“Тұздықтарды дайындау” сабағына қосымша мәлімет

Предмет: Технология
Категория материала: Конспекты
Автор:

Тақырыбы: Тұздықтарды дайындау

Сабақтың тақырыбы:   Салқын тұздықтарды дайындау

Сабақтың мақсаты: оқушыларға  түрлі тұздықтарды  дайындау  технология  үрдісінің кезеңін  көрсету, үйрету

Білімділік: оқушылардың білімділік дағдыларын қалыптастыру Дамытушылық: оқушылардың сауаттылығын, ойлау қабілеттерін дамыту, біліктілік дағдыларын тиянақтау және бекіту, осы сабақта алған білімді өндірісте жұмыс жасаған кезде пайдалану

Тәрбиелік: өздігімен жұмыс істеуге, өз жұмысын бақылауға, мақсатына жетуге ұмтылдыру

 

Өндірістік оқу жұмысының мазмұны: салаттар үшін қатық, майонез тұздығы, томат қосылған шала тұздалған  көкөністер (маринадтар), асхана қышасы

Сабақтың түрі – аралас

Сабақтың материалды-техникалық  жабдықтары – электроплиталар, үстелдер, таразы.Асханалық ыдыстар – кастрюлдер, асханалық ыдыстар маркировкамен «ОС»,  асханалық пышақтар, қасықтар, маркирленген тақтайлар «ОС».  

Сабақтың дидактикалық жабдықтандыру: слайд «Тұздықтарды дайындау», рецептура жиынтығы (рецептура № 402/38, 406/38, № 41038 дайын тағамдардың суреті (үлгі).

Пәнаралық байланыс: «ТДТ» ,«Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарын  ұйымдастыру»«Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарын жабдықтау»  «Азық-түлік тағамдарын тауартану»  «Тамақтану физиологиясы, санитария және гигиена негіздері» «Математика»

 

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі (оқушылармен  амандасу, қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру(киімнің  санитарлық сәйкес болуы, жеке бас гигиенасын тексеру, күнделігінің дәптері болуы)

II. Кіріспе нұсқау

1.     Сабақтың мақсатын мен тақырыбын хабарлау

2.     Танымдық қабілетін белсендіру

Көздеріңізге табиғатқа шықтық деп елестетіңіз.  Қақталған картоп, кәуап дайындайық деп жатырық. Ең жақсы көретін «оливье» салаты, «кәуап»  қандай тұздықсыз дайындай алмайсыз?  (2 слайд)

3.     Теория сабағының  білімін бекіту

Ұш топқа болу (сайыс өткізу)

- Тұздықтарды топтастыру (классификациялау)  (уақытқа қарай)            ( тексеру 3 слайд)

-Тұздықтар консистенциясына қарай қандай тағамдарға пайдаланады

 (сүйық, орташа қою,  қою) (4 слайд)

-Қандай  тағамдарға қызыл (ақ, салқын) тұздықтарды ұсынады?  (5 слайд)

-Мынау етiстiктердің  көмегiмен тұздықтарды  дайындау технология  алгоритімді  құру (интерактивті тақтада)

 -Есеп шығару:

1. Орташа қоюлықтағы сүт тұздығының 5 л дайындау үшін қанша мөлшерде ұн керек

2.Салатты қатықтау үшін 1,5 л қыша қатығын дайындауға жұмсалатын өнімдердің мөлшерін тап

3. 5,5 л негізгі қызыл тұздық дайындау үшін керек өнімдердің мөлшерін тауып ал

-Есеп шығару:

1л майонез тұздығына қажетті өнім мөлшерін біле отырып  50 (75, 100) гр.  тұздық дайындау үшін қажетті өнімдерді  есепте (компьютермен тексеру)

4.     Ұй тапсырмасын тексеру: майонез тұздығын  дайындау технология сұлбасын тексеру (флипчарт)

5.     Техника қауіпсіздік  ережелерін қайталау (ТК қол қою)

6.      Өо шебері бір оқушыға жұмыс орнын әзірлеу ұйымдастыру ұсынады
Тәжірибелік әдістерді өндірістік оқыту шеберінің көрсетуі

- майонез,  қыша қатық, маринад дайындау процессін көрсету

7.     Жұмыстың ауқымын  топ бөлігіне бөліп беру, жұмыс орындарын бөлу

ІІІ. Ағымдағы нұсқау:

1.     Оқушылардың өзіндік жұмыстары

2.     Оқушылардың жұмыс орындарын аралау: тапсырмалардың дұрыс орындалуын бақылау, қауіпсіздік техникасын сақтау, жұмыс орындарын ұйымдастыру

3.     Орындалған жұмыстарды қабылдау және бағалау (бракераж)

4.     Жұмыс орындарын тазалау

5.     Тақырыпты қайталау: тест сұрақтарымен өзіндік жұмыс

ІҮ. Қорытындысын нұсқау:

Сипатты қателіктерін анықтау

Баға қойып, оқушыларға қорытындысын хабарлау

 

Ү. Үй тапсырмасы: Көкөністерді алғашқы өндеу әрекеттерінің алгоритмін  құру

Тип материала: Презентация Power Point (ppt)
Размер: 1.51 Mb
Количество скачиваний: 34
Просмотров: 170
