Урок по украинскому языку для 7 класса на тему «Кобзарське мистецтво. Кобзарі та лірники»

Предмет: Украинский язык
Категория материала: Конспекты
Автор:

Даний матеріал використано на уроках української літератури перед вивченням теми про українські народні думи та їх виконавців.

У даному конспекті уроку (у формі усного журналу) пропонується матеріал про історію виникнення кобзарського мистецтва на Україні, починаючи з часів Київської Русі. Звернено увагу на внутрішній світ людей, які ставали кобзарями, їхні житейські принципи, що не повинні були розходитись із вчинками.

Розповідається про способи навчання, обєднання в братства, правила братських общин, принципи поділу територій, лебійську мову як спосіб виживання в складних політичних умовах. Невелика театралізована сценка показує обряд посвяти у кобзарі, вираження поваги та подяки своїм вчителям, отримання «визвілки».

Також перечислено найвідоміших кобзарів різних часів, звернено увагу на дружбу Т.Шевченка з О.Вересаєм. Учні шукали відповідь, чому Шевченко назвав свю першу збірку творів «Кобзарем»(про вплив кобзарів на формування світогляду майбутнього письменника). З допомогою учнів, що займаються у музичній школі, розглянуто будову бандури, зясовували різницю між кобзою та бандурою, прослухали виконання бандуристів.

Розглянуто роль кобзарів у суспільно - політичному житті України, їх вплив на формування національно - потріотичного духу. Розкрито питання про підготовку кобзарів на сучасному етапі, про єдину Стрітівську вищу педагогічну школу кобзарського мистецтва на Київщині, обговорено питання про сучасне кобзарське мистецтво традиційне та естрадне ( перегляд виступу гурту «Шпилясті кобзарі»)

Відкритий урок в 7А класі

Тема: Кобзарське мистецтво. Кобзарі та лірники.

Мета:

  • познайомити учнів з історією кобзарства на Україні, найвідомішими кобзарями та лірниками, їх способом життя та навчання, роллю кобзарів в житті народу;
  • розвивати мовлення, мислення, вміння самостійно працювати з додатковими джерелами інформації;
  • виховувати національну свідомість, мовну культуру.

Тип уроку: усний журнал

Обладнання: 

  • плакат зі словами Т.Шевченка «Наша дума, наша пісня не вмре, не загине…»
  • кобза (або її малюнок)
  • репродукції картин із зображенням козака на коні з кобзою, кобзаря – старця із поводирем
  • плакати з висловлюванням діячів культури про українську пісню
  • записи дум, гри бандуристів

На дошці:

  • З давніх – давен славилася українська земля своїми співцями – бандуристами. В їхній музиці відбита історія народу, його славне героїчне минуле, а піснях втілені його мрії про щастя. (М.Тодоров)

Хід уроку:

Звучать переливи кобзи або бандури…(відеоролик «Бандурист. Виконує Ярослав Джусь)

Учитель. Вслухаймось у звуки прадавньої кобзи….Вчуваються у них і гудіння вітру в далекому степу, і ніжний шепіт при дніпровських трав, і голос сивого Славути. То кобза доносить звуки кривавої битви і брязкіт шабель; то кобза плаче із земляками – невільниками в Кафі чи Туреччині…А ось клич славних козаків – запорожців у переможній битві. 

Продовжує звучати музикаОтже, сьогодні ми будемо говорити про кобзарське мистецтво на Україні.Перша сторінка: із історії виникнення кобзарства.1 учень: 15 -17 ст. – нелегкі часи в історії України. На наш край робили спустошливі набіги турецькі яничари і татарські орди.

Головний тягар оборони рідної землі лягав на народні маси, а особливо на козаків. У цій боротьбі козацтво вкрило себе невмирущою славою. Козаки не тільки обороняли міста і села, а й ходили визволяти з турецької неволі.2 учень: Героїчна боротьба українського народу хвилююче оспівана в народних думах. У цих творах возвеличуються герої , що захищали незалежність Вітчизни.

Самійло Кішка, Іван Богун, козак Голота, Ганжа Андибер, Байда, Маруся Богуславка, Богдан Хмельницький, Данило Нечай. Нестор Морозенко, Максим Кривоніс та інші звитяжці, слава про яких «не вмре, не поляже», оспівані в українських думах як виразники волі, сили, мудрості.

Звучить уривок з думи «Плач невольників» виконує Є.МовчанВчитель: Що ви знаєте про виникнення українських народних дум, їх творців і виконавців?Науковцями ще не досліджено і не розкрито глибин¬ну суть кобзарського мистецтва, його унікальну мож¬ливість збуджувати в людині неймовірну енергію, рішучість, готовність до самопожертви.

За короткий термін часу кобзар спроможний розбудити в душі па¬сивного чоловіка кипуче джерело емоцій, волі, розуму. Сила дії кобзарства на широкий загал суспільства колосальна, потенціал його безмежний. У світі немає аналогій, де окреме мистецтво мало б таку неймовірно велику довіру і любов усього народу. Коли гомін на¬товпу раптом розтинає мелодія, супроводжувана словом правди кобзаря, опущені додолу очі пригнічених людей розкриваються широко, розправляються плечі, і цей народ уже готовий повторити подвиги славних лицарів-запорожців. 

Тип материала: Документ Microsoft Word (docx)
Размер: 36.57 Kb
Количество скачиваний: 16
Просмотров: 87
