План урока биологии 10 класс на тему

Предмет: Биология
Категория материала: Конспекты
Автор:

Розділ ІІ.  Клітинний рівень організації життя.

Тема 1.

Загальний план будови клітин.

Тема уроку: Клітинні мембрани. Транспорт речовин через мембрани.

Мета: Сприяти формуванню понять про клітинні мембрани та механізм транспорту речовин крізь них; проаналізувати зв'язок особливостей будови мембран із функціями, які вони виконують; Розвивати уявлення про єдність клітинної будови всіх живих організмів;  розвивати вміння працювати самостійно, у парах та у великих групах, розвивати образне мислення у роботі з малюнками, у рольових іграх, вміння орієнтуватися у різних ситуаціях; виховувати креативне мислення; обґрунтовано – правильне ставлення до явищ життя ; виховувати почуття здорового суперництва, поваги один до одного.

Тип уроку: урок використання знань, умінь і навичок.

Базові терміни  і поняття:  клітина, прокаріоти, еукаріоти, мембрана, клітинна стінка, глікокалікс, напівпроникність, активний транспорт, пасивний транспорт, фагоцитоз, піноцитоз, плазмоліз, деплазмоліз.

Міжпредметні зв’язки: фізика, хімія, основи здоров’я, природознавство.

 

Структура уроку:

 

1.          Організаційний момент.

2.          Перевірка домашнього завдання; коригування опорних знань, умінь, навичок. (мозковий штурм - змагання трьох великих груп учнів)

·        Клітини , що не мають ядра (прокаріоти)

·        Клітини , що мають ядро і органели (еукаріоти)

·        Клітини еукаріотів поділяються (рослинні, клітинні, грибні)

·        Неклітинні форми життя (віруси)

·        Зовнішня оболонка рослинної клітини (клітинна стінка)

·        Зовнішня оболонка тваринної клітини (глікокалікс)

·        Органели , що присутні тільки у рослинних клітинах (вакуоль, пластиди)

·        Основна функція хлоропластів (фотосинтез)

·        Фотосинтез – це… (утворення глюкози з СО2 та води)

·        У оболонках грибів присутня речовина  (хітин)

·        Скільки шарів у оболонках клітин (2)

·        Внутрішнє середовище клітини називається (цитоплазмою)

·        У клітинах еукаріотів присутні такі органели (мітохондрії, комплекс Гольджі, ЕПС, лізосоми та інші)

·        Що у прокаріотів замість ядра (нуклеоїд)

·        Наука, що вивчає клітину (цитологія)

·        Оболонка, що розташована між цитоплазмою і клітинною стінкою називається (мембраною)

3.          Повідомлення теми й мети уроку.

4.          Мотивація навчальної діяльності (проблемне питання з професійним змістом)

Чому горох , або квасолю замочують перед приготуванням у воді?

Чому м'ясо та рибу, овочі та фрукти  маринують ? Як ви вважаєте що відбувається у клітинах цих

5.          Загальний інструктаж, усвідомлення учнями алгоритму дій.

Будова оболонок клітин доволі складна, тому щоб розібратися не тільки з будовою, але й з функціями мембрани будемо використовувати електронний підручник «Біологія 10 клас»

ØМатеріал подається окремими смисловими фрагментами (первинне осмислення)

ØУчні повинні зразу ж переказати почуте (вторинне осмислення)

ØПісля закінчення змістовного блоку інформації  - тестова перевірка (аналіз та систематизація)

Основні тези інформаційного блоку:

1.     Будова мембран.

Складаються з двох шарів ліпідів (фосфоліпідів), у яких розташовані білкові молекули. До зовнішнього боку можуть прикріплюватися вуглеводні компоненти (целюлоза, хітин, глікокалікс). Зовнішній шар ліпідів – гідрофільні головки, а внутрішній – гідрофобні хвости. Білки розташовані як в одному, так і в двох шарах ліпідів, можуть закріпитися, а можуть і переміщуватись у мембрані.

2.     Функції.

-         бар’єрна (вибіркова проникність )

-         транспортна (активний та пасивний, фаго – та піноцитоз)

-         рецепторна (утворення рецепторних комплексів)

3.     Поверхневий аппарат клітин:

Клітинна стінка, глікокалікс та інші.

6.           Узагальнення та контроль знань.

ØСамостійне виконання учнями завдань по карткам (робота в парах);

ØОдин учень – за комп’ютером виконує тести;

Øодна пара працює усно  з вчителемза питаннями:

-          Що таке мембрана?

-         Як називається будова мембран?

-         Які функції мембран?

-         З чого складаються мембрани?

-         Що таке пасивний і активний транспорт?

-         Чим відрізняються?

-         Чим відрізняються ендоцитоз і фагоцитоз?

-         Що таке піноцитоз і фагоцитоз?

-         Піноцитоз і фагоцитоз відносяться до ендо – чи екзоцитозу?

ØРольова гра:учні поділяються на три групи (по рядам), кожному учням роздаються условні позначення ліпідів, білків, АТФ, віруса, краплини рідини. Вірус та краплина рухаються по класу і намагаються проникнути крізь мембрани (три ряди учнів – три мембрани) .

 Вчитель дає команди:

-         Активний транспорт («учні – білки» обіймають часточку і переносять на другий ряд)

-         Пасивний транспорт (учні – ліпіди просто трошки посуваються і пропускають часточку)

-         Піноцитоз  («учень – краплина» просувається крізь подвійний шар «учнів – ліпідів»)

-         Фагоцитоз («учень – тверда часточка» просувається крізь подвійний шар «учнів – ліпідів»)

-         Вірус. («учні – білки» – не пускають «учня – вірус» у внутрішнє середовище клітини)

ØПідсумкове питання для групи професійного змісту:

Де ви зможете побачити, як мембрани клітин виконують свої функції  при приготуванні їжі?

7.          Звіт про виконання роботи. Підсумки уроку.

Вид  діяльності:

Максимальна кількість балів

Кількість зароблених балів

УВ -  усна відповідь

1бал – за правильну відповідь

 

 К - робота по карткам

Див. у картці

 

 КОМ- робота у команді

1 бал – виграшній команді

 

Тести

1 бал - за кожну відповідь

 

Додаткова інформація

1 бал

 

Активність

1 бал

 

Лідерство у групі

1 бал

 

Інші види діяльності

1 бал

 

 

8.          Домашнє завдання: Вивчити теоретичний матеріал за підручником параграф № 15, сторінка 86 – 93, відповісти на питання 1-7, сторінка 94.

Тип материала: Документ Microsoft Word (docx)
Размер: 20.62 Kb
Количество скачиваний: 16
Просмотров: 104
