Ашық сабақ. Қазақ тілі. Жұрнақ пен жалғау./2 сынып/
Предмет: | Начальные классы |
---|---|
Категория материала: | Конспекты |
Автор: |
Хайруллина Гулшат Серикбаевна
|
Сабақ
Пәні: Қазақ тілі. Күні: 28.01.15.
Сыныбы: 2 А.
Барлық оқушы саны: 20.
Тақырыбы:
Жұрнақ пен жалғау.
Сілтеме:
Қазақ тілі әдістем.нұсқаулық /2 сынып/; Қазақ тілі оқулығы. Авторлары: Ж.Қ.Балтабаева, М.Қ.Солтанғазина, Ф.С.Лекерова.
Әдісі:
Топтық, жұптық жұмыстар, СТО, АКТ, ынтымақтастық.
Сабақтың көрнекілігі:
Слайдтар, электронды оқулық.
Мақсаттары:
1. Жұрнақ пен жалғау туралы білімдерін пысықтау.
2. Жұрнақ пен жалғауды ажырата білуге жаттықтыру.
3. Шағын топтар құрамында тиімді түрде жұмыс ұйымдасырып, бір-бірінің пікірлерімен санасуға, топ мүшелерінің барлығын да тақырыпты меңгеруі үшін бір-біріне жәрдемдесуге үйрету.
Күтілетін нәтиже:
1. Жұрнақ пен жалғау туралы білімдері пысықталады.
2. Жұрнақ пен жалғауды ажырата білуге, талдауға жаттығады.
3. Сауатты, көркем жазуға және өмірмен байланыстыра оқытуға тәрбиеленеді. Өздігінен жұмыс істеуге үйренеді.
Қолданылған ресурстар:
Плакаттар, маркерлер, стикерлер, АҚТ қолдану.
Уақыты
Сабақты ұйымдастыру формасы
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
4 мин
Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу, шаттық шеңберін-де тұру.
- Балалар, сабақтың жақсы өтуі сіздерге байланысты.
Оқушыларды түбір сөз бен қосымшалы сөздердің түрлері бойынша топқа бөлу.
Оқушыларды күлегештермен бағалайтыны туралы хабардар ету.
Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып: «Апай, сабақтың жақсы өтуіне біз атсалысамыз!»
- Бәріміз біріміз үшін, біріміз бәріміз үшін!
Топқа бөлініп отырады.
^ ^
Топ ережесін еске түсіреді.
1. Тыныштық сақтау.
2. Бірін-бірі тыңдау.
3. Өз пікірлерін ортаға салу.
4. Жұппен, топпен біріге жұмыс істеу.
Білу
4 мин
«Серпілген сауалдар» бөлімі.
Сұрақ-жауап:
- Түбір дегеніміз не ?
- Сөздің түбірге қосылған бөлігі қалай аталады?
- Жұрнақ дегеніміз не?
- Жалғау дегеніміз не?
- Туынды сөз деген не?
- Қосымшаның түрлерін ата.
- Оқушы сөзін сөз құрамын талда.
- Сөздің мағынасын өзгерте-тін қосымшаны қалай атаймыз?
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Мұғаліммен әрекетке түседі.
Әр топ ұяшықты таңдап, сұрақтарға жауап береді. Дұрыс жауап берген оқушы күлегештермен бағаланып отырады.
Түсіну
7 мин
Тақтамен жұмыс.
Жаңа тақырыппен танысу.
Мәтінді түсініп оқып, қосымшалы сөздерді теріп жазып, ажырату.
Кейбір сөздерге жұрнақ та, жалғау да жалғана береді. Жұрнақ бұрын, жалғау жұрнақтан соң жалғанады.
Мысалы, дәрі-гер-мін, тату-лық-қа.
Интерактивті тақтадан мәтінді оқып, әр топтан бір-бір оқушы тақтаға орындайды.
Бақыт - әр адамның жеке басы үшін көксеген игілігі. Сол игілікті қажымай, талмай еңбек еткен кісі жинай алады. Оған еркін әрекет көмектеседі. Ал ізгілік халықтың әдет-ғұрпындағы қайырымдық шаралары арқылы жасалады. Сондықтан әр адам бақытты болуы үшін талпынуы керек.
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 42.21 Kb |
Количество скачиваний: | 44 |