Презентация по украинскому чтению на тему "ВСЕ ДОБРЕ ПЕРЕЙМАЙ, А ЗЛОГО УНИКАЙ. Є. Гуцало «Перебите крило»"(3 класс)

Предмет: Начальные классы
Категория материала: Презентации
Автор:

ВСЕ ДОБРЕ ПЕРЕЙМАЙ, А ЗЛОГО УНИКАЙ. Є. Гуцало «Перебите крило».

Мета: сприяти засвоєнню змісту оповідання, його головної думки; фор­мувати вміння структурувати текст на частини, добирати до них заго­ловки; удосконалювати навички виразного читання прозового твору та стислого переказу частин за планом; виховувати відповідальність за довкілля.

Обладнання: портрет Є. Гуцала, картки зі словами.

ХІД УРОКУ Частина І

I. Організація класу


Добрими зростайте, діти!   

Змалечку привчайтеся любити

І травинку, і пташинку. Пам'ятайте:

Не залежить доброта від зросту,

Не залежить доброта від віку.

Доброта з роками не старіє, .

Доброта, як сонце, завжди гріє.


— Тож нехай ваші серця гріє завжди сонечко, і нехай ніколи до ньо­го не підступить крижина, яка зможе остудити його, перетворити на хо­лодне й черстве.

І пам'ятайте, що тільки добре, лагідне серце вміє любити, співчува­ти та допомагати, тільки добре серце вміє бачити красу й творити її.

II. Мовно-логічні вправи

— За стрілками прочитайте слова та об'єднайте їх у речення.

 

 

 

 

 

 

 


(Поведінка — це дзеркало, в якому кожен показує своє обличчя.)

2. Прочитайте колонки слів. До слів лівої колонки доберіть слова з правої колонки.


Птахи              пробуджує  

люди                 літають              

весна                 допомагають

сонце                 болить

серце                 гріє


3. На хвильках прочитайте ім'я та прізвище письменника, якого з дитинства приваблювала краса рідного краю.

 

— Закоханий у свій рідний край, чарівне Поділля Євген Гуцало час­то звертається у власній творчості і до поезії. Так він писав в одному із віршів про місця свого дитинства:


Там встають усміхнені світанки,

На схід сонця стеляться стежки,

Там співають пісню подолянки,

І веселка воду п'є з ріки.


III. Відомості про автора

Народився Євген Гуцало 14 січня 1937 року в селі Ста­рому Животові на Вінничині в сім'ї вчителів.  Малий Євген із дитинства надивився подільської розмаїтої приро­ди, наслухався співучих і щиросердних подолян. Писати почав ще в ди­тинстві.

Художня творчість цілковито захопила Є. Гуцала. Збірки оповідань та повістей виходять з-плід його пера одна за од­ною — нині їх вже понад п'ятнадцять!

IV. Опрацювання статті «Євген Гуцало»

Самостійне читання статті. Відповіді на питання.

— Де народився письменник?   Коли почав писати твори?

— Хто захоплюється творчістю письменника?

V. Опрацювання оповідання Є. Гуцала «Перебите крило»

1.  Робота над заголовком.

— Прочитайте назву оповідання. Як ви вважаєте, про кого йтиметь­ся в цьому творі? (Про птаха)

— А який це птах, нам підкаже загадка.

2.  Відгадування загадки.


Які ноги заввишки,

Такий ніс завдовжки.

Хату на хаті має,

Всім жабкам рахунок знає. (Лелека)


— Це текст великий за обсягом, тому працювати ми будемо за логіч­но завершеними частинами.

3.  Початок тексту читає вчитель до слів: «Денис ускочив до хати...». Далі — читання «ланцюжком». Відповіді на питання.

— Коли й де відбувалися події?    Про що розмірковував хлопчик?  Чому радів Дениско?

4.  Читання учнями другої частини мовчки.

5.  Словникова робота.

Читання колонок слів зверху донизу й навпаки.

Стежити         полетіти         лелеки               гніздо

вигрівати         перелетіти      клопіт              лелека

сидіти              отямити          боцюни              гребені

Либонь — мабуть.   Гребінь — тут: верхівка даху.

6.  Аналіз змісту прочитаного з елементами вибіркового читання.

— Який клопіт з'явився в Дениска?  Що ви можете сказати про цього хлопчика?

— Хто прийшов дивитися на Денискових боцюнів?

— Зачитайте розмову Дениска з Олегом. З якою інтонацією цотрібно читати слова Олега і слова Дениска?

7.  Творчі завдання.

1) Дібрати заголовки до логічно завершених частин.

2) Розказати про почуття хлопчика.

3) Вибірковий переказ.

VI. Підсумок І частини уроку

— Що ви можете розповісти про автора твору «Перебите крило»?   Про що дізналися із двох перших частин?   Хто з героїв найбільше сподобався і чому,  а хто — не дуже?

Частина II

I. Робота зі скоромовкою


Глянь, у лелечій оселі

В білих льолях милі лелі.

Лелі, леленьки малі

У кубельці, у теплі.


Читання прислів'я: «Де лелека водиться, там щастя родиться».     

II. Повідомлення теми й мети уроку                                                       

— Дорогі дітки, сьогодні ми знову маємо змогу простежити, як будуть розвиватися події оповідання далі.                                                    

А щоб про це дізнатись, потрібно прочитати 3, 4, 5 частини.

III. Робота над оповіданням

1.  Читання «ланцюжком» 3-ї частини.      Яку звістку приніс тато?

2.  Робота над 4 і 5 частинами. Читання по частинах (по абзацах).

3.  Аналіз змісту прочитаного з елементами вибіркового читання.

— Про що запитав Олег у Дениса? Зачитайте розмову, яка відбулася  міжхлопчиками.

— Чому Дениско передумав порахувати лельок?  Прочитайте, як автор описує лелеченят, які навчалися літати.     Які почуття охопили Дениска?    Як до цього ставився Олег?

— Що заподіяв Олег лелеченяті і як це сталося? Зачитайте ці рядки.    Чому Дениско прогнав Олега?

4.  Вправи для розвитку швидкості читання. Читання слів у колонках.

Поглядав              вилупились           драбина             малеча

бачив                    попадають           причілка           дрючок

не втримався       перебив                 стрісі                кепсько

похвалився           вагався  &nb

Тип материала: Презентация Power Point (pptx)
Размер: 1.31 Mb
Количество скачиваний: 11
Просмотров: 124
