Қазақ әдебиеті
10 «б» сынып
Сабақтың тақырыбы
Жамбыл Жабаевтың шығармашылық мұрасы
Мақсаты
Жамбыл Жабаевтың шығармашылық мұрасы туралы мәлімет беру; Шығармаларының негізгі идеяларын табу.
Жұмыс нәтижесі
Жамбыл Жабаевтың шығармашылық мұрасы туралы мәлімет ала алады; Шығармаларының негізгі идеяларын таба алады
Әдістер мен тәсілдер
Диалогты оқыту; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқуды және оқыту үшін бағалау; Талантты және дарынды балаларды оқыту; АКТ-ны қолдану; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.
Ресурстар
Постер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, компьютер, проектор, желім, қайшы
Сабақ жоспары
- 1.Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою
- 2.Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша
- 3.Рефлексия
- 4.Үйге тапсырма
Ойлауды Блум
бойынша жіктеу
Мақсат
Тапсырма түрі.
Түрткілер.
Нәтиже
Бағалау
Білу
Жаңа сабаққа қызығушылы-ғын ояту.
Миға шабуыл.
Жамбыл кім?
Қай қырынан таныдыңдар?
Жамбыл қашан қай жерде дүниеге келген?
Қандай шығармаларын білесіңдер?
Жамбыл Жабаевтың өлеңдері қазақ поэзиясының дамуына қандай үлес қосқан?
Жамбылдың ұстазы кім ?
Математикалық ойын.
Осы есепті шығару арқылы Жамбылдың дүниеге келген уақытын, қай жылы қандай шығарма жазғандығын анықтау.
Әңгіме түрі арқылы қызығушылығы оянады, білімін көрсетеді.
Білім көлемін зерделеу
Түсіну
Жаңа тақырыптың негізгі идеясын игереді
Түрткі сұрақтар арқылы тақырыпқа шығу;
Мағынаны тану.
І топ. Жамбылдың жырлары мен дастандары
ІІ топ. Жамбылмен айтысқан кісілер
ІІІ топ . Жамбылдың өлеңдері
Жаңа тақырыптың негізгі идеясын игереді
Тақырыптың басты идеясын табу
Қолдану
Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын дамыту.
Топтарда жұмыс істеу:
I топ . “Жамбыл - айтыс шебері”
II топ . Жамбылдың Құлмамбетпен айтысы
III топ .Айтыстағы Жамбылдың артықшылығы
Алған білімін тәжірибеде қолдана
алады.
Тапсыр-мада қолдана алу дағдысын анықтау
Талдау
Жамбыл
өлеңдерін талдау.
Жамбыл өлеңдерін талдау.
I топ “Ленинградтық өренім” өлеңінің шығу тарихы
II топ
Жамбылдың қай өлеңінен халық поэзиясының шағын түрі-қоштасу, көрініс табады.
III топ. Жамбылдың бір өлеңін құрылысына қарай талдау.
Салыстыру арқылы пікірталасқа түседі.
Пікірта-ласқа түсу
Жинақтау
Алған білімдерін жинақтау.
Постер қорғау
І топ. Жамбыл кім ? (топтастыру)
ІІ топ Жамбыл жайлы естеліктер
ІІІ топ. Қазіргі айтыс пен бұрынғы айтыстың ұқсастығы мен айырмашылығы.
Қажеттілігін салыстыра нақтылайды
Тәжірибеден алған білімін жинақтау
Бағалау
Алған білімінің құндылығын бағалау
«Жыр алыбы -Жамбыл» тақырыбында эссе жазу.
Алған білімінің құндылығы бағаланады
Логика-лық ойын көру