Урок на тему: "Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеті" 7 класс
Предмет: | Математика |
---|---|
Категория материала: | Конспекты |
Автор: |
Абдешева Токтар Гилымгаликызы
|
Сыныбы: 7 «а»
Пәні: Алгебра
Сабақтың тақырыбы: Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеті
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Дәреже, дәреже негізі, дәреже көрсеткіштері ұғымдарымен танысу. Қасиеттерін қолдана білуге үйрету.
Дамытушылық: Білім сапасын көтеріп, пәнге қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Оқушылардың белсенділіктерін арттырып, өзіне-өзі баға беруге, өз жетістіктерін сезініп, әлсіз жақтарына сын көзбен қарауға үйрету.
Сабақтың түрі: Жаңа материалды таныту.
Көрнекілігі: интербелсенді тақта,бағалау парағы
Сабақтың барысы: Жаңа материалды таныту.
Көрнекілігі: интербелсенді тақта, бағалау парағы
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың құрылымын айтып, соған сәйкес бағалау парағын ұсыну;
Бағалау критериясы
5 тапсырма дұрыс болса - «3»
9-10 тапсырма дұрыс болса –«4»
11-12 тапсырма дұрыс болса – «5»
2. Жаңа тақырыпты меңгерту.
Тақырыпты дәптерге жазу.Тақтада бірнеше бірдей көбейткіштердің көбейтіндісі жазылған. Мысалы, 8*8*8*8=84: 23*23*23*23*23=(23)5
Жалпы түрде: а*а*а.....а=ап
Анықтама. Бірдей көбейткіштерден тұратын көбейтіндіні дәреже деп атайды.
84 жазуындағы 8 саны-дәреженің негізі, 4 саны-дәреженің көбейткіші, оқылуы «8-дің төртінші дәрежесі»
Ап өрнегіндегі а (қайталанатын көбейткіш)-дәреженің негізі, п (көбейткіштің неше рет қайталанатынын көрсететін сан)-дәреженің көрсеткіші деп аталады. Оқылуы « а санының п-ші дәрежесі»
Есіңде сақта!
1. А1= а
2. А0=1
3. 3 егер а>0 және п натурал сан болса, онда ап>0, яғни кез келген оң санның натурал дәрежесі оң санға тең:
4. Егер ап>0 , яғни теріс санның жұп дәрежесі теріс сан:
Егер ап>0, яғни теріс санның тақ дәрежесі теріс сан.
Қасиеттері
1. Аm * an=am+n
2. Am/an=am-n
3. (am)n=am*n
4. (abc)n=anbncт
5. (a/b)n=an/bn
3. Деңгейлік тапсырмалар орындау (оқулықпен жұмыс)
1-деңгей
№1
Дәреже түрінде жазыңдар:
1. 4*4*4*4*4*4=46
2. (-3)*(-3)*(-3)*(-3)*(-3)=(-3)5
3. K*k*k*k*k*k=k6
4. (2/3)*(2/3)*(2/3)*(2/3)=(2/3)4
2-деңгей
№ 4.
Өрнекті түрлендіріңдер:
1. A4/a3=a4-3=a
2. (xy)3=x3y3
3. 308*2/602*25=28*158*2/24*152*25=156
4. (-2x3/y)2=4x6/y2
3-деңгей
№ 9.
Бөлшек түрінде жазыңдар
1 (m/n2)5=m5/n10
2 (-xy2/a3)2=x2y4/a6
3 (p/y3)3*(y3/p2)2=p3y6/y9p4
4 ( a4/b3)2*(b/a2)5=a8b5/b6a10
5. Ой қозғау. Математикалық диктант
1. Бірнеше бірдей көбейткіштердің көбейцтіндісі .. деп аталады.
2. Қайталанатын көбейткіштер .. деп, ал көбейткіштер саны .. деп аталады.
3. 65 өрнегіндегі 5 саны .., ал 6 саны ... болады.
4. Кез келген оң санды дәрежеге шығарғандағы .. шығады.
5. Теріс санның жұп көрсеткішті дәрежесі ...
6. Теріс санның тақ көрсеткішті дәрежесі ..
7. Кез-келген санның квадраты ...
5. Ұпай санын есептеу. Бағалау
6. Рефлекция
А) Бүгінгі орындалған тапсырмаларға баға берулеріңіздегі сұраймын. сабақта саған қалай болды:
- жеңіл:
-бірқалыпты:
- қиын
Ә ) Берілген материалды қалай меңгергеніңді айт:
-толық меңгердім, қолда аламын:
-меңгердім, бірақ қолдана аламын:
-аздап меңгердім:
-мүлдем меңгерген жоқпын.
7. Үйге тапсырма 1- деңгей: № 5
2-деңгей : № 10
3-деңгей: № 11
7. Сабақты қорытындылау
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 18.75 Kb |
Количество скачиваний: | 20 |