Шеңбердің ұзындығы, дөңгелектің ауданы. Шар.
Предмет: | Математика |
---|---|
Категория материала: | Рабочие программы |
Автор: |
Аблизеева Айнур Маманбаевна
|
Шеңбердіңұзындығы, дөңгелектің ауданы. Шар
6«В» сынып
пән мұғалімі: Аблизеева Айнур Маманбаевна
Мақсаты: 1) Шеңбердің ұзындығын, дөңгелектің ауданының формулаларын және П санын пайдаланып, есеп шығару дағдыларын арттыру.
2) математикалық денелер туралы түсініктерін кеңейту, ойлау қабілеттерін дамыту.
3) Отансүйгіштікке тәрбиелеу, спортпен айналысуға баулу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақты пысықтау.
Сабақтың әдісі: жарыс сабақ. Азиада-2011.
Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, деңгейлік тапсырмалар, әртүрлі дөңгелек, шар тәріздес денелер, медальдар.
Сабақтың жоспары: 1. Ұйымдастыру.
2. Соңғы дайындық(Үй тапсырмасын сұрау)
3. Негізгі бөлім:
а) коньки тебу
ә) шорт-трек
б) тау шаңғысы
в) шайбалы хоккей
4. Мәдени Азиада
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру: оқушыларды түгендеу, сабақ мақсатымен таныстыру, топқа бөлу, кіріспе, оқушылардың көңіл-күйін анықтау
Кіріспе: Балалар, 2011 жылы елімізде туымызды көкке желбіреткен байрақты бәсекелердің бірі Азиада-2011 өткеніне бәріміз куә болдық.Бүгінгі сабағымызды осы сайыспен байланыстырмақшымыз. Азиада-2011 ойыны 30000 орынға арналған Астана-Арена стадионында ашылса біздің сабағымыз 18 оқушыға арналған сынып бөлмесінде өтпекші.
Жарыс басталмас бұрын соңғы дайындық жасап алайық.
2. Соңғы дайындық: Сұрақ-жауап түрінде.
1) П саны неге тең?
2) Шеңбердің ұзындығы неге тең?
3) Дөңгелектің ауданы қалай табылады?
4) Шар тәрізді денелерге мысал келтір. Шардың радиусы,диаметрі дегеніміз не?
5) Сфера деген не?Мысал келтір.
6) Шеңбер дегеніміз не? Радиус дегеніміз?Дөңгелек дегеніміз не?
7) шеңбердің доғасы дегеніміз?
Дұрыс жауап берген оқушыларға дөңгелектер таратылады.
3. Негізгі бөлім: Азиада-2011 ойынына 30 ел қатысты, ал біздің ойнымызға 3 топ қатыспақшы. Осы топтарды өткен қысқы Азия ойындарының бойтұмарлары Қонжық, Тиін, Барыс деп атайық.
Жарыс спорттың 11 түрінен, соның ішінде 4 түрі Астанада өтті.
Біздің бүгінгі сабағымыз да 4 кезеңнен тұрады.
Мақсаты бірдің- рухы бір ұранымен жарысымызды бастаймыз.
а) коньки тебу.
Барыс
R=8
c-?
S-?
Қонжық
R=15
c-?
S-?
Тиін
R=13
c-?
S-?
Марапаттау
ә) Шорт-трек ( Практикалық жұмыс)
Әр топқа дөңгелек, шеңбер тәрізді денелер таратып, сол денелердің ауданын, ұзындығын табуды тапсыру.
Мысалы: Диск,обручь. . .
б) Тау шаңғысы( Деңгейлік тапсырмалар)
Барыс
Диаметр-50 см велосипед дөңгелегі 30 айналым жасағанда қандай қашықтыққа барады?
2. №167
Қонжық
Радиусы 30 см дөңгелек қырық айналым жасағанда қандай қашықтыққа барады?
2. №169
Тиін
Диаметрі 60 см дөңгелек жиырма айналым жасағанда қандай қашықтыққа барады?
2. №170-1
Марапаттау
в) Шайбалы хоккей.
Алдарыңда мынадай ребус жазулы тұр. Соны шешіп көрейік, сонда қандай сөз шығады екен.
6,,, ,,,«+» ,, , ,,
Жауабы: Аудан.
4. Мәдени азиада.
а) Жеңімпаз топты анықтау
ә) Оқушыларды бағалау
б) Достық ойыны
в) Қонақтарға құрмет
Азиада-2011 сайысы тек спорт сайысы ғана емес, еліміздің әдет-ғұрыпын, салт-дәстүрін, оң имиджін қалыптастыратын сайыс болды. Сайыстан тыс уақыттарда әртүрлі мәдени іс-шаралар ұйымдастырылды. Қазір біз де достық ойынын ойнаймыз.
Тізбек : Азиада, Астана, Алматы, ынтымақ, т.с.с.
Осы сайыста Қазақстанға он мыңнан астам қонақтар келді.Бізге де бүгін қонақтар келіп отыр. Ендеше қонақтарымызға құрмет көрсетейік(әртүрлі шар, дөңгелек, шеңбер тәріздес тағам түрлерін тарту ету).
Қорытынды: Мінеки, сондай жомарт менің халқым,
Ешқашан жоғалтпаған ата салтын.
Жас ұрпақ, ойлан өзің, біл тарихтан,
Қазақ боп қал, қадірле қазақ халқын!
Үйге тапсырма беру.
№ 170-2, № 172.
Оқушылар білімін бағалау.
Тип материала: | Документ Microsoft Word (doc) |
---|---|
Размер: | 66.5 Kb |
Количество скачиваний: | 37 |