Урок по украинскому языку 11 класс. Правопис прикладок. Порівняльний зворот. Його функції в реченні

Предмет: Украинский язык
Категория материала: Конспекты
Автор:



 


Урок української мови 

(11 клас)

Учитель: Звягінцева Галина Валеріївна

 

Тема. Правопис прикладок. Порівняльний зворот. Його функції в реченні

Мета: систематизувати  знання учнів про прикладку як різновид означення, порівняльний зворот як вид обставин, правопис  прикладок , розділові знаки при прикладках і порівняльних зворотах; розвивати творче мислення

Тип уроку: систематизації та закріплення вивченого матеріалу

Обладнання:  презентація, картки

 

Хід уроку

     I. Організація класу.

II. Оголошення теми і мети уроку. (Слайд 1). Ми систематизуємо  знання про прикладку як різновид означення, порівняльний зворот як вид обставин,  повторимо правопис  прикладок , розділові знаки при прикладках і порівняльних зворотах. На кожному етапі уроку я пропоную себе оцінювати. Систему оцінювання виконання того чи іншого завдання  я буду подавати. В кінці уроку я виставлю оцінки за результатами вашого самооцінювання.

III. Перевірка домашнього завдання.

1.Фронтальне опитування

 На уроках української літератури ми почали вивчати творчість О. Довженка. Додому будо завдання дібрати афоризми-синоніми до вислову О. Довженка «Сучасне завжди на дорозі з минулого в майбутнє». До якого твору належать ці слова? Зачитайте ті вислови, що ви дібрали. Як ви розумієте слова Довженка, дібрані висловлювання? Що ви знаєте про авторів дібраних висловлювань?

 (Висловлювання учнів)

Я також, готуючись до уроку, відшукала багато висловлювань на подану тему. Видно, ця тема хвилювала людей завжди. Подивіться, які  афоризми сподобалися мені

 

      Варто тільки пильніше вдивитися в сьогодення, майбутнє раптом проявиться само собою.

                                                                                       М. Гоголь

      Людина дивиться в майбутнє власним минулим.

                                                                                       Перл Бак (амер.письменниця)   

      Урок майбутнього є в осмисленні минулого.

                                                                                       Анрі  Реньо-Варен (фр. художник)

      Минуле завжди чекає нас попереду в масці майбутнього.

                                                                                        Нік Синявін

Оцінювання

   2. Тестування за темою «Головні і другорядні члени речення»

(слайд)

1.Двоскладним називається речення, яке....

А) має завершену думку;

Б) має другорядні члени речення

В) має два головних члена речення

Г) має граматичну основу

 

(Слайд)2. Визначте підмет в реченні Це «добре» звучало тепер м’яко, як сердечна просьба.

А) Це

Б) «добре»

В) Це «добре»

Г) просьба

 

(Слайд)3. Укажіть граматичну основу в реченні  Жити –не значить тільки брати. (Д. Ткач)

А) підмет  - брати, присудок – жити;

Б) підмет – жити, присудок – не значить тільки брати;

В) підмет – жити, присудок –  брати;

Г) підмет – жити, присудок – не значить тільки.

 

 (Слайд)4. Визначте вид присудка в реченні Гарним був тоді Київ.

А) простий дієслівний

Б) простий іменний

В) складений іменний

Г) складений дієслівний

 

(Слайд)5. Укажіть вид обставини, вжитої в реченні  Нові люди міркують по-новому.

А) способу дії

Б) міри і ступеню

В) місця

Г) часу

 

(Слайд)6. Укажіть речення, у якому наявні узгоджені  означення

А) З вітром весняним сосна розмовляла (Леся Українка).

Б) Бажання вчитися було в нього ще змалку (М. Коцюбинський).

В) Вгорі висіла лампа під абажуром

Г) Шлях праворуч був хибним

 

Перевірка (Слайд)

Самооцінка

 

IY. Систематизація знань з теми «Правопис прикладок»

 (Слайд)1. Метод «Незакінченого речення»

 

Спробуйте закінчити речення (на дошці)

Прикладка – це…      (різновид означення, що виражається іменником)

Прикладка вказує на…     (ознаку предмета і водночас дає йому іншу назву) (вік людини, місце проживання, професію, рід занять, якісну характеристику)

Прикладка відповідає на питання…     (який?)

2. Перевірка (Слайд)

3. – Які різновиди прикладок ви знаєте за будовою? (поширені, непоширені) (Слайд)

    - За способом зв’язку з означуваним словом? ( узгоджене,  неузгоджене) (слайд)

Y. Правопис прикладок:

На прикладах згадайте і сформулюйте правила написання прикладок через дефіс (Слайд)

¾    звіробій-трава, Донець-ріка, ворон-птах

¾    хлопець-розумник, дівчина-красуня.

¾    співачка-легенда, герой-рятівник, хлопчик-малюк.

¾    гриб-паразит, жук-короїд, льон-довгунець.

¾    художник-пейзажист і пейзажист-художник, фізик-учитель і учитель-фізик.

Правила:

Через дефіс

1.   Якщо прикладкою виступає родова назва (якщо спочатку іде видове, а потім родове поняття)

      Наприклад: Дніпро-ріка

2.   Якщо іменник, що має означальне, стоїть на другому місці

      Наприклад: весна-чарівниця

3.   Якщо означуваний іменник і прикладка можуть мінятися місцями

      Наприклад: майстер-годинникар

4. Прикладка, яка характеризує предмет за якісними ознаками, віком, національністю: співачка-легенда, герой-рятівник, хлопчик-малюк.

5.   Якщо прикладка входить до складу терміна

      Наприклад: заєць-русак,

Окремо         

Якщо прикладкою виступає видова назва

         Наприклад: річка Дніпро

 

2.      Якщо іменник, що має означальне значення, стоїть перед означуваним іменником

         Наприклад: чарівниця весна

 

Тип материала: Документ Microsoft Word (doc)
Размер: 57 Kb
Количество скачиваний: 11
Просмотров: 105
