Презентация по украинскому языку на тему "Розвиток мовлення. Написання письмового переказу «Джерельце взимку»." (4 класс)
Предмет: | Начальные классы |
---|---|
Категория материала: | Презентации |
Автор: |
Воронина Елизавета Ивановна
|
Тема. Написання письмового переказу «Джерельце взимку».
Мета: вчити учнів зв’язно висловлювати власні думки, виражати захоплення красою природи взимку, в письмовій формі будувати докладний переказ, розвивати та збагачувати словниковий запас дітей, виховувати емоційно-ціннісне ставлення до рідної природи.
Хід уроку
І. Створення емоційно-позитивного настрою на занятті.
– Відгадайте загадку.
Із-під гірки, з-під крутої
Прокрадається норою,
Та й до моря утіка
Через лози по ярах. (Джерело)
– Хто з вас був біля джерела? Де і в яку пору року вам доводилося його спостерігати?
– Чи доводилося смакувати його водою?Як люди доглядають за джерелами? (Розчищають, облаштовують, обкладають, вимощують…Але буває і навпаки.)
– Пригадайте вірш Тамари Коломієць «Джерельце». Поетеса нагадує нам про дбайливе ставлення до джерельця, рідної природи.
Джерельце під вербою
Виблискує водою.
Прийду до нього й до ладу
Порозчищаю, обкладу.
Все дно камінням обмощу,
В пісок ні краплі не пущу.
І задзвенить, і заспіва
Вода джерельна, мов жива.
2. Розглядання фотографій із зображенням джерела взимку. (звучить аудіозапис твору П.І. Чайковського «Грудень» )
–У різні пори року прекрасне джерело. Завжди напуває своєю цілющою водою всіх. Навіть узимку. Погляньте на фото. Не страшна лісовому джерельцю зима, не замерзає воно взимку, бо температура води завжди трохи вища 0º, не встигає вода замерзнути, бо виштовхується потужним струменем на поверхню. Часто взимку біля нього збираються різні птахи: перепочити, напитися водички. Подивіться, ось рябчики – слухають його пісеньку.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІІІ. Читання тексту вчителем. Послухайте цей текст.
Джерельце взимку
У казковій красі заснули бори та діброви. Глибокий зимовий спокій охопив природу.
Та що це? У морозяній тиші лісу чути якісь дивні звуки: то кришталевий дзвін, то тихе булькання. У глухому куточку засніженого лісу, серед острівця зелено-сріблястих ялин, дзвенить незамерзле джерельце. Клубочиться хмаринка пари, а над нею на голих гілках дерев, що нахилились до води, дрімають рябчики – гріються.
Такі джерельця не замерзають і в люті морози. Вода пробивається через шар землі й на морозі здається теплою. Часто біля таких місць узимку збираються всі мешканці лісу не тільки напитися, а й погрітися. А навколо панує холод, усюди лежить сніг. Під міцною кригою застигли річки та озера.
ІV. Перевірка усвідомлення прослуханого тексту.
– Про яке диво природи ви дізналися? – Чому вода в джерелі не замерзає?
V. Словникова робота. – Поясніть, як ви розумієте слова і вислови:
глибокий зимовий спокій охопив природу (природа відпочиває, спить, більша частина деревне мають свого вбрання, стоять роздягнені, не чути пташиних пісень, де-не-де постукає дятел …)
у морозяній тиші (надворі зимно, морозно, але тихо, вітер не співає свою сумну пісню …)
кришталевий дзвін (чистий, прозорий, ніжний звук джерельця… )
зелено-сріблясті ялини (зелені ялинки вкриті сріблястим снігом …)
дзвенить джерельце (джерельце виспівує, дзюрчить, … )
клубочиться хмаринка пари (стелеться, піднімається над водою пара …)
вода пробивається через шар землі (вода витікає на поверхню землі …)
панує холод (надворі мороз, дує колючий вітер, часто йде сніг…)
застигли річки та озера (річки та озера вкриті кригою, замерзли …)
VІ. Робота над структурою тексту. – Скільки частин складають текст? (Три частини)
– Про що розповідається у кожній з них? (У першій – про чарівний ліс узимку. У другій – про незвичайні звуки булькання джерельця в морозній тиші серед зелено-сріблястих ялин, біля якого дрімають рябчики.. У третій – про те, чому такі джерельця не замерзають узимку, як гріють біля себе лісових мешканців.)
VІІ. Повторне читання тексту.
VІІІ. Складання плану.
Х. Лексична робота.
– Доберіть синоніми до слів: дзюрчить, спить, мешканці.
Тип материала: | Архив RAR (rar) |
---|---|
Размер: | 5.2 Mb |
Количество скачиваний: | 4 |