Қысқарған сөздер.
Предмет: | Другое |
---|---|
Категория материала: | Другие методич. материалы |
Автор: |
Cаудинова Нургуль Ертаевна
|
Сабақтың тақырыбы: Қысқарған сөздер.
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік - күрделі сөздердің бір түрі қысқарған сөздің жасалу жолдарын жэне емлесін түсіндіру, алған білімдерін пысықтау, тексеру, бағалау;
э) дамытушылық - оқушылардың білім дағдыларын жинақтау, деңгейлік тапсырмалар арқылы дамыта оқыту;
б)тэрбиелік -оқушыларды елжандылыққа, инабаттылыққа, эдемілікке тэрбиелеу.
Сабақтың түрі: қалыпты сабақ.
Сабақтың эдісі: түсіндіру, суреттеу, салыстыру, сүрақ-жауап, сөздікпен жұмыс, бағалау, бекіту, қорытындылау.
Сабақтың көрнекілігі: дид. материалдар, кестелер, кеспе қағаздары, тірек сызбалар. Сабақтың формалары: жеке баламен, топпен, сынып ұжымымен жүмыс жүргізу. Сабақтың типтері: ұйымдастыру кезеңі, үй тапсырмасын сүрау, жаңа сабақты түсіндіру, қорытындылау, бағалау. Сабақтың барысы:
а) Үйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын сұрау.
Дэптерлерін алмастыру.
4. Оқушылардың берген жауаптарына қарай білімдерін бағалау.
1. Тест. I нүсқа
1. Біріккен сөзді табыңыз. а) ұзынды-қысқалы ә) итмүрын б) демеуші
1. Туынды сөзді көрсетіңіз.
а) алыстан ә) үсті б) цуырдак,
3. Күрделі сөзді көрсетіңіз.
а) білім ә) жаздай б) биыл
4. Қос сөздің жасалу жолын табыңыз.
а) шылау арцылы ә) сөздің тіркесуі арцылы б) сөздің цайталануы арцылы
5. Қос сөз - қай сөз табы, табыңыз.
Ақиқат өзін-өзі ақтап алар (орыс мақалы).
а) зат есім ә) есімдік б) есімше
II нүсқа
1 .Жүрнақ арқылы жасалған туынды сөзді табыңыз.
а) зеинетпен ә) зеинетті 6) зеинеткер
2. Бірге жазылатын күрделі сөзді көрсетіңіз.
а) Балцаш көлі ә) тас баца б) бала шага
3. Күрделі сөзді табыңыз.
а) ер-түрман, сексен алты, ауылшаруашылъщ, ә) шөпшек, АлМУ, келбетті
б) саржайлау, өмір, жетпіс
4. Зат есімнің жасалу жолын табыңыз. Көкшетау
а) туынды тубірден жасалган ә) бірігу арцылы жасалган б) цысцару арцылы жасалган 5. Сөз тудырушы жұрнағы бар сөзді табыңыз.
а) биыл, оп-оцай ә) орманга, күні кеше б) жасау, жазушы.
2. "Кім білгіш?" ойыны.
Сөзжасамнан өткенді қайталау сұрақтары.
б) Жаңа сабақты түсіндіру.
Бүгінгі жаңа сабақта оқушыларға «Қысқарған сөздер» тақырыбы жайлы түсіндіремін.
Кейбір күрделі атаулар, мемлекет, мекеме, үйым аттары бірнеше сөздің тіркесінен құралып, кейде қысқартылып та қолданыла береді. Мысалы: Қазақстан Республикасы деген ҚР болып, т.б. қысқартылып та жүмсала береді. Осындай күрделі атаулардың белгілі бір тэсілдермен қысқартылып алынуын қысқарған сөздер дейміз.
Күрделі атаулар эр түрлі жолдармен қысқартылады:
4. ГАЗ-51, ТК-154, ИЛ-86, АН-24 тэрізді техника түрлерінің (үшақ, машина, трактор, т.б.) маркаларын көрсету үшін алынған шартты белгілер де қыскарған сөздер болып табылады. Мүндай қысқарған сөздер бас эріп-пен жазылады да, қосымша дефие арқылы жалғанады. Мысалы: ТУ-154-пен үшып келді, т.б.
5.Әр түрлі елшемнің атауы болып табылатын м (метр), см (санти-метр), кг (килограмм), т (тонна), га (гектар), ц (центнер), т.б. тэрізді белгі-лер де қысқарған сөздер болып табылады. Бүлар кіші эріппен жазылады да, оларға қосымша дефис арқылы жалғанады. Мысалы: 50 кг-ға дейін,т.б
Кесте-плакат арқылы қысқарған сөздердің жасалу жолы мен емлесін түсіндіру.
Қысқарған сездердің емлесі
Қосымша дефис арқылы Қосымша
жазылады бірге жазылады
Б¥¥-ға ҚазМИ-ына ТУ-154-пен колледжге
жазыл-майды кг+ның
Кейбір күрделі атаулар, мемлекет, мекеме, үйым аттары бірнеше сөздің тіркесінен қүралып, кейде қысқартылып та қолданыла береді. Мысалы: Қазақстан-Британ техникалық университеті деген ҚБТУ болып қысқартылып та жүмсалады. Осындай күрделі атаулардың белгілі тэсілдермен қысқартылып алынуын қысқарған сөздер дейді.
Сабақты бекіту.
І.Сөздердің бас дыбыстары алынадькСЭС-санитарлық эпидемиялық станция, ЖЭС -жылу электр станциясы.
2.Бірінші сөздің буыны мен қалған сөздердің бас дыбыстары алынады: ҚарМУ, ҚазМИ.
З.Сөздердің бас буындары алынады немесе бірінші сөздің бас буыньіна қалған сөз өзгертілмей қосылып алынады: Қазпошта, партком.
4.Техника: Ан-86, Газ-51.
5.Өлшем бірліктері: см., км., мм., т., кг.
Міне, осылайша жаңа сабақты түсіндіріп болған соң жаттығу жүмыстарын орындатамын. Алғашқы орындалатын тапсырма: 102-жаттығу жүмысының орындалу шартын түсіндіремін: Қысқарған сөздерге қосымша жалғап, сөз тіркесі мен сөйлемдер құраңдар.
Келесі тапсырма: 103-жаттығу жұмысының шарты: Төмендегі қысқарған сөздерді қатыстырып, бірнеше сөйлем қүрап айтып, жазыңдар.
Кеспе қағазымен жүмыс. Қысқарған сөздерге түрлендіру жүмысын жүргізу (төрт жалғау бойынша): Газ-69, медколледж, АҚШ, кг., Ил-86, Қазпошта, СЭС, см.
Қысқарған сөзі бар сөйлем жаздырып, оны сөйлем мүшесіне талдату. Мысалы: Менің ағам СЭС-те дэрігер болып қызмет атқарады.
Кесте бойынша бір сейлемге фонетикалық таддау жасату.
Мысалы Дауысты дыбыс Дауыссыз дыбыс
Қатаң ¥яң Үнді
Испандықтар и-жіңішке, қысаң, с,п,қ. д, н. р.
езулік;а-жуан, ашық,
езулік;ы-жуан, қысаң,
езулік.
Испандықтар Қазақстан деген ел туралы КСРО ыдырағаннан кейін ғана қүлағдар болыпты.
Осы орайда ол АҚШ, ¥лыбритания, Жапония мен Корея елдерінің тәжірибесін тілге тиек етті.
"Күздігүнгі егін жинау науңаны" туралы шағын мэтін қүрастыру. (суретті кеспе қағаздарға сүйену арқылы)
Сабақтың қорытындысы:
Тексердім:
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 35.48 Kb |
Количество скачиваний: | 51 |