Тема. Змінювання іменників за питаннями прийменника й закінчення як засіб зв'язку слів у реченні
Предмет: | Начальные классы |
---|---|
Категория материала: | Конспекты |
Автор: |
Ахмадєєва Світлана Миколаївна
|
Тема. Змінювання іменників за питаннями прийменника й закінчення як засіб зв'язку слів у реченні
Мета: ознайомити учнів із властивістю іменників змінюватись за питаннями, з відмінковими питаннями; розвивати вміння зіставляти, узагальнювати; виховувати шанобливе ставлення до хліба.
ХІД УРОКУ
Організація класу до уроку
Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання (Впр. 61)
Фронтальне опитування
Як змінюються іменники?
Як визначити число іменника?
Змінювання іменників за числами. Відпрацювання правильної вимови іменників (Впр. 62)
Письмо по пам`яті
У морі купався,
Сухеньким зостався.
Під дзьобом — торбинка,
В торбинці — рибинка.
(Пелікан)
Вивчення нового матеріалу
Спостереження за зміною закінчення іменника для зв'язку слів у реченні
Прочитайте текст.
Що потрібно зробити зі словом у дужках, щоб був зв'язок слів у реченні?
(Білка) вистрибнула дупла. Хвіст у (білка) розпушився, розпра- вився. Він допоміг (білка) пуститися вниз по гілках. Ми потайки стерегли (білка) очима. Ніхто не наважувався рушити за (білка), щоб не сполохати. Легенький вітер ворушив на (білка) шубку.
Як змінили слово білка? (За питаннями)
Що при цьому змінилося? (Закінчення)
Які ще слова допомогли зв'язати за змістом слова? (Прийменники)
Як змінюються іменники? (За питаннями)
Ознайомлення з теоретичним матеріалом підручника (С. 32, 34)
Ознайомлення з відмінковими питаннями. (Для ознайомлення можна дати й назви відмінків.)
В українській мові є 7 відмінків, які мають свої питання.
Називний (хто? що?)
Родовий (кого? чого?)
Давальний (кому? чому?)
Знахідний (кого? що?)
Орудний (ким? чим?)
Місцевий (на кому? на чому?)
Кличний
За такими питаннями можна провідміняти іменники.
— Візьмемо один іменник — назву істоти, другий — назву неістоти. (Людина, хмара)
Н. в. людин а , хмарк а
Р. в. людин и , хмарк и
Д. в. людин і , хмарц і
Зн. в. людин и , хмарк и
Ор. в. людиною , хмаркою
М. в. на людин і , на хмарц і
Кл. в. людин ою, хмаркою
Що відбувається із закінченням під час відмінювання за питаннями? (Воно змінюється.)
Для чого змінюються іменники за питаннями? (Для зв'язку слів)
Фізхвилинка
Раз - підняти руки вгору, нахиляння тулуба вперед, торкаючись
Два - нагнутися додолу. руками підлоги
Не згинайте, діти, ноги,
Як торкаєтесь підлоги.
Три, чотири - прямо стати,
Будем знову починати.
Руки - в боки, нахиляння тулуба вперед-назад, вправо-
Нахились вперед, вліво
Нахились назад
І направо, і наліво,
Щоб нічого не боліло.
Раз, два, три, чотири - стрибки на місці
Набираємося сили.
Нахилились, повернулись,
До товариша всміхнулись.
Закріплення й узагальнення вивченого матеріалу
Вибіркове списування (Впр. 67)
Зустрічаємо (чим?) хліб ом, окрайчика (чого?) хліб а, дякуємо (за що?) за хліб □ .
Що допомогло зв'язати слово хліб у реченні з іншими словами? (Закінчення й прийменник)
Вибіркове списування (Впр. 69)
Письмо по пам'яті (Впр. 71)
Заучування вірша.
Самоперевірка.
Визначення числа та роду іменників.
Підсумок уроку
Як змінюються іменники в реченні?
Для чого це потрібно?
Домашнє завдання
Вправа 75, С. 35; правила, С. 32, 34.
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 17.46 Kb |
Количество скачиваний: | 10 |