Повна та коротка форма прикметника (6 клас)
Предмет: | Украинский язык |
---|---|
Категория материала: | Конспекты |
Автор: |
Броникова Лилия Алексеевна
|
Тема: Повна та коротка форма прикметника.
Мета: домогтися глибокого засвоєння знань про повну і коротку форму
прикметника;
розвивати творче мислення, комунікативні навички та вміння;
формувати українознавчий світогляд за допомогою зразків
українського фольклору
Тип уроку: Урок-змагання
Міжпредметні зв’язки: українська література, музичне мистецтво.
Обладнання: Підручник, дидактичний матеріал, фонозаписи
українських народних пісень.
ХІД УРОКУ
I. Орг.момент
Ось вже дзвоник пролунав,
6 клас за парти став.
Станьте рівно, як годиться.
Чи все на парті-подивіться.
Дружно назад озерніться,
Мило гостям посміхніться.
Додалося вам охоти?
Тож, приступаймо до роботи.
Сьогодні, діти, ми починаємо з вами нову тему по прикметнику. Тема нашого уроку короткі та повні форми прикметника.
Але урок в нас буде не звичайний, урок-змагання. Я вас поділила на дві групи, в кожній ви оберете собі капітана. На уроці ми поринемо у світ фольклору та домашнього затишку. Познайомимось з мешканцями нашої чудової хати.
(Вибір капітана)
II. Перевірка домашнього завдання
Домашнє завдання у вас було випереджувальне . Самостійно ознайомитись з темою, так як ви вже вивчили цю тему з рос. мови.
III. Актуалізація знань
1. Конкурс капітанів
Хто попереду іде?
За собою всіх веде?
Мужній сильний капітан,
Вийди швидше на майдан.
Я пропоную зараз капітанам позмагатися. Капітан однієї команди розповість правило російською мовою, а капітан другої розповість як він зрозумів цю тему українською, за допомогою таблиці .
А тепер капітани спробують утворити від стягненої форми прикметника нестягнену та коротку форму.
Перший капітан – молода
Другий капітан – мутна А тепер давайте прослідкуємо за допомогою чого утворюються ці форми (розбір слів за будовою). (молодці, діти, добре впоралися з завданням).
Наша сила – у гурті,
Візьмемось до діла всі!
Пять питань у тестах є –
Той, хто відповідь знайде
Всі питання розпізнає,
Той з командою зазнає
Перемоги і удачі!
(Продовжити речення. Кожній команді по черзі пропонуються речення).
1. Прикметник – це самостійна частина мови, яка відповідає на питання
…. означає ….
3. Прикметники поділяються на такі групи за значенням ….
4. Якими членами речення виступає прикметник
5. Якісні прикметники відрізняються від присвійних і відносних тим,
що…
6. Присвійні прикметники відповідають на запитання ….. 7. Повна форма прикметників має два різновиди - …..
8. Коротка форма прикметників найчастіше зустрічається у …..
9. Вищій ступінь порівняння в простій формі утворюються за допомогою…….
10. Прикметники жіночого та середнього роду не можуть мати …..
А зараз ми з вами поринемо у світ української народної пісні.
2. Завдання
Прослуховуємо аудіо запис пісні “Зеленеє жито, зелене”. В кожного з вас на парті лежать слова цієї пісні. Перша команда виписує прикметники стягненої форми і утворюєте від неї коротку та повну нестягнену форму (зелене-зелен, зеленеє).
Друга команда виписує прикметники нестягненої форми і утворює від них стягнену форму. (Зеленеє-зелене . Хорошії – хороші). Аргументуйте свій вибір. Але, поки ви будите виконувати це завдання один гравець з кожної команди виконує завдання коло дошки.
1. Підкреслити головні та другорядні члени речення.
Вода в ставку стала каламутна.
2. Утворити від якісного прикметника вищий і найвищий ступені порівняння
Смачний.
Холодний.
А тепер перевіримо,як впоралися з завданням гравці.
Поки ми робили це завдання , наша чарівна піч зварила нам смачну, запашну страву, але не їстівну, а фольклорну. А що ж у нас сьогодні на сніданок? А на сніданок у нас прислів’я та приказки.
3. Коментований диктант
1. Рано журавлі на південь відлітають - холодную зиму обіцяють. 2. Гостреє словечко коле сердечко. Чоловік красен добрими ділами. 4. Моя душа кривая – усе приймає. ( Діти коментують по черзі ). Запитання для всіх. Якщо змінити повну нестягнену форму та коротку у цих прислів’ях та приказках на повну,що саме втрачено. (Емоційність,переконливість переконливість)
4. Фіз. Хвилинка (повна стягнена форма – руки вгору, обійнятись. Коротка форма – присідаємо. Повна нестягнена - руки вгору і в сторони).
5. А наступне завдання, діти, від домовичка. А хто з вас знає, хто такий домовичок і де він мешкає. (2-3 речення ). Наш Кузя, такий розбишака , переплутав нам всі прикметники стягненої, нестягненої та короткої форми. Давайте допоможемо йому скласти все до купи. (Робота по карткам)
Пишен
Пишнії
Повен Коротка
Мутен
Молодий
Величезний
Перша команда міняється картками з другою, якщо знаходять помилки піднімають руки.
Наступне завдання від берегині роду Ляльки-Мотанки . А що ви знаєте про Ляльку –Мотанку?
IV. Творче завдання (під звуки природи)
Спробуйте скласти вірш, заримувавши
1 команда – короткі прикметники.
Дрібен, ладен, славен, повен, зелен.
2 команда – прикметники в повній нестягненій формі.
Вечірняя, вірная, милая, молодая, святая.
Ось змагання закінчилось,
Де ж омріяні скарби,
Подивіться ви навколо –
Переможці ми усі.
Мову нашу треба знати,
І любить і шанувати,
Лише той щасливий буде,
Хто про рід свій не забуде,
Хто нестиме крізь вики
Мови рідної скарби.
V. Підсумок уроку (учні роблять самостійно)
VI. Д/З На вибір:
а) Вправа підручника.
б) Усне повідомлення “Прикметники повної і короткої форми в
українському фольклорі”.
в) Скласти вправу самостійно
VII. Оцінювання
У вас на партах лежить скринька настрою. Оцініть свій настрій на кінець уроку.
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 25.1 Kb |
Количество скачиваний: | 25 |