ми відзначаємо День перемоги. Дорогою ціною заплатив народ за участь у найстрашнішій за всю світову історію війні 1941-1945 рр. Не щезне в пам'яті людській, не йде в забуття великий подвиг і велика трагедія нашого народу - його битва, його перемога над фашистами. Можна по-різному ставиться до Великої Вітчизняної війни, по-різному її називати, але хіба можна забути тих, хто віддав своє життя для щастя інших. Урок мужності присвячений пам'яті жертв Другої світовоївійни - це лише маленька часточка великої данини пошани полеглим

 Кожна людина зберігає в пам'яті момент свого життя, який здається їй другим народженням, переломом у всій подальшій долі. Війна живе в душах переживших її такими спогадами, що вони ніколи не зможуть забути цю війну тривалістю 1418 днів і ночей. Мільйонам людей назавжди врізався в пам'ять перший день Великої Вітчизняної війни. Чорною тінню фашистської навали, димом пожеж, смертю і руїнами звалився він на нас. І враз неділя 22 червня 1941 року, мирний день відпочинку, обернувся довгими роками страждань.

(Перегляд уривку фільму «Барбаросса»)

ІІ ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ІМЕТИ УРОКУ

Вчитель: У роки війни поети та письменники України були з народом на найрізноманітніших ділянках його праці. Їх голос лунав на всіх шляхах і роздоріжжях війни. Робота в редакціях газет, виїзди до військових частин і на передній край на фронтах, участь у підпільній боротьбі на території, захопленій окупантами,  рейдах партизанських загонів – уже  цей далеко не повний перелік дає уявлення про масштаб і розмах письменницької участі у війні.      Більшість письменників з першого по останній день війни були на фронті. Йшли разом з армією гіркими шляхами відступу, брали участь у наступі, у визвольному поході в Європу, у остаточному розгромі ворога В рядах Червоної Армії перебував Микола Бажан, який на власній очі бачив всі жахіття війни, а разом з тим вірив в перемогу і вселяв цю віру в серця інших людей з перших днів війни

( перегляд презентації)

 

ІІІ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Вчитель: Про велику силу слова сказано багато і ви, напевно, знаєте безліч прислів’їв і приказок, висловів відомих людей. Хто може назвати їх?

(Аналіз висловів, розміщених на дошці)

Вчитель: Сьогодні ви спробуєте примінити на практиці все те, про що чули і показати, що ви вмієте. Адже у нас урок виразного читання

( повторення засобів виразності за допомогою таблиць, розміщених на дошці)

ІVСПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Вчитель: Вірш «Клятва» написаний в перші роки Великої Вітчизняної війни. Давайте послухаємо його і спробуємо зрозуміти в чому клянеться автор , а разом з ним і весь народ.

(виразне читання вірша М. Бажана «Клятва»)

Вчитель: Чотири роки... Тридцять чотири тисячі годин!.. Від Москви до Берліна - дві тисячі шістсот кілометрів.Так мало. Правда? Це, якщо літаком, - три години. Перебіжками та по-пластунськи - чотири роки!

(Звучить пісня "Степом, степом...")

Вчитель:Мільйони загиблих... А скільки не народжених дітей?.. А скільки залишилось вдів і сиріт?..А що може виміряти материнське горе і сльози...Про це говорить А.С. Малишко у вірші  «Не плачте , мамо, не треба…». Перед тим як послухати поезію зробимо екскурс у минуле.

(перегляд презентації)

Вчитель: Слухаючи вірш, спробуйте знайти відповідь на питання, чому саме таку назву має ця поезія?

( виразне читання вірша «Не плачте, мамо, А. Малишка)

Вчитель: Виїздили на фронт, виступали по радіо та на різноманітних зборах поети, які працювали в тилу, - Максим Рильський, Павло Тичина, Володимир Сосюра, Микола Терещенко. Вони жили життям народу, широкий резонанс мало їхнє художнє слово.

( перегляд презентації)

Вчитель: Слухаючи наступний вірш, пропоную вам робити деякі помітки. Адже після його прочитання вам потрібно буде скласти сенкан до нього

( виразне читання вірша «Слово гніву» М. Рильського)

Робота в зошитах. Складання сенкану.

Перевірка самостійної роботи

(аналіз сенканів)

Вчитель:Страшні сліди залишила війна. Мільйони людей в усьому світі знають про звіряче обличчя фашизму з книг, документальних та художніх фільмів. Все менше залишається тих, хто пам'ятає злочини фашистів зі свого трагічного досвіду.

На окупованій території гітлерівці знущалися над мирним населенням та військовополоненими. Вони масово розстрілювали жителів міст і сіл, не жаліючи ні старих, ні малих, піддавали нелюдським тортурам полонених солдатів і офіцерів, партизанів, підпільників, тисячами примусово вивозили працездатних громадян на каторжні роботи до Німеччини, руйнували пам'ятники національної культури, житлові будинки, підприємства, розкрадали майно громадян та загальнонаціональні цінності. Ідеологи фашизму проповідували надуману расову теорію про вищість арійської раси - раси господарів, покликаних керувати іншими народами. Мільйони людей забрала Велика Вітчизняна війна. це важко усвідомити. Смерть однієї людини – це трагедія. А коли мільйони... Загиблим не болить. У живих продовжують кровоточити рани: у ветеранів, які втратили своїх друзів однополчан, рідних і близьких, душі, які простріляні похоронками, у рано посивілих дітей війни, які не побачили своїх батьків які найкращі роки свого дитинства провели в окопах. Свій перший вірш в окопі написала і наступна наша авторка. Давайте познайомимось з нею ближче.

(перегляд презентації)

Вчитель: А тепер давайте послухаємо поезію Ліни Костенко, яка називається «Мій перший вірш написаний в окопі»

( виразне читання вірша «Мій перший вірш написаний в окопі»)

Вчитель: - Які думки і почуття викликала у вас ця поезія?

(відповіді дітей)

Вчитель:Дорогою ціною дісталася нам перемога. Дорогою ціною... Не щезне в пам’яті людській, не йде в забуття великий подвиг і велика трагедія нашого народу – його битва, його перемога над фашистами. Можна по-різному ставитися до Великої Вітчизняної війни, по-різному її називати, але хіба можна забути тих, хто поліг у боях, хто віддав своє життя для щастя інших. Війна нагадує про себе тисячами обелісків і братських могил. Проте, що вони.– святиня нашої пам’яті, говорить Ліна Костенко у вірші «Тут обелісків ціла рота».

( виразне читання вірша «Тут обелісків ціла рота»).

Вчитель: - Чому навчає ця поезія? Чи актуальна вона сьогодні?

Вчитель: Без миру немає майбутнього. Ми всі за спокій і радість від миру на нашій рідній землі, у нашій вільній Батьківщині. Сьогодні ми з великою вдячністю і любов'ю згадуємо тих, кому вдалося перемогти у тій страшній війні. Нині ми чуємо лише салюти миру. Пропоную послухати вірш В. Симоненка, який так і називається «Салюти миру». Але спочатку піднімемо завісу історії і в цьому нам допоможе презентація.

(перегляд презентації)

( виразне читання вірша вірш В. Симоненка «Салюти миру».)

(прослухування пісні Наталі Бучинської «Перемога»)

 

VПІДСУМОК УРОКУ

Інтерактивна гра «Мікрофон»

Вчитель: А тепер я пропоную поділитися своїми враження ми від уроку

VI Рефлексійна анкета

1. Чи сподобався тобі проведений урок?

а) Так, дуже;

б) не дуже;

в) НІ.

2. Якщо урок сподобався, спробуй визначити, чим саме. Підкресли 5 факторів, які обумовили твоєпозитивне ставлення:

а) я почувався впевнено й спокійно;

б) було цікаво;

в) ми вчилися самостійно здобувати й застосовувати знання;

г) ми оволодівали читацькими вміннями;

д) ми оволодівали вміннями ставити цілі, планувати діяльність та оцінювати свою роботу;

е) ми виробляли вміння працювати в групі;

ж) ми розвивали вміння захищати свою думку, аргументовано вести дискусію;

з) були відомі цілі, вимоги до оцінювання, тому учні могли визначити рівень домагань;

и) вивчався необхідний матеріал;

к) кожен розвивав власні здібності.

3. Які розумові рівні були актуалізовані під час уроку?

а) Аналітичний;

б) критичний;

в) синтез інформації.

4. Чи змінилося твоє уявлення про українських поетів і їх роль у здобутті перемоги у Великій Вітчизняній війні?

VII Домашнє завдання

Написати есе «Стрічки обпалені війною».

 

 

 

Тип материала: Документ Microsoft Word (doc)
Размер: 72 Kb
Количество скачиваний: 11
Просмотров: 86
