Здесь была ссылка на работу Туынды тақырыбын қайталау автора Мугжанова Кульбаршын Сабикеновна.
Ссылка на нее удалена по требованию посредника Инфоурок.
Если вы являетесь автором этой работы и хотите подтвердить её публикацию на этом сайте,
.
Сабақтың тақырыбы: Туынды тақырыбын қайталауСабақтың мақсаты: Оқушылардың есеп шығару дағдыларын қалыптастыру.Міндеттері:Білімділік: Оқушының туындыға қатысты білімін, туынды ережелерін қолдану шеберлігін, дағдыларын бақылау, тексеру.Туынды ұғымы бойынша оқушылардың ойлауын дамытуға, пәнді оқып үйренуге қажетті білім, білік және іскерлік дағдыларын меңгеруді бекітуге бағытталған;Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлауын, математикалық дүниетанымын кеңейту;Тәрбиелік: Оқушылардың бір-біріне көмектесу адамгершілігін,өзіндік дүниетанымын қалыптастыру.Сабақтың түрі: Қайталау сабағы.Сабақтың көрнекілігі: слайд, семантикалық карта, үлестірме қағаздар т.бПәнаралық байланыс: Физика, тарихСабақтың жоспары: 1. Ұйымдастыру кезеңі 3 мин. 2. Қайталау (флипчартпен жұмыс) 5 мин. 3. Оқулықпен жұмыс. 15мин. 4. Тарихи мәлімет 3мин. 5. Кестемен жұмыс 5мин. 6. Электронды оқулықпен жұмыс (тест) 6 мин. 7. Сабақты қорытындылау 3 мин. 8. Бағалау 3мин. 9. Үй тапсырмасын беру 2мин. «Халық пен халықты, адам мен адамды теңестіретін нәрсе-білім» М.Әуезов Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу. Түгендеу.Назарларын сабаққа аудару. II. Қайталау сұрақтары: а) Туынды дегеніміз не? ә) Туындының белгіленуі б) у'(х) белгілеулерін енгізген кім? в) с;х; (хп)' – неге тең? г) Туындының қолданылуы? д) Дифференциалдау ережелері Функциялардың туындыларының формулаларын интерактивті тақтада сәйкестендіру (флипчартпен жұмыс) ІІІ. Оқулықпен жұмыс №144, №147, №154, №155 IV. Тарихи мәлімет. Дифференциалдық есептеудің негізгі ұғымы – туынды ұғымы – физика, механика және математика есептерін, атап айтсақ,түзусызықты бірқалыпсыз қозғалыстың жылдамдығы мен кез келген қисыққа жанама жүргізуге байланысты есептерді шешу кезінде XVII ғасырда пайда болды. XV-XVII ғасырларда математиктердің алдында кез келген нүктеге жанама жүргізудің жалпы әдісін табу мәселесі тұрды. Есептерді шешудің кейбір дербес жағдайлары ежелден-ақ белгілі болатын. Мысалы, Евлид бастамаларында шеңберге жанама жүргізу әдісі берілген, Архимед өз атымен аталатын шиыршыққа (спиралға) жанма жүргізсе, ал Аполоний – эллипс,гипербола және параболаға жүргізген. Алайда ежелгі грек ғалымдары есепті аяғына дейін шешкен жоқ, яғни қандай да бір қисықтың кез келген нүктесіне жанама жүргізудің тиімді жалпы әдісін таппады. V. Кестемен жұмыс. VI. тест ҮII. Сабақты қорытындылау ҮIII. Оқушылар білімін бағалау. Жеке оқушыларды бағалау. ҮІ.Үй тапсырмасы: №142, №145, №1150, №156 (А.Е.Әбілқасымова, К.Д.Шойынбеков «Алгебра және анализ бастамалары-10», Мектеп,2006ж )