Рационал бөлшектерді қосу және азайту

Предмет: Математика
Категория материала: Рабочие программы
Автор:

Сабақтың тақырыбы:Рационал бөлшектерді қосу және азайту

Мақсаты:

  • 1.Оқушыларды бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлібөлшектерді қосу арқылырационал бөлшекке түрлендіруге үйрету.
  • 2.оқушылардың жаңа тақырыпты меңгеруіне мүмкіндік
  • туғызу, алған білімдерін мысалдармен бекітіп қорытынды жасауға және ізденушілік, шығармашылық қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
  • 3.Оқушыларды ұйымшылдыққа,шапшаңдыққа, іскерлікке , ұқыптылыққатәрбиелеу.

Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер:түсіндірмелі, сұрақ-жауап,жеке

топпен жұмыс, ішінара ізденушілік, репродуктивті, «миға

шабуыл», сәйкестендіру тесті, ойын элементтерін қолдану,

ақпараттық технология элементтерін пайдалану

Сабақтың көрнекілігі:интерактивті тақта, теңбе-теңдік,математикалық лото ойын сызбасы

Сабақтың барысы:

  • I.Ұйымдастыру кезеңі.
  • Оқушылармен амандасу
  • II.Үй тапсырмасын тексеру
  • III.Өткен тақырып бойынша білімдерін тексеру
  • a)«Миға шабуыл»
  • b)Қысқаша көбейту формуласын сәйкестендіре отырып топқа бөлінеді.

Алгебралық бөлшектерді ортақ бөлімге келтірудің алгоритмі:

/Ретімен сәйкестендіру/

  • 1.
Әрбір бөлшектің алымын оның толықтауыш көбейткішіне көбейту керек
1.
  • 2.
Бөлшектердің ортақ бөлімін табу керек
2.
  • 3.
Әрбір бөлшектің табылған алымын оның алымына және ортақ бөлімді бөліміне жазу керек
3.
  • 4.
Әрбір бөлшек үшін толықтауыш көбейткішті табу керек
4.

IV.Жаңа сабақты түсіндіру, Оқушылар өз беттерінше оқулықты оқып жаңа сабақты түсінеді, әр топтан бір оқушы шығып жаңа материалды қалай меңгергендерін айтады.

/Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады/

а) Бөлімдері бірдей алгебралық бөлшектерді қосу және азайту жай бөлшектерді қосу және азайту ережесі бойынша орындалады.

а ,в, m≠0 сандары үшінтеңдігінің орындалатынын дәлелдейік.болсын, сонда a=mx, b=my, a+b=m(x+y), бұдан .Демек

Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосқанда (азайтқанда) олардың алымдарын қосып (бірінен бірін азайтып), бөлімдерін бұрынғыша қалдырады.

1-мысал

2-мысал

ә) Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосуды/азайтуды/ бөлімдері бірдей бөлшектерді қосуға/азайтуға/ келтіруге болады.

Мысалы,

жәнебөлшектерін қосу керек болсын.

Алдымен бөлшектердің ортақ бөлімін (bd)және толықтауыш көбейткіштерін (d мен b) тауып, оларды бірдей бөлімге келтіреміз де, бөлімдері бірдей бөлшектерді қосамыз:

азайту да осы сияқты орындалады:

1-мысал

2-мысал

Өрнек пен бөлшектің қосындысы немесе айырмасы болатын рационал өрнекті түрлендіру бөлшектердің қосындысын не айырмасын тұрлендіруге келтіріледі.

3-мысал

  • V.Жаңа сабақты бекіту

Оқулықпен жұмыс. .

№432

Шығармашылық тапсырма.

  • VI.Сабақты қорытындылау
  • 1.Есепте:

2. Көбейткіштерге жіктеңдер:

1)25-y2 2) a2+ab

3.Амалды орындаңдар:

1) 2)

4.Бөлшекті қысқартыңдар:

1) 2)

5. Өрнектегі айнымалының мүмкін мәндерін көрсетіңдер:

1) 2)

Сергіту сәті.

«Тезесепте» есебіне көңіл аударайық.

5-пен аяқталатын кез-келген санның квадратын табу

352=1225(3*4=12, жанына25 жазамыз)

452=

952=

1052=

  • VII.Үйге тапсырма. №

VIII.Бағалау.

Тип материала: Документ Microsoft Word (docx)
Размер: 47.58 Kb
Количество скачиваний: 26
Просмотров: 169
