Урок по химии на украинском языке по теме «Колір, хімічні особливості кольору та його значення в живій природі»
Предмет: | Химия |
---|---|
Категория материала: | Конспекты |
Автор: |
Чередник Елена Владимировна
|
"Описание материала:
В настоящее время во всех школах ведется целенаправленная работа по созданию профильных классов.
Данный материал может быть реализован в урочной или внеурочной деятельности, как обобщающий материал по химии, физики, биологии, в рамках изучения предметного пропедевтического курса. К этому материалу по теме будут загруженны презентации.
"Выдержка из материала:
Колір, хімічні особливості кольору та його значення в живій природі.
Цілі уроку. Розглянути колір з погляду хімії; допомогти учням усвідомити соціальну, практичну значущість цього навчального матеріалу; сприяти розвитку в школярів умінь виокремлювати в пізнавальному обєкті головне; організувати повторення основних понять теми; створити умови для виділення в структурі знань наукових фактів, понять, законів, теорій в хімії та фізиці; сприяти формуванню практичних навичок під час виконання експерименту; сприяти розвитку в дітей уміння спілкуватися; пояснити сприйняття світу людиною та тваринами з огляду будови ока, кольору в житті рослини.
Усе живе прагне до кольору. Й. Ґете
Кольори говорять з нами мовою,більш витонченою, ніж слова.В. Ваккенррдер
Випереджальні завдання
1. Повторити основні положення про хімічні реакції, їх ознаки, ме¬ханізми.
2. Індивідуальне завдання — склаcти навчальні блоки за темами:
• Хімічні реакції, умови .їх протікання, ознаки хімічних реакцій; • Класифікації хімічних реакцій (за різними ознаками); • Теорія електролітичної дисоціації. Реакції обміну в розчинах електролітів; • Зібрати короткі відомості про оксиди та їх роль в забарвленні речей та тіл; • Дифракція світла у фізиці; • Будова ока. Світлові можливості тварини та людини; • Вплив забарвлення на розвиток та розмноження рослин; • Вплив забарвлення на всесвіт.Обладнання і матеріали : слайди, відео матеріали, продукти харчування, хімічні реакти¬ви, таблиці.
Базові поняття: колір, дифракція світла, оксиди, рослини, теорія електролітичної дисоціації.
Тип уроку: узагальнено-оглядовий.
"Структура уроку
ХІД УРОКУ
1.Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
Вчитель. Ми закінчили вивчати дуже цікавий курс хімії середньої школи. Тему сьогоднішнього уроку ми визначимо разом, але трохи пізніше.Перше слово я запишу сама: ХІМІЯ.
Доведіть, що хімія: • галузь природознавства;• галузь виробничої діяльності;• експериментальна наука;• повязана з іншими науками: і біологією, географією, фізикою, астрономією, екологією, економікою тощо.• 3 чим у вас асоціюється хімічні реакції?Чи всі речовини однакові за кольором?• Яку дитячу лічилочку, повязану з кольором, ви знаєте?• Назви яких хімічних елементів повязані із забарвленням простих речовин або сполук? (Хлор — зе¬ленкуватий, Хром — фарба, Іод — фіалковий, Цезій — блакитний, Фосфор — світоносний, Рубідій — червоний, Родій — рожевий, Ін¬дій — синій, Іридій — веселковий)
3. Мотивація пізнавальної та навчальної діяльності
Вчитель. В аналітичній хімії існують специфіч¬ні реакції, з допомогою яких можна визначати речовини. Ці реакції на¬зивають якісними. Уважно подивіться на таблицю і ви побачите які речовини змінюють колір інших речовин.
Зараз, я пропоную вам ,отримати певний колір за допомогою хімічних речовин, використовуючи дану таблицю.
Лабораторний дослід 1 «Одержання різнокольорових осадів»
Завдання Одержання осадів ВаS04, Си(ОН)2 , Fе(ОН)2, Fе(ОН)3.Проведіть реакції між розчинамиа) барій хлориду і натрій сульфату;б) купрум(ІІ) сульфату і натрій гідроксиду;в) ферум(ІІІ) хлориду і натрій гідроксиду;г) ферум(ІІ) сульфату і натрій гідроксиду.Напишіть іонні рівняння реакцій. Поясніть результати. своїх спостережень. Як змінилося забарвлення в пробірках Лабораторний дослід 2а) Розгляньте склянки з хімічними речовинами.б) Як їх можна класифікувати? Чому саме так? в) Від чого залежить колір речовини? (Сполуки Купруму, Феруму, Хрому та ін.)
Висновок: колір розчину з погляду хімії визначається наявністю частки, що називається іоном.
Презентація мікро проекту « Кольори в хімії»
Оксиди - це такі чарівні речовини,Потрібні і в хімії і для людини,Вони забарвлення речей міняють,І в фарбах їх завжди вітають.
Хімік.Із гематиту Fе203 з давніх-давен виготовляли червону фарбу. В усіх відомих людству фресках камяного віку, написаних невідомими художниками 15— 20 тис. років тому (бізони Альтамірської печери в Іспанії, олені з печери Фон-де-Гом у Франції, мамонти з Капської печери у Сибіру, бики та мисливці фресок Тасилі в Алжирі), використовувався бурий ферум(ІІІ) оксид Fе203.
Коли ви тримаєте в руці червоний олівець, згадайте, що червона фарба гематит, з якої виготовлений грифель, невтомно несе диво мистецтва вже 35 тисячоліть. Ось деякі назви фарб на основі пігментів ферум(ІV) оксиду: сурик, мумія (червона), вохра, сієна (жовта), умбра (коричнева), венеціанська червона, англійська червона.Яка фізична властивість ферум(ІІІ) оксиду зумовила його застосування для виготовлення фарб?Олійна фарба — суміш оліфи з пігментами, серед яких багато оксидів. До складу цинкових і титанових білил входять відповідно пігменти цинк оксид і титан(ІV) оксид — Zn0 і ТіO2. Зеленого кольору олійній фарбі надає хром(ІІІ) оксид Сr203, а бурого — ферум(ІІІ) оксид Fе203.
Кожний із спектральних кольорів має додатковий колір, при змішенні з яким утворюється ахроматичний колір - білий або сірий. Різноманіття колірних тонів і відтінків може бути отримане оптичним змішенням всього трьох основних кольорів - червоного, зеленого і синього.
Існує безліч комбінацій променів, що сприймаються нами як білий світ: його дадуть такі пари, як, наприклад, що мають довжини хвиль 486 і 590 нанометрів (блакитний і оранжевий), 467 і 572 нанометри (синій і жовто-зелений), 494 і 640 нанометрів (червоний і зелений), і так далі, і так далі... Разом з тим червоний і зелений промені можуть дати прекрасний жовтий тон, який, до речі, легко скласти також з оранжевого і зеленувато-синього світла. Зверніть увагу: білий колір - результат змішення різних пар «кольорових» променів. Кількість кольорів і їх відтінків, що сприймаються оком людини, незвичайно велика і складає декілька тисяч.
Вчитель.А що нам може розповісти про колір така галузь науки, як біологія?І це — також у тема уроку: Колір в живій природі.
Презентація мікро проекту «Око. Сприйняття кольорів»
Біолог.
Хімік.Це правда. Перші фарби люди одержували з квітів, листя, стебел і коренів рослин. З давніх часів українські селяни застосовували рослинні барвники та самі фарбували вовну і вироби з льону в різні кольори. Для одержання фарби подрібнені частини рослин зазвичай кипятили у воді й одержаний розчин випарювали до густого або твердого залишку.
Потім тканини кипятили в розчині барвника, додаючи в нього для міцності фарбування соду й оцет.Зелену фарбу можна отримати з листя берези, синю — з квітів жимолості (колись її робили з пелюсток волошки, але тепер цей рецепт втрачено), червону — з квітів і стебел звіробою, коричневу — з кори вільхи або з цибулиння, жовту — з вільхи і коріння барбарису.
Через кілька сот років індиго, тобто фіолетово-синій барвник, який одержували з відповідної рослини, став одним із найбільших джерел поповнення казни британської Вест-Індської компанії, чиї кораблі щороку доставляли в усі частини світу тисячі тонн цієї цінної фарби.Тепер учені одержують синтетичні барвники різних кольорів і якості.
Тип материала: | Документ Microsoft Word (doc) |
---|---|
Размер: | 130 Kb |
Количество скачиваний: | 11 |