Возможность ускорить движение частотной характеристики

Предмет: Физкультура
Категория материала: Конспекты
Автор:

Dərs

 

Mövzu: Hərəkətin reaksiya tezliyinin inkişaf etdirilməsi.

 

Standartlar:

1.1.1.  Sağlamlığın mohkəmləndirilməsində hərəki fəaliyyətin rolunu izah edir;

1.2.2. Oyunların təşkili qaydalarını izah edir;

2.2.2. . Muvafiq qaydalara əməl etməklə muxtəlif idman novlərinin (atletika, gimnastika, futbol)

elementlərindən ibarət mutəhərrik oyunlarda iştirak edir.

3.1.3. Qaçış zamanı yaş qrupuna müvafiq sürət nümayiş etdirir.

4.1.1. Hərəkətlərin icrası və oyun prosesində rəqiblə qaydalar çərçivəsində davranmaqla cəsarət və mübarizlik göstərir.

 

Məqsəd: Sürət qabiliyyətinin inkişaf etdirilməsi;

 

Dərsin vəzifələri:

1.     Sürət qabiliyyətinin fiziki hazırlığın formalaşmasında əhəmiyyəti haqqında məlumat vermək;

2.     Hərəkətin reaksiya tezliyini inkişaf etdirən hərəkətlər, oyun qaydaları haqqında məlumat vermək;

3.     Hərəkətin tezliyinin inkişaf etdirən oyunları, estafetlərini təşkil etmək və keçirmək;

4.     Şagird fəaliyyətini təmzimləmək və qiymətləndirmək.

 

Fəndaxili inteqrasiya: 1.1., 1.2., 1.3, 2.2,3.1, 4.1.

 

İş forması:kollektiv, kiçik qruplarla, fərdi.

 

İş üsulu:izah, hərəki təfəkkürün formalaşması, nümayiş etdirmə, təkrar.

 

Resurslar:  -müxtəlif çıxış vəziyyətlərdən startlar;

                  -müxtəlifintervalısiqnallarlastartlar;

                  -oyunlarvəestafetlər;

 

Zəruriavadanlıqvələvazimatlar: fit, tabaşir, ruletka, piramida və ya bayraqcıqlar, saniyəölçən.

 

 

 

 

 

 

 

Dərsingedişi:

Girişhissə:3-5 dəq.

 

Bircərgədədüzülüş, raport, salamlaşma.

Motivasiya:

 

Uşaqlar şəkildə nə görürsünüz?

İdmançılar nə edirlər?

Arxada qalan idmançılar nə üçün finiş xəttini birinci keçə bilmirlər?

Sürətli olmaq bizə nə üçün lazımdır?

 

Tədqiqat sualı: Sürətli olmaq üçün hansı hərəkətlərdən istifadə etmək lazımdır?

 

 

 

 

 

 

 

Hazırlayıcı hissə: 8-10 dəq.

Sıra hərəkətləri, irəliləmələr: yeriş, qaçış, hoppanmalar.

Ümuminkişaf hərəkətləri: 

 

1. Qollarınyanlarda, adiyerişinpəncələrüzərindəyerişlənövbələşdirilməşi: dördadıaddım, dörd – pəncələrüzərindəyeriş.

 

2. Ç.v. – əllərçiyinlərdə, barmaqlarıyumruqdayığmaq. Qollarıvəbarmaqlarıfəalaçıbbükməkləyeriş. Qollar  irəliya, yuxarıya, yanlaravəaşağıyanövbəliaçılmaları.

 

3. Qollarbeldəbükülüvəziyyətdəxizəkdəsürüşməhərəkətininimitasiyası,

 

4. Gövdəninkiçikdönməsi, qollarıyellənməsiləyeriş..

 

5.Əllərbeldə, dizləriyuxarıyaqaldırmaqla, bükülənqıçatərəf  əyilməkləyeriş. Həraddımıikisaydaicraedilir.

1s. – sağqıçıbükməkvəsağaəyilmək;

2s. – sağlairəliyəaddım, düzəlmək;

3-4s. – eynihərəkətsolayaqla, solaəyilməklə.

 

6. Ç.v. – dayaqlıoturuş. Ayaqlardanəllərəqısa  tullanmalarlairəliləmək.

 

7. Qaçışın, yerindəqaçışvə 360° dönmələrlənövbələşdirilmişicrası. Addımlarınnisbətimüxtəlifolabilər, məsələn, 1-4s. – irəliqaçış, 5-8s. – dönərək, yerindəqaçış.

 

Əsas  hissə:20-25  dəq.

 

Hazırlayıcı hərəkətlər:

 

 

İrəliyəmayallaqaşmaqdansonrasürətlənməiləqaçışx 2-4

 

«MARŞ!» komandasıiləstartdanqaçaraqəliniirəlidədurmuşkomandayoldaşınınəlinəvurmaqx 2-4

 

Kürəyiqaçışistiqamətinəoturuşdanqaçış     x 2-4

   

Müxtəlifçıxışvəziyyətlərindənqaçışabaşlamaqx 4-6

       

 

 

Əsashərəkət:

 

Sinifhərbirində 5-6 şagirdolankomandalarabölünür. Meydançadabir-birindən 10-15mməsafədəstartvədönməxətləriçəkilir. Dönməxəttindəhərbirkomandaüçünbirbayraqvəyapiramidaqoyulur. Komandalarstartxəttində  kürəyiqaçışistiqamətinəolmaqlasıradadüzülürlər. Startkomandasıiləbirinciiştirakçılardönərəkqaçıbbayrağınətrafındandönübözkomandasınaqayıdır, əliniyoldaşınınkürəyinətoxundurur, sıranınəvvəlinəkeçir. İkinciiştirakçıdönərəkyarışıdavametdirir. Dahatezçıxışvəziyyətialankomandaqalibgəlir.

 Şagirdlər iki komandaya bölünürlər və aralarında 2m məsafə olan iki cərgədə dözölörlər. Start siqnalı ilə arxadakılar öndəkilərə çatmağa çalışırlar. Öndəki  şagirdə toxunan hər bir iştirakçıya bir xal verilir. Sonra komandalar  yerlərini dəyişirlər. Daha çox xal toplayan komanda qalib gəlir.

 

Sinif şagirdlərin sayından asılı olaraq iki və ya daha çox komandalara bölünür. Komandalar biri-birindən 22m məsafədə bir-birinə paralel çəkilmiş start xətləri üzərində qarşı-qarşıya aşağı start vəziyyətində düzülürlər. Hər bir iştirakçıdan 10m məsafədə bayraq, top və hər hansı əşya qoyulur.   Əşyalar arasında məsafə iki metrdir. Start siqnalı ilə hər bir iştirakçı dönmə xəttinə qoyulmuş əşyaya doğru qaçır və onun ətrafından dönərək start xəttinə tərəf qayıdır. Çıxış vəziyyətini daha tez alan komanda qalib sayılır.

 

 

 

 

20м

 

Tamamlayıcı hissə

Тип материала: Документ Microsoft Word (docx)
Размер: 354.7 Kb
Количество скачиваний: 7
Просмотров: 115
