Уй жануарлары
Предмет:
|
Начальные классы
|
Категория материала:
|
Другие методич. материалы
|
Автор:
|
Козыбай Жадыра Смагуловна
|
Здесь была ссылка на работу Уй жануарлары автора Козыбай Жадыра Смагуловна.
Ссылка на нее удалена по требованию посредника Инфоурок.
Если вы являетесь автором этой работы и хотите подтвердить её публикацию на этом сайте,
.
Сабақтың тақырыбы: Үй жануарлары Сабақтың мақсаты: Үй жануары туралы түсінік беру. Білімділігі: үй жануаларының пайдасы жайлы ой қорыту, үй жануарларының жасау әдістерін үйрету. Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін, тілін, шығармашылық қабілетін дамыту. Тәрбиелілігі: Төрт түлікті сүю, құрметтеу, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Топпен жұмыс Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, ой қозғау. Сабақтың көрнекілігі: суреттер, буклеттер, мақал-мәтелдер, плакаттар, қауіпсіздік ереже, нұсқау карта. Пәнаралық байланыс: ана тілі, қазақ тілі, дүниетану, еңбекке баулу, сызу. Сабаққа қажетті құралдар: Төсеніш, ермексаз, кескіш пышақ, түрлі-түсті қағаз, желім, қайшы, алжапқыш, қолсүртетін орамал т.б.құралдар Сабақ барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі 1. Оқушылармен сәлемдесу 2. Керекті құрал-жабдықтарын алдыру, түгендеу. 2. Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушыларды топқа бөліп алу. 1. Топ «Қамбар ата» 2. Топ «Зеңгі баба» 3. Топ «Ойсыл қара» ІІ. Үй тапсырмасын сұрау, бекіту. Кемпірқосақ – аспан күмбезінде түрлі-түсті доға түрінде көрінетін атмосферадағы оптикалық құбылыс. Ол аспанның бір жағында торлаған бұлттан жаңбыр жауып, қарсы жағында жарқырап, күн шығып тұрған кезде көрінеді. Күн сәулесі жаңбыр тамшыларынан өткенде сынып құрамдас бөліктерге қызыл, сары, жасыл, көгілдір т.б. бөлінуінің және тамшы бетінен шағылған толқын ұзындығы әртүрлі сәулелердің дефракциялануы мен интерференциялануы нәтижесінде пайда болады. Оқушыларға сұрақтар қойып, үй жұмыстарын тексеріп, бағалау, мадақтау. ІІІ. Жаңа сабақ Ой қозғау арқылы жаңа сабақты бастау. Жаңа сабақтың тақырыбын сөзжұмбақ арқылы табу. Мал деген не? Табиғатта еркін жүрген аңдарды, жануарлар дейтінін білесіңдер? Адам ертеде сол жануарлардың етін жеп, сүтін ішу ішін және басқада қажетіне жарату үшін қолға үйреткен. Қолға үйір болған жануарларды «Мал» деп атаған «Түлік» деген не? Адамдардың өте жақсы көріп, ерекше қамқорлықпен бағып күткен малдары. Малдың төрт түрі: Түйе, сиыр, жылқы және қой ешкі «төрт түлік» деп аталған. Қолға үйретілген басқа жануарлар ит, есек, шошқа, мысық, қаз, үйрек, тауық үй хайуанаттары деп аталады. Халық оларды қажетіне жаратса да, түлік деп атамаған. Төрт түлікті екі топқа бөліп, «ірі қара және ұсақ мал«дейді. Түйе, сиыр, жылқы ірі қара, ал, қой ешкі ұсақ мал болып аталады. Төрт түліктің ішіндегі ең ірісі және жер бетінде денесі едәуір үлкен, ауыр салмақты жануарлардың бірі – түйе. Түйе арқасына май жинайды. Оны өркеш деп атайды. Қазақстанда бір өркешті және екі өркеші түйелер өсіреледі. Бір өркешті түйе –«нар» деп, екі өркештісі өркешті деп аталады. Қазақ халқы жылқыны жеті қазынаның бірі санайды. Ер қанаты ат деп жылқы түлегін қастерлейді. Жылқы туралы қазақ ақындары Абай атамыз тамаша жырлар ұсынған. Қазақстан шығарылған сиыр тұқымдары бар. Қазақтың ақбас сиыры. Нағыз етті бағыттағы отандық сиыр. Сиырды көктемде туған жас төлі бұзау деп аталады. Қой – момақаң түлік, аңғал және үркек. Ешкі – теңтек,сергекте елпек. Қазақ халқы маңыраған малы болса да, қойға ерекше назар аударған. V. Сарамандық жұмыс. 1. Қатырма қағаз дайындау 2. Үй жануарларының нобайын сызу 3. Ермексазды жұмсартып, дайындап алу 4. Сызба бойынша ермексазбен жұмыс жасау 5. көз,құлақ, тұяқ құйрығын жасау 6. Дайын болған жұмысқа композиция құрастыру VІ. Тақтамен жұмыс. Дәптермен жұмыс. Ырым – тыйымдар сөздер жаздыру. VІІ. Сабақты бекіту. 1. Мақал – мәтел айту 2. Жұмбақ шешу 3. Төрт түлік туралы өлеңдерін оқушылардан сұрау. VІІІ. Сабақты қорытындылау. Сұрақ-жауап арқылы қорытындылау. ІХ. Бағалау. Оқушылардың жасаған жұмыстарын, бағалап, мадақтау
Тип материала:
|
Документ Microsoft Word (doc)
|
Размер:
|
1.42 Mb
|
Количество скачиваний:
|
16
|
Просмотров: 170