Урок української мови в 2 класі ТЕМА: Хороші звичаї

Предмет: Украинский язык
Категория материала: Конспекты
Автор:

Урок української мови в 2 класі

ТЕМА: Хороші звичаї

МЕТА: розвивати й удосконалювати читацькі вміння учнів;

  збагачувати й активізувати словниковий запас учнів;

  формувати вміння писати українською мовою;

  виховувати чемність, скромність, чуйне ставлення до товаришів і   старших, до рідної мови.

ОБЛАДНАННЯ: лист від професора Будьласки (в конверті),

                               ключ (розрізаний),

                               карта подорожі,

                               світлофори,

                               посвідчення,

                               хустка, бантик, шляпа.  

 

                                         ХІД УРОКУ

1.Організація класу

Всі сідайте тихо, діти                                                             

Домовляйтесь не шуміти,

Руки гарно піднімати,

Чітко влад відповідати,

На уроці не дрімати,

А знання мерщій хапати.

Щоб не було у нас мороки,

Всі готові до уроку?

Тож гаразд,

Часу не гаєм,

І урок розпочинаєм.

 

2.Перевірка домашнього завдання

 

Вдома ви повинні були вивчити слова – назви професій, розказати, ким ви хочете бути.

а) Які слова – назви професій ви знаєте ?    (робота з малюнками)      

б)Давайте пограємо в гру “Перекладач”. Я буду читати слова-назви професій російською мовою, а ви перекладіть їх укр. мовою.

Врач, строитель, повар, продавец, кузнец, ученый, парикмахер, маляр.

в)Дайте відповідь на питання: ким я хочу бути?     (зразок: я хочу бути..., тому що...)

г)Оцінка роботи 

 

3.Робота в зошитах.

 

   а)-Прочитайте записані букви: і е л ї и є

 -Яка літера зайва?(л) Так, вона позначає приголосний звук, всі інші позначають голосні звуки.

Запишіть в зошитах 5 букв.

  б)Назвіть слова-назви професій, в яких зустрічається буква Л.(учитель, маляр, столяр, будівельник, лікар, коваль, льотчик, муляр, слюсар, тесляр.)

-Запишіть їх під диктовку.(Я диктую.)

в)Самоперевірка.  Перевірте написане. ( Я показую слова на картках.) 

г)Підберіть до цих слів-назв професій слова-ознаки, тобто відповідаючи на 

питання ЯКИЙ? (Показую на картці)

д)Виберіть ті словосполучення, які найбільше сподобалися і запишіть 2 з  них.

-Що ти записав?

-Яке словосполучення записав ти? 

   е)Усно складіть речення з одним словосполученням.

   є) Аргументована оцінка

   ж) Фізхвилина “Годинник” 

 

4.Мотивація навчальної діяльності

 

Сьогодні на вас чекає подорож до країни Ввічливості і Доброти.

Ми повторимо правила ввічливості, запам’ятаємо чарівні слова, будемо багато читати.

Тож будьте дуже уважними.

До нас в школу надійшов лист від професора Будьласки. Він залишив нам мапу країни Ввічливості і Доброти. Чи бажаєте ви відвідати цю країну? Як же туди дістатися? Про це ми дізнаємось із листа професора Будьласки. Послухайте, що написав професор.

 

“Любі діти! Шлях до моєї країни буде нелегким, та його треба подолати, а для цього треба підтримати один одного. Сподіваюся, ви зможете отримати ключ від країни Ввічливості і Доброти. Якщо ви правильно виконаєте всі завдання, то зможете його знайти .”

Отже, якщо ми будемо правильно, швидко виконувати всі завдання, ми зможемо знайти ключ. Це означає, що ми добре попрацювали і потрапили в країну Ввічливості і Доброти. Отже, вперед!

 

5.Робота над  новим  матеріалом

 

   а)Сонечко ввічливості

Першим на нашому шляху – сонечко ввічливості. Давайте допоможемо йому засяяти яскравіше. На партах у вас лежать промінці із словами ввічливості. Прочитайте, що там написано.

Зараз я буду ставити питання, а ви знайдіть потрібний промінчик – стрічечку. 

1.Ви прийшли до школи. Яке перше слово повинні сказати? (доброго ранку)

2.Вам допомогли розтягтися, повісили одяг, що треба сказати? (дякую)

3.Ви йшли коридором і випадково когось штовхнули. Що треба сказати? (вибачте)

4. Які чарівні сова необхідно сказати, щоб вам допомогли? (будь ласка)

5.Які слова ви не забуваєте казати мамі й татові, рідним, коли йдете спати? (добраніч)

6.Вся сім’я сідає до столу обідати. Які слова ви скажете всім? (смачного)

7.Ви були в гостях і вже йдете додому. Які слова ви скажете? (до побачення)

 

Подивіться, яке яскраве сонечко нам усміхається. Воно освічує нам дорогу.

 

б)Скарбничка народної мудрості

Правила ввічливості – дуже важливі правила в нашому житті. Недаремно народ склав мудрі прислів’я і приказки. Зараз ми подивимось, як ви знаєте і розумієте прислів’я.

Дидактична гра “Доповни словечко”

Я читаю прислів’я, а ви доповніть останнє слово.

     -   Ще коли дитятко в колибі, мати навчає казати ... (спасибі)

-Перший крок до добра – це не робити ... (зла)

-Зазеленіє старий пень, коли почує ... (добрий день)

-Розтопить серце всякого сердечне слово ... (дякую)

Ви добре знаєте народні прислів’я.

 А зараз ми будемо працювати в групах. В нас 3 ряди – 3 групи. Перед вами конверти, в них лежать частини прислів’їв. Спробуйте з’єднати частини прислів’їв.

             

           1. Добре слово краще за мед.

                   Одне приємне слово - наче сад цвіте.

 

                2.  Гостре словечко ранить сердечко.

                     Слово не стріла,  а ранить глибоко. 

                

                3. Шануй людей - і тебе шануватимуть.  

                    Якщо ввічливо попросиш -  завжди дадуть.

 

- Як ви розумієте ці прислів’я?

Оцінка роботи групи.

 

в)Снігова галявина

Фізхвилина “Морозець, морозець...” під музику.

 

г)Озеро читання

Відкрийте підручники на ст. 40 і знайдіть текст Василя Хомченка “Спасибі”.

Послухайте текст і скажіть : про кого йдеться в цьому тексті?

1.Читання вчителем.

Вам сподобався текст ?

          Про кого в ньому йдеться ?

2.Читання  “ланцюжком” 

3.Бесіда

-Чи сподобалася вам Надійка?

-З яким проханням вона звернулась до бабусі? Знайдіть це в тексті.

               4. Підготовча робота до читання за особами.

-Бабуся пришила ґудзика? 

-Що вона відповіла онучці?

-Знайдіть в тексті, як бабуся вчила онучку пришивати ґудзики.

-Яке чарівне слово сказала Надійка, коли пришила ґудзика?

    5.   Читання за особами. (бабуся, дівчинка, автор )

6.Оцінка читання. (емоційно, правильно, виразно)

 

д)Містечко вихованих людей

- Уявіть собі, що ви з другом чи подругою їдете в тролейбусі. На зупинці в тролейбус заходить бабуся. Щоб ви зробили в цій ситуації? Щоб сказали? А що, на вашу думку, відповість бабуся? А ви що скажете у відповідь?

- Розгляньте верхні малюнки на ст.41. Подивіться, чи так само поводилися діти в транспорті. Що зробив хлопчик? Чи можна назвати дітей ввічливими? А яким ще словом можна їх назвати? (вихованим) Доберіть близькі за значенням слова. В мене ще є:

чемний, ласкавий, люб’язний, привітний, галантний, тактовний, делікатний, доброзичливий, добросердий, уважний, турботливий, чуйний.

    Існує ще одне слово, близьке за значенням. Це слово -  гречний. 

Гречний -  від польського qrzeczny – ввічливий, чемний, люб’язний. Шанобливо ввічливий у поводженні  з людьми; галантний.

Це слово із тлумачного (толкового) словника.

 

е)Місток творчості

Гра “Світлофор ввічливості”

- Я прочитаю вам ситуації, в які потрапили такі ж учні, як і ви, а вам потрібно сказати, що ввічливо, а що ні. Допоможуть нам в цьому світлофори. Якщо це правильно, ввічливо – ви показуєте зелений, якщо ні – червоний.

 

1.– Вибачте, будь ласка, я штовхнула вас ненавмисне, - каже дівчинка в тролейбусі. (зелений)

2. Коридором йде вчителька, в руках у неї книжки, зошити, портфель. 

     Назустріч їй учень. “Добрий день!” – пішов далі. (червоний)

a.Що повинен був зробити хлопчик?

       3.    “Дайте мені хлібину,” – звертається хлопчик до продавця. (червоний)

Яке слово забув сказати хлопчик?

  4.    Після обіду Коля сказав бабусі : “Дякую, борщ дуже смачний”

     (зелений)

Оцінювання роботи

 

є)Знаходження ключа

Тепер ми маємо ключ від країни Ввічливості і Доброти і можемо відчинити її для себе. (“відкриваю” країну. Музика)

 

ж)Вірш “Чарівні слова”(ст. 41)

- Як великим ключем ми відкрили цілу країну, так само свої серця ми можемо відкрити маленькими ключиками. Про це – вірш “Чарівні слова”

 1.Читання учителем

- Послухайте вірш і скажіть, про які ключики йдеться в ньому?

  2.Читання дітьми напівголосно.

- Як можна назвати по-іншому слова “спасибі” і “будь ласка”?

  3. Читання “луною”

  4. Читання вголос 1-2 учні. Хто хоче прочитати так, щоб всім нам сподобалося?

  5. Оцінювання роботи

 

6.Підсумок уроку

а) Молодці, ви здолали всі перешкоди, пройшли складний шлях і тепер ви – жителі цієї країни. А це означає, що ви отримуєте звання ввічливих, вихованих і добрих дітей. Сподіваюся, що і в майбутньому ви залишитесь такими.

б) Виконання пісні “Доброта”

в) Вручення посвідчення ввічливих дітей

г) Бесіда:

Чи сподобався вам подорож по країні?

Що найбільше сподобалося?

Які слова ми повинні запам’ятати?

д) Оцінка роботи дітей 

 

7. Домашнє завдання

 ст.. 41 вірш напам’ять, вправа 1 письмово.

 

Тип материала: Документ Microsoft Word (doc)
Размер: 76 Kb
Количество скачиваний: 6
Просмотров: 77
