Математикадан ашық сабақ

Предмет: Начальные классы
Категория материала: Рабочие программы
Автор:
Сыныбы:    3 «е» Мұғалім: Кузембаева Ляззат Дюсенбаевна Пәні: математика Сабақтың тақырыбы: 7-ге көбейту және бөлу кестесі. Сабақтың мақсаты: 7-ге көбейту және бөлу тәсілімен оқушыларды таныстыру.7-ге бөлу,кеміту, есе арттыру, есе кемітуге арналған есептер шығару. 7 санына байланысты өзгермейтін ұғымдарды, қасиетті дәстүрді атай отырып, 7-ге көбейту кестесін құру. Ұлттық дүниетаныммен байланыстыра отырып, ой-өрісін, ауызша есептеу қабілеттерін дамыту. Сабақ үстіндегі әрекеттерді орындай отырып, ұқыптылық пен әдептілікке тәрбиелеу, ұйымшыл болуға, ата дәстүрді қастерлеуге баулу. Сабақтың түрі: жаңа сабақ Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, сұрақ-жауап, ізденушілік, ойын-сұрақтар. Пән аралық байланыс: әдебиеттік оқу, дүниетану, қазақ тілі,музыка. Сабақтың көрнекілігі : интерактивті тақта, 7 санына байланысты сызбалар Сабақтың барысы 1.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды сабаққа дайындау. Психологиялық дайындық.  Сендерге табыс тілеймін,  Жарық пен жылу, денсаулық! Бір – біріңе сендер де, тілеңдер біраз жақсылық. -Олай болса, балалар, бүгінгі сабағымызды бастаймыз, әр ісімізге сәттілік тілеймін.  2.Үй тапсырмасын тексеру     -Үйге қандай тапсырма берілді?(Кезекші оқушы оқушылардың дәптерлерін жинап алып тапсырады, үй тапсырмасының орындалуы туралы есеп  береді.) 3.Өткенді қайталау. Санды 6- ға  көбейту және бөлу  жағдайына  байланысты  ауызша  есептеулер.      « Кім  зерек?» ойыны  арқылы өтілген көбейту  кестесін  пысықтау.  6 ∙ 6 =                                 36 : 6 =                             6 ∙ 6 =  6 ∙ 7 =                                 42 : 6 =                             7 ∙ 6 =  6 ∙ 8 =                                 48 : 6 =                             8 ∙ 6 =  6 ∙ 9 =                                 54 : 6 =                             9 ∙ 6 = -Қане енді көбейту мен бөлудің компоненттерін еске түсірейік. 6 ∙ 8 =48                            48 : 6 =8                                     Логикалық тапсырма  1)Егер 3 қорап сіріңке үшін 9 тг төленсе,онда осындай 5 қорап сіріңке үшін ____неше тг төлеу керек? 2) 1 мин ішінде сұңқар 3 км ұшса ,онда 6 мин ішінде ол ____ км ұшады? 3) 2 ц картоптан 16 кг крахмал алынады.3 ц картоптан ___кг крахмал алынды? -Дұрыс айтасыңдар? -Қане,балалар 1 аптада неше күн бар кім айтады? -Дұрыс 7 күн бар 4. Жаңа сабақ . -  Яғни бүгінгі  сабағымыздың тақырыбы 7 – ге  көбейту және бөлу  кестесі.Сабағымыздың мақсаты: 7 санына байланысты өзгермейтін ұғымдарды, қасиетті дәстүрді атай отырып, 7-ге көбейту кестесін құру, есептер шығару.  Сабағымызды Саққұлақ  бидің мына  нақыл сөздерімен бастағым келіп тұр.        Адамның  басшысы - ақыл,        Жетекшісі – талап,        Жолаушысы – ой,        Жолдасы – кәсіп,        Қорғаны  - сабыр,        Қорғаушысы – мінез,        Сынаушысы   - халық.. -Ендеше 7 киелі сан жайында терең  білу мақсатында  бірнеше тапсырмаларды орындау керек. Дәптермен жұмыс:Дәптерімізді ашып бүгінгі күннің ретін жазайық. Көркем жазу: 7 цифрын көркемдеп жазайық. -7-ге көбейту және бөлу кестесін құру арқылы «Жетіқарақшы» жұлдызымен толық таныса аламыз. Тақтамен жұмыс Көбейтінділердің мәндерін  қалай табуға болады? йтінділердің мәндері қалай табылған?   Бұл – 7- ні көбейту кестесі Теңдіктердің оң және сол жақтарын салыстырайық. Көбейту  дегеніміз  - бірдей  қосылғыштардың  қосындысы. Неліктен алдыңғы өрнектің мәніне қарағанда келесі өрнектің мәні 7 – ге артық? 7-ні  үшке көбейту кестесі қалай құрылғанын кім түсіндіріп береді? 8 ∙ 7  = 7 ∙ 8 9 ∙ 7 = 7 ∙ 9 -Неліктен 7- ге бөлу кестесін құрғанда 7-ге көбейту кестесін пайдалануға болады неге? 5.Оқулықпен жұмыс №5 Бос орынға санды дұрыс қойсақ «Жетіқазына«жайында толық біле аламыз Жеті  қазына 1. Ер жігіт. 2. Сұлу әйел. 3. Ілім-білім. 4. Жүйрік ат. 5. Құмай тазы. 6. Қыран бүркіт. 7. Берен мылтық. -Осы тапсырманы дұрыс орындасақ әлемдегі жеті кереметке не жататынын білетін боламыз. Х + 253 = 609                             63 : х = 9 Х = 609 – 253                             х = 63 : 9 Х = 356                                        х = 7 356 + 253 = 609                          63 : 7 = 9    609= 609                                    9 = 9                                Есепті оқу,талдау 7 тәрелкеге – 35 өрік пен 49 шие            1) 49 : 7 – 35 : 7 = 7 – 5 = 2 өрік 1 т. өріктер  шиелерден қанша кем?        Жауабы: 2 өрік кем № 8 (2) 7 банка – 3 кг                           ?          1) 7 ∙ 3 + 6 ∙ 2 = 21 + 12 = 33 6 банка – 2 кг                 Жауабы: 33 кг тосап.   -Қане барлығымыз экранға назар аударайық Жеті жұт 1. Құрғақшылық. 2. Жұт (мал қырылу). 3. Өрт. 4. Оба (ауру). 5. Соғыс. 6. Топан су. 7. Зілзала (жер сілкіну). №9 Палетканың көмегімен ауызша есептеу Қайсысы көбірек ауданды былғады? Жеті  нота – жеті  дауыс (до, ре, ми, фа, соль, ля, си.) Жеті ата 1. Бала. 2. Әке. 3. Ата. 4. Үлкен ата. 5. Баба. 6. Түп ата. 7. Тек ата. Шығармашылық  тапсырма:   Талғат  атасынан: Сіз неше  жастасыз? – деп  сұрады. Атасы : - Егер менің  жасымды 7 есе  кеміткенде шыққан  санды 7 –ге  кемітсең, 2 шығады. Менің  жасым  нешеде  екенін  таба  ғой, -  депті. Талғаттың  атасы  неше жаста?   Х : 7 – 7 =2    Х : 7 =2+7   Х : 7 =9   Х = 7*9   Х  = 63   Ж: Атасы 63  жаста. 6.Сабақты  қорытындылау: 7 –ге көбейту және бөлу кестесін пайдаланып, нәтижесін ата: 7 ∙ 7 = 49     7 ∙ 4 = 28         3 ∙ 7 = 21       56 : 7 = 8       8 ∙ 7 = 56       28 : 7 = 4 7 ∙ 6 = 42     7 ∙ 9 = 63        14 : 7 = 2       2 ∙ 7 = 14        5 ∙ 7 = 35       7 ∙ 6 = 42 7.Оқушылар  білімін  бағалау. 8. Үйге  тапсырма: 129 бет №7,11 мысалды  орындау, 7 – нің көбейту кестесін жаттау          
Тип материала: Документ Microsoft Word (doc)
Размер: 294.5 Kb
Количество скачиваний: 39
Просмотров: 226
