.
Сабақтың өтілетін күні
пәні
сыныбы
Өткізетін мұғалім
09-10.04.2015 жыл
Қазақ әдебиеті
9 «А», 9 «Б»
Ж.К.Тулегенова
Сабақтың тақырыбы
М.Әуезовтің «Абай жолы» роман – эпопеясы (үзінді). Шығарманыңпоэтикалық сипаты.
Сабақтың мақсаты
Сабақтың түрі:
Сабақтың типі:
1 Білімділік: М.Әуезов шығармашылығының идеялық-эстетикалық мұраты мен табысына тоқталу.Эпопеяның негізгі оқиғаларын басшылыққа ала отырып, кейіпкер лер бейнелерін сомдау. Шығарманыңпоэтикалық сипатын ашу.2.Дамытушылық: Жеке тұлға ретінде оқушылардың ізденімпаздық қасиеттерін дамыту. Шебер де шешен, өткір сөйлей білуге машықтандыру. Сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін жетілдіру. 3.Тәрбиелік:Оқушыларға адамгершілікке, мейірімді лікке, білімге ұмтылуға, сана-сезімінің өркендеуіне тәрбиелеу.
Дәстүрлі емес
аралас
Оқыту нәтижесі
Оқушы берілген тақырыпты өз бетінше оқып, өзектен діре алады; қажетті деректер мен қосымшаларды орын ды қолдана отырып, өз ойын ашық айтып, қорғай ала ды; сыныптасының ойымен салыстыра алады; өмірмен байланыстыра суреттей алады; өзін- өзі бағалай алады;
Түйінді идеялар
Туған халқынамәңгілікмұраболғандай ғасырлық туынды сыйлау тек қадау- қадау ұлдардың ғана үлесіне тиеген. Солардың бірі – Мұхтар Әуезов.
(Зейнолла Қабдолов)
Әдіс-тәсілдер
Кері байланыс, баяндау, талдау, талқылау, жұптық, топтық жұмыстар, жоба қорғау
Сабақтың мазмұны
Уақыты
(минут)
Ресурстар
Сәлем –сөздің ба сы, сөз – анасы.
Қосымша оқулықтар
Қазақ әдебиеті
Ғаламтор материалдары
«Абай»І, ІІ том
Дарын мен талант
Интернет ма териалдары
М.Әуезовтің «Абай жолы» романы
Жетондар мен жұл дызшалар
Музыкалық әуен
Семанти калық карта
Мұғалімнің іс-әрекеті
І. Ұйымдастыру кезеңі
1.Амандасу тренингі
2. Топқа бөлу («Абай жолы романындағы ауылатаула ры)
ІІ.Психологиялық бағыт:
Қазақ халқы былай деген: «Жақсы сөз - жарым ырыс”. Көңіл-күй тамаша болу үшін жылы, жақсы сөздерді айтайық: ақыл, жүрек, рақым, махаббат, достық, әділет, сезім, еңбек, өнер, ғылым, ар, білім... Осы сөздердің бәрі Абайдың шығармаларында кездеседі. Ал, Абай туралы көп жазған - әрине, Мұхтар Әуезов.
ІІ.1«Ой қозғау» стратегия сы. «Сандар сөйлейді» (үй тапсырмасын тексеру)
М.Әуезовтің өмір жолы мен қызметі, шығармашылық асулары сандық белгілер арқылы «қытайша десерт» тілінінде жазылады. Мыс:
Актуальдау:
Абайды Абай еткен Мұхтар ғана,
Мұхтарды Мұхтар еткен Абай дана.
Қалайша бас имессің оған, сірә.
ІІІ.Қызығушылығын ояту
М.Әуезовтің «Абай жолы» эпопеясы арқылы өзінің қалай қазақ болып кеткенін білмей қалған кім?
Мағынаны тану:
М.Әуезовтің «Абай жолы» роман – эпопеясының шығу тарихы жайында не білеміз?
Мағынаны ажырату:
І кезең.«Абай жолы» роман – эпопеясының І томы бойынша «Қайтқанда» бөлімін ауызша баяндау сұралады.
1.І жоба «Мәңгілік жұмбақ құбылыс».
ІІ жоба «Абайдың педагоги калық мұрасы».
ІІІ жоба «Абайдың ақындық мектебі»
ІҮ жоба «Құнанбайды кім деп білеміз?»
ІІ кезең
М. Әуезовтің «Абай жолы» романының «Шытырманда» тарауына сатылай кешенді талдау.(5 минут)
Авторы
2.Тақырып
3.Әдеби жанр.
4.Эпикалық жанр түрі
5.Шығарманың негізгі идеясы
6.Шығарманың композициялық құрылысы
6.1.Сюжеттің баста луы
6.2.Сюжеттік байланыс
6.3.Шиеленісуі
6.4.Шарықтау шегі
Ой толғаныс:
«Абай» романын неше рет қайталап оқысам , сонша әрдайым жаңа көркемдік, бұрын оқығанда байқалмай кеткен тереңдік табам» (Ғ.Мүсірепов).
Сергіту сәті:
Абай әндерінен «Желсіз түнде жарық ай» әні шырқа лады.Рефлексия: БҮҮ
1.Ұлы тұлға
2.Ол кім?
3. Олжайында не білемін?
Бүгін қосымша не білдім?
Шығармашылық жұмыс:
«Адамзаттың бәрін сүй бауырым деп» тақырыбында эссе жазу.
Үй тапсырмасы: М.Әуезовтің «Абай жолы» роман – эпопеясы (үзінді). Шығарманыңпоэтикалық сипаты. Қосымша мәлімет тер іздеу. Эссені үйден аяқтап келу
Бағалау: «Үш шапалақ»,
«Екі жұлдыз, бір тілек», жиынтық бағалау
Оқушыныңіс- әрекеті
Әр оқушы өздері білетін халықаралықсәлемдесу ді ауызша айтады.
4 топтың атауы ағаш үйде жазылған.
Оқушы өзі таңдап алған парақ артындағысандық кодтың шешуінтабады.
Топ мүшелері өзара кеңесе отырып, жауапты ретімен айтуға негіздейді
(жылнама бойынша)
Бенжамен Матип
Оқушының өз бетіменкөркем әдебиетті ізденіп оқуы.Шығарманың есте қаларлық қызықты сәтте рін өз өмір белесіңмен байланыстырып көр
Топ мүшелері өз таңдауы бойынша жоба тақыры бын таңдап, өзара ой жи нақтап, сызба әзірлейді.
Оқушы өз ойларын нақты , дәл жауап қайтаруға ұмтылады.
Абайөмірінен үлгі боларлық жайттарды саралай келе, өз ойыменұштастыра білу.
«Ақынқонақтар» әңгімесімен байланыстыру.
«Әжемнің әңгімесі»
( 5 сыныпта оқыған материалды кіріктіру.)
«Қорғансыздың күні»
Сынып оқушылары хормен айтады.
Бүгінгі сабақтаналған әсерім қандай?
«Абай жолы» роман –эпопеясынан қандай үлгі – өнеге алдым?
Абайдың ойын өз ойың мен тұспалдап жазу
Ізденіс жұмыстары мен кешенді талдауға әзірлену
Оқушы білімін