Математика 6-сынып Сабақ жоспары "Сан аралықтары"

Предмет: Математика
Категория материала: Рабочие программы
Автор:

Күні:   

Сынып:

Пәні: математика

Сабақтың тақырыбы: Екі сан аралығының қилысуы мен бірігуі(Есептер шығару)

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: сан аралықтарының түрлерін  және теңсіздіктер шешімдер жиынын сан аралығында кескіндеуді және жазуды, сан аралықтарының қиылысуы мен бірігуі тақырыбын қайталау.

Дамытушылық: сан аралықтарының қиылысуы мен бірігуі тақырыбына есептер шығару барысында дұрыс  қолдана білу дағдыларын қалыптастыру.

Тәрбиелік: Топпен жұмыс істеуге, өзгенің пікірін тыңдай білуге, көпшіл сезім

Көрнекілік:  Үлестірме материалдар.

Сабақтың типі: Білімді бекіту
Сабақтың әдісі: Топпен жұмыс 

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеріп, топқа бөлемін.

II. Үй тапсырмасын тексеру

1)[1;5] және [3;7] сан аралықтарының бірігуін тап

2)[-2;5] және [1;7) сан аралықтарының қилысуын тап және сатылай кешенді талда.

Сатылай кешенді талдау:

Бірігуі: [1;5] U [3;7] = [1; 7]

Қилысуы:[-2;5] ∩ [1;7) = [1;5]

III. Қызығушылықты ояту

Мына аралықтарға мысал келтір:

Кесінді –

Интервал –

Сауле –

Жартылай интервал –

Ашық сауле –

IV. Тест тапсырмасы

1 - нұсқа

1. Мына аралықты қос теңсіздік түрінде жаз: [-2;5]

А) -2≤х≤5           В) -2˂х˂5          С) -2≤х˂5

2. Сан аралығының атын ата: [-3;+∞)

А) Жартылай интервал          В) ашық сәуле          С) сәуле

3. (-3;5] сан аралығына мына сандардың қайсысы жатады?

А) -3; 2; 5.          В) -3; -2; 6; 1.          С) -2; -1; 0; 5

4.  (-7; 3] және [-4; 5) мына сан аралықтарының қилысуын тап:

А) [-4;3)         В) [-4;3]         С) (-4; 3)

5. [1; 7] және [3; 9) мына сан аралықтарының бірігуін тап:

А) [1; 9)          В) (1; 9)           С) [1;9]

2 - нұсқа

1. Мына аралықты қос теңсіздік түрінде жаз: (-5;3]

А) -5≤х≤3           В) -5˂х˂3           С) -5˂х≤3

2. Сан аралығының атын ата: (-∞; 5)

А) Интервал          В) ашық сәуле           С)

3. [1;5) сан аралығына мына сандардың қайсысы жатады?

А) 1; 2; 4.          В) 2; 3; 5.          С) 1; 3; 5

4. (-1; 3] және [1; 5) мына сан аралықтарының қилысуын тап:

А) (1;3)          В) [1; 3]          С) (1; 3]

5. (-3; 4] және [-1; 6] мына сан аралықтарының бірігуін тап:

А) (-3; 6)          В) [-3; 6]          С) (-3; 6]

Жауабы: 1-нұсқа: 1-А;    2-С;   3-С;  4-В;  5-А.

                  2-нұсқа: 1-С;   2-В;   3-А;   4-В;  5-С.

V. Жұппен жұмыс:

Сан аралығының координаталық түзудегі кескіні

 

                                

     1,7           3

 

 


        1             5

 

 


      4                  7

 

 


      4                

Сан аралығының аты

 

кесінді

 

интервал

жартылай интервал

 

сәуле

Сан аралығының белгіленуі

 

[1,7; 3]

 

(1; 5)

 

(4; 7]

 

[4; +∞)

Қос теңсіздікпен жазылуы

 

1,7≤х≤3

 

1˂х˂5

 

4˂х≤7

 

х≥4

VI. Топпен жұмыс

Сатылай кешенді талдаңдар:

1)[-3;1] және [-1;3] сан аралықтарының бірігуін тап

2)[1;5] және [3;7) сан аралықтарының қилысуын тап

[-3;1] U [-1;3] = [-3; 3]

[1;5] ∩ [3;7) =[3;5]

Сатылай кешенді талдау:

1.аталуы

2.оқылуы

3.координаталық түзуде кескінделуі

4.теңсіздік түрінде жазылуы

5.аралыққа тиісті бүтін сандар

6. аралыққа тиісті ең үлкен бүтін сан

7. аралыққа тиісті ең кіші бүтін сан 

VII. Үйге тапсырма

1)[-3;9)және (2;7] сан аралықтарының бірігуін тап

2)[3;7] және [5;9) сан аралықтарының қилысуын тап

Сатылай кешенді талдау:

VIII. Бағалау.

Бағалау парағы бойынша оқушылар өз-өздерін бағалайды.

IX. Қорытынды

 

                     

Тип материала: Документ Microsoft Word (docx)
Размер: 824.43 Kb
Количество скачиваний: 101
Просмотров: 314
