Ашық сабақ әзірлемесі "Алғашқы геометриялық мағлұматтар" 7 класс

Предмет: Математика
Категория материала: Конспекты
Автор:

Мерзімі:

Пән - геометрия

Сынып – 7 а

 

Сабақ №

Сабақ  тақырыбы

Алғашқы геометриялық мағлұматтар

Мақсаты

Алғашқы геометриялық мағлұматтар тарауы бойынша оқушылардың білімдерін критериалды бағалау арқылы бекіту

 

Күтілетін  нәтиже

Оқушылар алғашқы геометриялық мағлұматтар  бойынша толық мәлімет біледі;

Есептер шығару барысында теориялық білімдерін қолданалады;

Топта өз ой-пікірлерін ортаға салалады және талдауға кіріседі.

 

Негізгі  идеялар

Геометрия  пәні  бойынша өткен  материалдарды  оқушылардың игеруі;

Оқушылардың геометрия пәніне  деген қызығушылығын,  белсенділігін  арттыру, ойлау  қабілеттерін дамыту;

Топпем жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру, жауапкершілікке, нақтылыққа тәрбиелеу. 

 

Сабақ түрі

Бекіту – ойын сабағы

 

Сабақ көрнекілігі

Слайдтар,  банк атаулары жазылған  қағаздар , кеспе қағаздар., бағалау критерийі,  смайликтер, қажетті құралдар.

 

Сілтеме

Геометрия 7сынып,  Бекбоев И, Қайдасов Ж., «Мектеп», 2012ж., әдістемелік құрал, орта мерзімді жоспар, ғаламтор материалдары

 

С а б а қ т ы ң   ө т у    б а р ы с ы :

 

Сабақ кезеңі

Жұмыс түрі, әдістер

 

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

 

Ұйымдас-тыру

  

      /3 мин/

1.      Топқа бөлу - жағымды психологиялық ахуал тудыру үшін шаттық шеңберге тұрғызып математикалық жаңылтпаштар айтқызамын. Түрлі-түсті жетондардың артында жазылған математикалық терминдер арқылы  3 топқа бөлемін.

2.      Ойынның  шартымен  таныстыру.

Әр  топтың  алдында өз  банк  атаулары  жазылған.

БТА банкі, Халық  банкі, АТФ банкі

Слайд1-4

Оқушыларды шаттық шеңберге тұрғызу.

 

 

 

Мұғалімдерден  бір  адам  банкілердің  ақша  айналымын  тексеріп  отыра-тын  аудитор  сайланады.

Оқушылар жа-ңылтпаштар айтып, топтарға бөлінеді.

 

 

 

 

Банкінің президенттері  өз банкімен  танысты-рып  өтеді және  слайд-пен жарнама көрсетеді.

 

«Ой-қозғау»

І, ІІ тур сұрақтары

/7 мин/

 

Алғашқы геометриялық мағлұматтар тарауы бойынша теориялық сурақтар:

-геометрия ұғымы туралы;

-аксиомалар, анықтамалар, қарапайым геометриялық белгіленүлер;

-бұрыштың түрлері, қасиеттері, белгілері

Слайд бойынша деңгейлі сұрақтарды құның түсіндіру

 

Слайд 5,6

Топ мүшелері кезекпен сұрақтарға жауап береді, дұрыс және толық жауапқа онда  олардың  капиталына  тапсырманың  құны қосылады

 

«Мағынаны ажырату» -

ІІІ тур

практикалық есептер

/17 мин/

 Теориялық білімдерін есептер шығару барысында тиімді қолдана білу:

1.Сыбайлас бұрыштардың  бірі  екіншісінен  750 үлкен.  Осы  бұрыштарды  табыңдар.

2.Премия

3.Сыбайлас бұрыштардың  бірі  екіншісінен   есе үлкен.  Осы  бұрыштарды  табыңдар.

4.А, В, С нүктелері бір түзуде  жатады, ал А нүктесі В және С  нүктелерінің  арасында  жатады. АВ = х,  АС = х+4,3, 

ВС =6,7.  АС  кесіндісінің  ұзындығын  табыңдар.

5.АВ  және  СD түзулері  Е  нүктесінде  қиылсады,  мұндағы  ВЕС  және  АЕD  бұрыштарының  қосындысы  1940 – қа  тең.  АЕС  бұрышын  табыңдар.

6.Суреттен  неше  квадрат  табуға  болады?

Слайд 7

 

 

Есептерді шығару барысында қосымша сұрақтар қою арқылы білімдерін бекіту.

 

 

 

 

Топ слайдтағы ұяшық-ты таңдау арқылы түскен есепті шығарады.

 

Әр топ тақтада есеп-тің шығару жолын көр-сетіп, талдайды

Cергіту сәті.       /2 мин/

Көрсетілген қимылдарды қайталап билеу

 

 

Сергиді.

 

«Топпен жұмыс»

постерларды дайындау және қорғау

/10  мин/

Геометрия туралы қысқаша мәлімет:

 

І топ –   Геометрия және біз

ІІ топ – Геометрия және табиғат

ІІІ топ – Геометрия күнделікті

                                        тұрмыста

 

 

Әр банк президен-тіне кеспе қағаздар смайликтер, маркерлер,қажетті құралдар беріледі

 

Топ мүшелері тапсырма бойынша постерді дайындауға кіріседі және араларынан спикер постерді қорғау-ға шығады.

 

Рефлексия

/2 мин/

Кері байланыс жасау.

 

Смайликтерді тақтаға ілу

Смайликтерді тақтаға іледі.

Қорытынды

1.      Критериалды бағалау  -    Слайд 8

 

 

 

 

 

 

 

 

2.      Үйге тапсырма:І тарау § 1-6

Өзіңді тексер 30-30 бет –тест тапсырмалары                     Слайд 9

 

3.      Сабақтың соңында сөз кезегі  үш банкінің президенттеріне  беріледі.

Қай банкінің капиталы жоғары екені анықталып, жеңімпаз топ аталады.

Критериалды ба-ғалау парақтарын-да жалпы ұпай-ды шығаруды  сұрай-мын және кейбір оқушылардың бағалары талқыла-нады.

Талқылауға мүм-кіндік беру.

Өздерінің бағалау парақтарын өткізеді.

 

 

 

 

 

Күнделіктеріне жазып алады.

 

           

 

 

 

Тип материала: Документ Microsoft Word (docx)
Размер: 19.21 Kb
Количество скачиваний: 9
Просмотров: 123
