Конспект урока по английскому языку в 6 классе по теме «Неопределенные местоимения»
Предмет: | Иностранные языки |
---|---|
Категория материала: | Конспекты |
Автор: |
Хисамеева Ирина Магсумовна
|
"Урок по теме “Неопределенные местоимения” предназначен для учащихся 6х классов общеобразовательных школ, занимающихся по УМК Кауфман К. И. “Enjoy English”.
Работа с таблицей помогает легко образовывать одушевленные и неодушевленные местоимения. Задания, связанные с переводами, развивают память, мышление, чтобы в дальнейшем работать с языковыми и речевыми упражнениями.
Песня помогает эмоциональному непроизвольному запоминанию и одновременному (все этапы урока взаимосвязаны между собой) запоминанию активной лексики. Аудирование помогает понимать речь на слух и извлекать конкретную информацию.
Урок обеспечивает посильность усвоения учебного материала для учащихся разного уровня подготовки.
Тема: «Неопределенные местоимения»
Цели:
"Задачи:
обучающие:
"развивающие:
"воспитательные:
"Наглядный материал:
""Ход урока
1. Good morning cadets! Glad to see you!
Take your seats and let’s start our lesson. The topic of our lesson is “The indefinite pronouns”. We are going to do the different tasks; we’ll learn grammar roles about the formation of indefinite pronouns. You will listen to the tasks, match the words and translations, translate from Russian into English, put the verbs in brackets in the Present Simple, you’ll listen to the song and check your answers, listen and fill in the table, answer the questions. Pay attention to your pronunciation and try not to make any mistakes.
At first I want to know, who is on duty today?
Рапорт дежурного: I am on duty today.
Today is the of April.
It is today.
Nobody is absent. Everybody is here.
2. Let’s do our phonetic gymnastics.
Spring is here,
Summer is near,
Grass is green,
So nice and clean,
Winter, spring, summer, fall,
I like spring best of all.
3. And let’s acquaint with indefinite pronouns.
4. Listen and check your answers and say the words altogether.
5. Now, let’s do the next task. You are to match the words and their translations.
Ученики выходят по-очереди и прикрепляют переводы.
nobody - никто
nothing - ничего
somebody – кто-то
something – что-то
everybody - все
everything - всё
anybody – кто-нибудь
anything – что-нибудь
Обратите внимние, все местоимения употребляются с глаголами в 3 лице ед.ч.
Eg. Everybody is here.
6. I’ll give the cards. You are to translate the words in the brackets into English. Ex. 4 p.166
Eg. Кто-то watches the boys everyday.
7. Гимнастика.
8. Open your books at page 167 ex. 5
Look around and say: do you agree with these statematents.
Eg. Everybody is listening to teacher.
Yes, of course, everybody is listening to the teacher.
9. Let’s do ex.6 p.167.
Read and put the verbs in brackets in Present Simple.
Somebody (like) chocolates.
likes
Let’s read one by one and altogether.
10. Listen to the song and check your answers. ex.8 p.167
11. Аудирование.
I’ll give you the cards, listen and fill in the table.
12. Homework.
13. Our time is up. I’m pleased with your work. You are super. Listen to your marks. Stand up!
The lesson is over. See you tomorrow.
Тип материала: | Документ Microsoft Word (doc) |
---|---|
Размер: | 60.5 Kb |
Количество скачиваний: | 28 |