Натурал сандарды салыстыру. 5 сынып

Предмет: Математика
Категория материала: Рабочие программы
Автор:

Сабақ: № 8

Пәні: Математика

Күні: 10.09.2014 ж.

Мектебі: Нұрлы-көш орта мектебі

Сыныбы: 5 сынып

Сабақтың тақырыбы: Натурал сандарды салыстыру.

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың натурал сандарды салыстыру  тақырыбынан алған білімдерін тиянақтау, білімдерін есептер шығару барысында тексеру, міндетті деңгейін бақылау.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік: Оқушылардың натурал сандарды салыстыру  тақырыбынан алған білімдерін тиянақтау, білімдерін есептер шығару барысында тексеру, міндетті деңгейін бақылау.

Дамытушылық: Алған білімдерін дамыту, сана сезімдеріне сіңіру, дарындылығын анықтау.

Тәрбиелілік: Оқушыларға теориялық білімін практикалық шеберлікпен ұштастыру, ұйымшылдыққа, жинақылыққа, еңбекққорлыққа баулу.

Сабақтың типі: Аралас сабақ.

Сабақтың түрі: Ойын сабақ.

Сабақтың көрнекілігі: Тақырыпқа сай үлестірме қағаздары, жетондар, плакаттар.

Әдебиеттер: Т.А.Алдамұратова, Е.С.Байшоланов «Математика 5 сынып», Алматы «Атамұра» 2010.

Әдістері: Түсіндіру, сұрақ – жауап, бақылау, практикалық.

Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі

  Оқушылармен амандасу, оқушы қатысымына және сынып тазалығына назар аудару.

           ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

№ 1; № 2 есептер, 26 бет.

ІІІ. Есептер шығару.

Оқушылар: «Натурал сандар», «Кесінді», «Координаталық сәуле» болып 3 топқа бөлінеді.  Сайысымыздың аты: «Математика дәуірі».

Сайысымыздың өтілу тәртібімен таныстырып өтейік: Әр дұрыс шығарылған есеп үшін сол қатардың қоржынына жетон салынады. Сабақ соңында сол жетонның саны бойынша жеңімпаз қатар анықталады.

Сайысымыздың өтілу тәртібімен таныстырып өтейік:

1 тур. «Кім жылдам?»

2 тур. «Бақ шаба ма, бап шаба ма?»      

3 тур.  «Кім жүйрік?»

1.     «Кім жылдам?»

1-    топқа: (3,24:0,9+2,6*5,4):1,47=12

1.     3,24:0,9=3,6

2.     2,6*5,4=14,4

3.     3,6+14,4=17,64

4.     17,64:1,47=12

 

2-топқа:  (7,28:5,6*2,4-2,07)*6,4=6,72

1.     7,28:5,6=1,3

2.     1,3*2,4=3,12

3.     3,12-2,07=1,05

4.     1,05*6,4=6,72

 

3-топқа:  31,76:(0,75*5,2+0,7)-0,7=7,3

1.     0,75*5,2=3,9

2.     3,9+0,7=3,97

3.     31,76:3,97=8

4.     8-0,7=7,3

2.            «Бақ шаба ма, бап шаба ма?»      

  Ұяшық таңдау арқылы сол ұяшықтағы тапсырманы орындайды.

10 20 30

10 20 30

10 20 30

Бұл турда 10, 20, 30 ұпай сандарымен жазылған 9 ұяшық беріледі. Әр топ кезекпен қалаған ұяшықтарын таңдайды.

10 ұпай: (х – 12) * 8 = 56

                х – 12= 56 : 8

                  х – 12=  7

                       х =  19

20 ұпай:  (9549 – 101 * (456 – 372)) : 213 =  5

30 ұпай:  Аслан 12 саңырауқұлақ  терді, ал Қайрат одан 6 саңырауқұлақты артық терді. Балалар барлығы  неше саңырауқұлақ терді?

Шешуі:

12 + 6 =  18

 18 + 6 =  24 

Жауабы: барлығы 24 саңырауқұлақ терілген

10 ұпай: 24 * (z + 9) = 288

                (z + 9) = 288 : 24

                     (z + 9) = 12

                        z = 12 -9

                           z = 3

20 ұпай:  ((5928 : 19 – 36) + 26 * 45) : 241 = 6

30 ұпай: Інісі х жаста, ал ағасы одан 5 жас үлкен. Ағасы неше жаста?

    Шешуі:  Х + Х =  5

                    2Х =  5

                     Х =  5:2

10 ұпай: 124 : (у – 5) =1

                  (у – 5) =124*1

                (у – 5) =124

                     у  =  124 -5

                           у  =  119

 

20 ұпай: ((5907 – 4935) : 36 + 1973) : 25 – 79  = 1

30 ұпай: Бірінші себетте 110 алма бар, бұл екінші себеттегіден 2 есе артық. Екі себетте неше алма бар?

Шешуі: 110 * 2 =  220

              220 + 110 =  330

3. «Кім жүйрік?»

    Әр қатар топ болып есеп шығарады. Әр есептің жауабы тексеріледі. Дұрыс шығарылған есепке жетон беріледі.

         №755

х

у

z

X+у +z

15

7

13

35

38

22

16

76

49

27

21

87

 

х

у

z

х у z

17

5

2

170

20

29

5

2900

33

4

25

3300

 

IV. Қорытынды. Көп жетон жинаған топ жеңімпаз атанып, марапатталынады.

V. Үйге тасырма беру. Кестені толтырыңдар.

 

 № 3

х

Тип материала: Документ Microsoft Word (docx)
Размер: 22.67 Kb
Количество скачиваний: 189
Просмотров: 484
