Если вы являетесь автором этой работы и хотите подтвердить её публикацию на этом сайте,
.
Қысқа мерзімді жоспар
Павлодар қ. №42 ЖОМ Абылова Мейрамгүл Жұмағалиқызы
Күні: 05.03.2015
Сабақтың тақырыбы: Қазақ тілі кабинетінде
Сілтеме: Оқулық Т. Артыкова , Г.Ғ. Ермекбаева Қазақ тілі 5-сынып
Сыныбы: 5 « А »
Пәні: қазақ тілі
Қолданылатын модульдер: Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Диалогтік оқыту, АКТ пайдалану, Оқытуды басқару және көшбасшылық, талантты және дарынды балаларды оқыту, ОЖЕСоқыту, Қалай оқу керектігін үйрену
Сабақтың Мақсаты: Оқушыларға тақырып бойынша түсінік беру. Өткен сабақтағы білімдерін ұштастырып, тапсырмаларды орындау.
Сабақтың міндеттері: 1. Тақырып бойынша сөйлеу дағдылары дамиды. Грамматикалық құрылымдарды дұрыс қолдана отырып, сұрақ, диалог құрай білуге үйренеді.
2. Баяндау арқылы өз ойын жеткізе білуге үйренеді. Оқушылардың ой-өрісін дамиды, сөздік қорын молаяды.
Күтілетін нәтиже:
А- Өз ойларын жеткізеді, жоғары дәрежелі сұрақ қоя алады, тапсырмаларды орындай алады.
В- Жоғары дәрежелі сұрақ қоя алады, тапсырмаларды орындай алады.
С- Тақырып бойынша жалпы біледі, сұрақтарға жауап бере алады.
Ресурстар: Сөздіктер, смайлик,жүрек,баға, интербелсенді тақта, түрлі түсті қарындаш, қима қағаздар, суреттер, бағдаршам
Ойлау деңгейі (Блум таксономиясы)
Сабақтың барысы
Уақыт
Оқып-үйренудің мақсаты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ресурстар
Қолданылатын
модуль
1.Ұйымдастыру кезеңі
3мин
2 мин
Ынтымақтастық қалыптастыру,
топқа бөліну
«Атақты сиқыршы» әдісі
Сиқыршы артымен тұрып, артынан әр оқушы жақындап иығынан ұстайды. Сиқыршы солға, оңға және ортасына деп оқушыларды топқа бөледі.
«Көңіл күй шеңбері» әр топ колдарынан ұстап, шеңбер құрастырады жақсы тілектер тілейді.
Оқушылар 1топ, 2топ,3топқа бөлінеді.
Оқушылар жақсы тілектер айтады.
тақия
СТОү,ОЖЕСО
1 мин
6 мин
Сабақты бастайтын алдында топтың спикерлерін таңдап алайық
Критериалды бағалау беріледі. Әр әрекет бағаланады. Суммативті бағалау ілініп тұрады. Топ мүшелерінің рөлін бөлейік.
Үй жұмысын тексеру
Таймкипер – уақытты қадағалайды
Дизайнер – постерді жасайды
Бақылаушы – спикерге көмек көрсетеді, спикерді бағалайды
Спикер – бағалайды
«Оқу пәндері» тақырыбы бойынша сөйлемдерін оқу.
бейджиктер
Форм.бағалау – «5», «4», «3»
Білу
Түсіну
Кабинет деген сөзінің мағынасын ұғындыру,ойларын жеткіздіру, ойын ашық айту.
2. Жаңа тақырыпқа шығу
3 мин
Сабақ тақырыбын білдіретін мәселелерді анықтау, оқушылардың бастапқы білім деңгейін анықтау
Интербелсенді тақта арқылы суретке қарап, қандай кабинеттер бейнеленгенін анықтау.
-Қалай ойлайсыңдар,осы суретте қандай кабинет суреттелген?Бүгінгі тақырып қандай ?
Дәптерімізді ашайық, бүгінгі күнді жазайық.
Ағылшын тілі, медпункт, кітапхана, химия, әдістемелік,бастауыш, қазақ тілі кабинеттері.
Қазақ тілі кабинетінде
Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай болады деп ойлайсыңдар?
Мақсаты: тақырып бойынша түсінік беру
Интерактивті тақта
СТО, АКТ, ОмОЖТ
«Шапалақ» форм.бағалау
Қолдану
Мәтін тыңдау бойынша мазмұнын жеткізе білу.
1.Жаңа материалдарды түсіндіру
1мин
2+4 мин
3мин
Қызығушылықпен назарға қол жеткізу, пайымдауға және логикалық ойлауға себепші болу, оқушылар болып жатқан оқиғаларды түсінгендерін анықтау
Сөздік жұмыс
Талап – требования
Сай жабдықталған – оборудована
Әрқайсымыз – каждый
Мәтінмен жұмыс
«Серпілген сауал» стратегиясы
1.Мәтінді аудиотаспадан мұқият тыңдайды.
2.Топ ішінде мәтінді талқылып, мәтін мазмұндайды.
3. «Грамматикалық көпір» стратегиясы
Сөйлемдерді дұрыс құрастыру.
Қазақ, тілі, талапқа, кабинеті, жабдықталған, сай.
Тақта, ілулі, стендтер, тұр, қабырғада.
Бар,9 кабинетте, парта, орындық, 21.
1. Мәтіннің ішіндегі жаңа сөздерді дауыстап оқу.
2. Мәтінді мұқият тыңдайды
3.Мәтінді мазмұндайды.
4. Сөйлемдерді дұрыс жинау, дәптерге жазу.
аудиотаспа
СТО, ОүБОБ,
ТжДБ
«Бағдаршам» форм.бағалау
«Қол сигналдары» ф.б
Түсінікті – бас бармақты жоғары көтеру
Түсініксіз-бас бармақ солға не оңға
Аса түсінбедім-қолды былғау
Сергіту сәті
1мин
Қимыл жасап, бойларын сергітеді.
Белсенді тақта
Талдау
Есімдіктің мағыналық және тұлғалық жағынан топтастыруын анықтау.
Тақтамен жұмыс
3 мин
Қиындықты түсінбеушілікті анықтап, көмек көрсету, балаларды бақылауды жүргізу және қорытынды шығаруға жетелеу
-Есімдікті қалай топтастырады?Неше топқа бөлінеді?
«Балық аулау» ойыны
Өзің, қалай?өздеріңіз, бүкіл, аналар, менімен, қайсысы?бүкіліміз,әркім,түгел,әлдекім,ештеңе,бізбен,түк
Есімдіктер: жіктеу,сұрау,жалпылау,болымсыз,сілтеу,өздік,белгісіздік
Есімдіктерді әр топ шелекке салады.
1топ - жіктеу,сұрау,жалпылау
2топ - болымсыз,сілтеу
3топ - өздік,белгісіздік
сөздіктер
СТО,ТжДБО,
ОЖТ, ОЖЕСО
Топтарға жүрек көтеру
Жинақтау
Алған ақпарат негізінде қорытынды жасау, жүйелеу.
Әңгіме
3+7 мин
Тақырыпты қорытындылап, өз пікірін дәлелдеу.
Әр топ гид рөлін орындайды.
Қазақ тілі кабинеті бойынша гид рөлін орындап, әңгімелеу.
СТО, АКТ, ТжДБО, ОБжК,
ОЖЕСО
Бағалау
Тақырыпқа сай оқушыларды өз ойларын қорытуға және жинақтауға, өз бетерімен жеке жұмыс жасауға дағдыландыру.
Білік-дағдыны тексеру
Рефлексия
Кәртішкені толтыру
2+3 мин
1мин
Спикерлерге сөз
Үйге тапсырма беру.
Берілген сурет арқылы:
1.Қызық және жеңіл болды.
2.Қызық, бірақ қиын болды.
3.Қиын және қызықсыз болды.
Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады: қазақ тілі кабинеті туралы шағын эссе жазып келу
смайликтер
СТО, ОүБ,формативті бағалау
№
Оқушының аты-жөні
Үй тапсырмасы (Домаш.задания)
Мәтінмен жұмыс
«Серпілген сауал» Мазмұндау (содержание текста)
Сөйлемдерді дұрыс құрастыру.
(правильное составления предложения)
«Балық аулау» ойыны
(«Рыбалка» игра)
«Гид рөлі» (Роль гида)
16-21- «5»
10-15 – «4»
4-9 – «3»
0-3 – «2»
5-4-3 ұпай
1-4 ұпай
3 ұпай
1-4 ұпай
3-5 ұпай
№
Оқушының аты-жөні
Үй тапсырмасы (Домаш.задания)
Мәтінмен жұмыс
«Серпілген сауал» Мазмұндау (содержание текста)
Сөйлемдерді дұрыс құрастыру.
(правильное составления предложения)
«Балық аулау» ойыны
(«Рыбалка» игра)
«Гид рөлі» (Роль гида)
16-21- «5»
10-15 – «4»
4-9 – «3»
0-3 – «2»
5-4-3 ұпай
1-4 ұпай
3 ұпай
1-4 ұпай
3-5 ұпай
№
Оқушының аты-жөні
Үй тапсырмасы (Домаш.задания)
Мәтінмен жұмыс
«Серпілген сауал» Мазмұндау (содержание текста)
Сөйлемдерді дұрыс құрастыру.
(правильное составления предложения)
«Балық аулау» ойыны
(«Рыбалка» игра)
«Гид рөлі» (Роль гида)
16-21- «5»
10-15 – «4»
4-9 – «3»
0-3 – «2»
5-4-3 ұпай
1-4 ұпай
3 ұпай
1-4 ұпай
3-5 ұпай
Орта мерзімді жоспар
Сабақтардың тізбектілігін орта мерзімді жоспарлау
Қала Павлодар
Мектеп Мұхтар Әуезов атындағы №42 ЖОББМ
Мұғалімнің аты-жөні Абылова Мейрамгүл Жұмағалиқызы
Пән қазақ тілі
Сынып 5 «а»
Оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптары үшін «Қазақ тілі» пәнінен типтік оқу бағдарламасы (негізгі және орта деңгей) (оқыту қазақ тілді емес). Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы №1080 қаулысымен бекітілген ҚР мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты негізінде және ҚР Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 03 сәуірдегі № 115 (16 қосымша) бұйрығымен бекітілген оқу бағдарламасына негізге ала отырып құрастырылды (Астана, 2013 ж).
Оқулық Қазақ тілі Т.М. Артықова, Г.Ғ. Ермекбаева – Алматы «Атамұра» 2012
Сабақтың тақырыбы
Оқытудың негізгі мақсаты
Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
Оқу нәтижелері
Бағалау, соның ішінде оқыту үшін бағалау
Негізгі дереккөздері
Қазақ тілі кабинетінде
Оқушыларға тақырып бойынша түсінік беру және өткен сабақтағы білімдерін ұштастырып, тапсырмаларды орындау
«Серпілген доп»
«Серпілген сауал» әдісі
«Insert» таблицасы
Саяхат ойыны
1)Сөздер мен сөз тіркестерінен сөйлемдер құрай алады.
2)Өз ойларын жеткізеді.
3)Грамматикалық тапсырмаларды орындайды.
Сөздіктер, смайлик,жүрек,баға, интербелсенді тақта, түрлі түсті қарындаш, қима қағаздар, суреттер, бағдаршам
(үлестірмелі материал), сөздік, кеңсе заттары, интербелсенді тақта,
Мектеп кітапханасы
Түрлі әдіс-тәсілдерді пайдалана отырып, жаңа сөздерді өмірде қолдана білуге үйренеді
1.Тақырып бойынша жаңа сөздерді игертіп, оларды тілдік қатынаста қолдана білуге үйрету.
2.Оқушылардың ой-өрісін дамыту, сөздік қорын молайту.
3.Топта жұмыс істей білуге, шапшаңдыққа, өз ойын жүйелі жеткізе білуге үйрету.
«Дұрыс па? әлде бұрыс па? әдісі, «Ойлан, бірік, бөліс», «Көршіңмен сөйлес».
А. Алған ақпаратты өңдейді және топқа жеткізеді В. Оқушы тілдік қатынаста сөзге тиісті қосымшаларды дұрыс жалғайды, мағыналы тілдік қарым-қатынас жасайды С. Белсенді сөздік қорына енген сөздерді түсінеді, жазады; мәтіндегі негізгі ойды ажыратады;
Сөздіктер, смайлик,баға, интербелсенді тақта, түрлі түсті қарындаш, қима қағаздар, суреттер, бағдаршам
Интербелсенді тақта н/е моноблок арқылы
Үлестірмелі материал. А-4 қағазы, маркер
Мектеп асханасы.
Менің мектебім
Түрлі әдіс-тәсілдерді пайдалана отырып, жаңа сөздерді өмірде қолдана білуге үйренеді
1.Тақырып бойынша жаңа сөздерді игертіп, оларды тілдік қатынаста қолдана білуге үйрету.
2.Оқушылардың ой-өрісін дамыту, сөздік қорын молайту.
3.Топта жұмыс істей білуге, шапшаңдыққа, өз ойын жүйелі жеткізе білуге үйрету.
Жеке, жұппен, топпен жұмыс. Миға шабуыл, «Ой қозғау» әдісі
1.Мектеп асханасы, мектеп туралы айта алады;
2.Асханада тапсырыс бере алады.
3.Тақырыпқа байланысты жаңа сөздермен танысып, оларды сөйлемде дұрыс қолдана алады.
«Бас бармақ», «Бағдаршам», «Екі жұлдыз, бір тілек», смайликтер, бағалау парағы.
Ресурс №1 (қосымша оқу құралы,),
ресурс №2 (үлестірмелі материал) АКТ