Қазақ әдебиеті 6-сынып "Д. Исабеков. «Ата үміті» (3 сағаты) Әңгіменің көркемдік ерекшелігі"

Предмет: Школьному психологу
Категория материала: Другие методич. материалы
Автор:

    Сабақ №3

 

Сынып: 6

Пән: Қазақ әдебиеті

Тақырыбы:

 Д. Исабеков. «Ата үміті» (3 сағаты) Әңгіменің көркемдік ерекшелігі

Мақсаты:

Әңгіменің көркемдік ерекшелігін түсінеді, шығармашылық жұмыс жасайды, адамгершілік қасиеттерін бойларына дарытады.

Күтілетін нәтиже/табыс көрсеткіші

Әңгіменің көркемдік ерекшелігін түсініп, шығармашылық жұмыс жасайды, адамгершілік қасиеттерін бойларына сіңіреді.

Жұмыс түрі

  Топтық

Модульдер: СТО, Қалай оқу керектігін үйрету, Оқыту үшін және оқуды бағалау, Диалогтік оқыту

Мұғалімнің жазбалары:

 

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Күтілетін нәтиже

Ресурстар

1

Ұйымдастыру бөлімі

 2мин.

Оқушылармен амандасаып,
оқу-құралдарының дайындығын тексеремін.
Сабақтың кезеңдерімен таныстырамын, мақсат міндеттерді айтамын.


 

Оқушылар амандасады, сабақтың мақсат, міндеттерімен танысады.

Сабаққа қызығушылығы артады, мұғалім мен оқушының арасында ынтымақтастық қарым-қатынас орнайды.

 

2

Психологиялық ахуал

 

 

2 мин

Ертегі кейіпкері Төстіктің арманы туралы айтып, оқушылардың көңіл-күйін сабаққа аудару.

Оқушылар қолдарын жоғары созып, жұлдыздарды алуға ұмтылады

Көңіл-күйлері көтеріңкі болады, оқушы мен оқушы, мұғалім арасында ынтымақтастық орнайды.

Интербелсенді тақта, конфеттер

3

Топтарға бөлу

3

Отан, туған жер, ерлік туралы мақал-мәтелдер таратамын.

Оқушылар тақырыпқа сай мақал-мәтелдер алып, топтарға бөлінеді.

Өзара сыйластық орнайды, топқа бөлінеді

Үлестірме қағаздар

4

Үй жұмысын тексеру

5 мин.

Әр оқушыға эсселерін оқытамын

Бір-бірінің еңбегін тыңдайды, ой қорытады

Адамгершілік қасиетің бойларына сіңіреді.

 

5

Ой шақыру

4 мин.

«Миға шабуыл» әдісін қолданамын, эпиграфтағы ұлы ғұламаның бір шумақ өлеңін оқимын, сұрақ қоямын

Оқушылар түсінгендерін айтады, өлеңнің мағынасын ашады

Өз ойларын жүйелі жеткізе алады.

Интербелсенді тақта, слайд

6

Тапсырма.

Обал ұғымы туралы не білесіндер?

І топ: «Табиғат»

ІІ топ: «Тағам»

2мин

Тапсырманың мақсатын түсіндіремін, әр топқа маркер, постер таратамын

Әр топ өздеріне берілген тақырып бойынша ырым, тыйым сөздер жазады, қорғайды.

Ойын жүйелі жаза алады, обал ұғымы туралы туралы біледі

Интербелсенді тақта

 постер, маркер

7

Шығарманы композициялық  құрылысына талдау

5мин

Қалай орындау керек жөнінде айтамын

Шығарманы естеріне түсіреді, оқиғаның басталған, дамыған, шиеленіскен жерін, шарықтау шегін және шешімін жазады.

Шығарманың құрылысын біледі, тақтадан салыстырады, толықтыру еңгізеді.

А4 қағазы Интербелсенді тақта

8

«Бес жолды өлең» әдісі

4мин

Тапсырманың мақсатын түсіндіремін

Шығармадағы зат есімдерді, сын есімдерді, етістікті, синонимді табады, төрт сөзден тұратын сөйлем жазады

Қазақ тілінде алған білімдерін естеріне түсіріп, оны әдебиет сабағында қолдана алады.

Интербелсенді тақта, А4

9

Сергіту сәті

3 мин

 «Қызыл өрік» әнінің билеу үлгісін тақтада жүргізіп қоямын

Тақтадан қарап билеп, бой жазады.

Көңілдері көтеріледі, дем алады.

Интербелсенді тақта

10

А) «Қиюын тап» ойыны

Б) Дебат

1. Омаш-жағымды кейіпкер

2. Омаш-жағымсыз кейіпкер

5

Екі топқа мақал-мәтелдер беремін, спикерларға пікірталас тақырыбын ұсынамын

Берілген мақал-мәтелдердің жалғасын табады, мағынасын ашады. Топ басшылары пікірталасады.

Мақал-мәтелдерді жаттайды, жағымды, жағымсыз кейіпкерді дәлелдей алады.

Интербелсенді тақта

11

Концептуалдық кесте

4

Кестенің орындалу мақсатын түсіндіремін

Кейіпкерге баға береді, өмірге қызығушылығын және адамгершілік қасиеттерін айтады.

Жағымды, жағымсыз кейіпкерлерді ажырата алады

Интербелсенді тақта. А4

12

«Жүректен-жүрекке тіл қатсақ» ойыны

2

Ойынның мақсатын түсіндіремін.

Әр оқушы өз арман-тілегін айтады.

Өмірге деген қызығушылықтары артады.

 

13

Үй тапсырмасын беру. Ата, немере, өтірікші, жақсылық-жамандық туралы мақал-мәтелдер жаттау

2

Тапсырманы беремін

Тапсырманы жазады

ізденеді

Интербелсенді тақта

14

Бағалау

2

Сабақ басында әр топ басшысына ұсынған бағалау парағы бойынша критерий арқылы бағалаймын

Топ басшысы бағалайды, сынып бағалайды.

Қалыптастырушы бағадан жиынтық баға шығару.

Бағалау парағы

15

Рефлексия

1

Әр оқушыға бағдаршам түстерін таратамын

Сабақта жаңа идея байқағанын, сабаққа көңілі толғанын немесе сезіміне әсер еткені жайында қалаған түсті көтереді

 

Бағдаршам түстері

Тип материала: Документ Microsoft Word (docx)
Размер: 22 Kb
Количество скачиваний: 26
Просмотров: 89
